Polskie wzornictwo w Muzeum Narodowym

W warszawskim Muzeum Narodowym otwarto nową wystawę stałą. Tym razem na taki zaszczyt zasłużyło sobie polskie wzornictwo.

Część ludzi wspomina Polskę Ludową z rozrzewnieniem, część chce o niej jak najszybciej zapomnieć. Trzeba jednak szczerze przyznać, że w zalewie tandety i wszechobecnej bylejakości między 1945 i 1989 roku powstała cała masa przedmiotów codziennego użytku, które stanowiły kawał doskonałego designu. To oczywiście tylko część wystawy, która ma upamiętnić setną rocznicę powstania polskiej szkoły wzornictwa przemysłowego. Do kompletu poznamy artystów i ich dzieła z okresu międzywojennego, oraz najciekawsze projekty z czasów nam współczesnych. Mało kto orientuje się, że doskonałe wzornictwo jest i było dookoła nas. Każdy, kto ma ponad 30 lat zapewne pamięta charakterystyczne fotele 366 projektu Józefa Chierowskiego, kolorowe „Pikasy” czyli talerze z z Zakładów Porcelitu Stołowego w Pruszkowie, piękne figurki z Chodzieży czy genialne logo Centrali Produktów Naftowych. Starsi zapewne słuchali muzyki na kultowym gramofonie Bambino lub z radia Szarotka, a zdjęcia robili, może nie najlepszym, ale na pewno pięknym aparatem Alfa. To tylko garść przykładów gdzie najwyższej klasy wzornictwo przemysłowe trafiło do domów zwykłego Kowalskiego.

Wystawa czynna od 15 grudnia przeprowadzi nas przez wszystkie dekady i przez największe zjawiska polskiej sztuki użytkowej. Oprócz najsłynniejszych projektów znajdziemy na wystawie materiały archiwalne: zdjęcia, fragmenty kronik filmowych ilustrujące i pozwalające zrozumieć kontekst historyczny projektów. Warto również zajrzeć na stronę Muzeum Narodowego. Galeria Wzornictwa Polskiego to nie tylko wystawa statyczna. Muzeum organizuje dziesiątki imprez towarzyszących od oprowadzań kuratorskich, przez prelekcje, dyskusje, lekcje muzealne na warsztatach również dla niewidomych kończąc. Ilość miejsc na poszczególne wydarzenia jest ograniczona, więc warto trzymać rękę na pulsie. Naprawdę warto zajrzeć do Narodowego – ogólna wiedza o polskiej sztuce użytkowej jest coraz większa, jednak niemal pewne jest, że będziecie zaskoczeni ilością i jakością tego co polskie wzornictwo przemysłowe stworzyło przez dziesięć dekad.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Fajerwerki z dronów

A może podniebne billboardy? Intel rozwija technologię dzięki której roje dronów mogą...
Czytaj wiecej