Fulcrum Drivers

Piloci myśliwscy to elita wśród ludzi wykonujących ten zawód. Dzięki nowym technologiom, oraz pomysłowości lotników z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku mamy niepowtarzalną okazję podejrzeć to co jest marzeniem wielu.

Piloci myśliwscy to elita wśród ludzi wykonujących ten zawód. Dzięki nowym technologiom, oraz pomysłowości lotników z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku mamy niepowtarzalną okazję podejrzeć to, co jest marzeniem wielu.

Można mówić, że współczesna technika audiowizualna zabiła magię lotnictwa. Dawniej to co się działo w kabinie samolotu bojowego setki, tysiące metrów nad ziemią było dostępne tylko dla lotników. Obecnie tymi widokami może napawać się każdy. Oczywiście nie odda to wrażeń których można doznać w kabinie samolotu. Ekipa z 22BLT wpadła jakiś czas temu na pomysł nakręcenia klipów dokumentujących część ich pracy. Część, bo jak sami piloci zaznaczają godzina lotu jest okupiona godzinami przygotowań i analiz na ziemi. Długie szkolenie, ciężką pracę rekompensują jednak te minuty spędzone w powietrzu, których nie da się w żaden sposób opisać. Możliwość prowadzenia maszyny która przekracza 2,5 raza prędkość dźwięku i dysponuje olbrzymią siłą ognia jest niemożliwa do wytłumaczenia komuś, kto tego nigdy nie przeżył.

MiG-29

Na wyposażeniu malborskiej bazy są obecnie myśliwce radzieckiej produkcji MiG-29 oznaczane w kodzie NATO mianem Fulcrum, stąd tytuły filmów. Mimo leciwej konstrukcji (wejście do służby w 1984 roku – w Polsce w 1990) są to nadal doskonałe maszyny, cenione przez pilotów. Ze względu na pozostawiane przez siebie smugi spalin z dwóch silników Klimow RD-33 zwyczajowo nazywa się je Smokerami. „Dwudzieste dziewiąte” gotowe do lotu ważą niemal 19,5 tony i osiągają maksymalnie prawie 2,5 tysiąca kmh. Obecnie na wyposażeniu Polskich Sił Powietrznych mamy 31 sztuki MiGów 29 w tym, 6 dwumiejscowych maszyn szkolno – bojowych. Fulcrumy stacjonują w 22 BLT w Malborku oraz 32 BLT w Mińsku Mazowieckim .

MiG-29

Abstrahując od danych taktyczno – technicznych, Smoker to bardzo ładny samolot, uważany przez wielu za jedną z najzgrabniejszych maszyn tego typu przełomu lat 80. i 90. Jest bardzo lubiany przez spotterów i widzów oglądających pokazy. W rękach doświadczonych lotników potrafi zdziałać cuda, co potwierdziły liczne zagraniczne pokazy. Wyczyny ppłk. Piotra Iwaszko w Berlinie czy kpt. Adriana Rojka w Wielkiej Brytanii przeszły do historii. Poniżej możecie zobaczyć dwa filmy nakręcone w Malborku. Trzeba przyznać, że robią wrażenie nie tylko widokami, ale również doskonałą realizacją, montażem i świetnie dobraną muzyką .


Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Daniel Craig nadal Jamesem Bondem?

Brytyjskie media donoszą, że Jamesa Bonda po raz kolejny zagra Daniel Craig....
Czytaj wiecej