Muzeum Polskiej Wódki niedługo otwiera swe podwoje

W Warszawie niebawem powstanie Muzeum Polskiej Wódki – chyba najbardziej kontrowersyjna jednostka muzealna w kraju. Co nie znaczy, że niepotrzebna.

Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser” to fabryka pobudowana pod koniec XIX wieku na warszawskiej Pradze. Była jednym z najnowocześniejszych i najlepszych zakładów w skali kraju. Znacjonalizowana zaraz po Pierwszej Wojnie Światowej dalej radziła sobie doskonale. To tam powstały takie marki polskich trunków jak Wyborowa, Luksusowa, Żubrówka czy Siwucha. Po wojnie wcielono ją do nowo powstałego zrzeszenia Polmos jako Warszawskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego. Produkcja wódek trwała na Ząbkowskiej aż do 2007 rok gdy fabryka ostatecznie upadła. Na całe szczęście stylizowane na gotyckie budynki fabryczne zachowały się i oparły buldożerom. Cały, liczący ok 50 tysięcy metrów kwadratowych kompleks ma być prze budowany na cele mieszkaniowe, handlowe i kulturalne. To właśnie tam, w budynku w którym rektyfikowano spirytus powstaje Muzeum Polskiej Wódki.

Czy takie muzeum jest potrzebne? Na pewno tak. Polska wódka to od lat synonim najlepszych trunków spirytusowych. Żubrówka, Luksusowa, Chopin, Polonaise, Wyborowa i wiele innych są znane w najdalszych zakamarkach świata. Muzeum ma opowiada o ponad sześciusetletniej historii gorzelnictwa w Polsce, pokazywać procesy produkcji alkoholu. Ma też przez pryzmat wódki pokazywać historię Polski. Czy tego chcemy czy nie, toasty „gorzałką” towarzyszyły nam w najważniejszych momentach dla całe Państwa, czy na skromnych rodzinnych imprezach. Przy muzeum ma powstać również miejsce, gdzie osoby pełnoletnie będą mogły degustować najlepsze wódki, a i również będzie czym zakąsić. Po więcej informacji zapraszamy na stronę www: http://muzeumpolskiejwodki.pl

Mamy olbrzymią nadzieję, że Muzeum Polskiej Wódki będzie instytucją zrobioną ze smakiem, że nikt nie będzie ukrywał mniej chlubnych efektów działania wódki, że będzie również ostrzegało przed niebezpieczeństwami wynikającymi z jej nadużycia. Mamy również nadzieję, że nie będzie kolejną reklamową wydmuszką. Muzeum Polskiej Wódki czy Fundacji Polska Wódka która je organizuje ma mocne powiązania ze Spółką Akcyjną Wyborowa, czyli jednym z największych producentów alkoholi w Polsce. Otwarcie muzeum w czerwcu tego roku, jednak już teraz Muzeum Polskiej Wódki prowadzi rekrutację – być może wśród naszych czytelników znajdą się osoby godne na przykład roli przewodnika w takiej instytucji.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Rząd szykuje kolejne ułatwienia dla kierowców

Od 1 października b.r. nie musimy już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego...
Czytaj wiecej