Czesi o Polakach, Polacy o Czechach – trwa konkurs “Razem w komiksie”

Polsko-czeski konkurs komiksowy "Razem w komiksie", fot. Czeskie Centrum w Warszawie
Polsko-czeski konkurs komiksowy "Razem w komiksie", fot. Czeskie Centrum w Warszawie
Choć komiks zdaje się gatunkiem wybitnie amerykańskim, Polacy nie mają się czego wstydzić na tym polu – podobnie jak nasi południowi sąsiedzi, którzy chcą pokazać się z nami "Razem w komiksie".

My mamy Papcia Chmiela, Czesi mieli Karela “Káję” Saudka. My możemy poszczycić się gronem uznanych na świecie autorów komiksów, Czesi także. Obydwa narody mają też wspólną historię, a w tym roku świętować będą stulecie odzyskania niepodległości. Konkurs “Razem w komiksie” ma być jedną z form jego uczczenia. Organizatorami są: Czeskie Centrum w Warszawie, Instytut Polski w Pradze oraz Mazowiecki Instytut Kultury. Zadaniem konkursowym będzie stworzenie krótkich komiksów, w których Czesi pisać będą o Polakach, a Polacy o Czechach. Swego czasu z podobną inicjatywą wyszły komiksowe środowiska obu krajów, tworząc wydaną w 2009 roku antologię “W sąsiednich kadrach – Polacy i Czesi o sobie w komiksie”. “Razem w komiksie” skierowane jest jednak do amatorów.

Polsko-czeski konkurs komiksowy "Razem w komiksie", rys. Kája Saudek
Polsko-czeski konkurs komiksowy “Razem w komiksie”, rys. Kája Saudek

Wymagania wobec polskich uczestników “Razem w komiksie” są stosunkowo proste. Prace konkursowe, które trzeba dostarczyć najdalej do 28 lutego 2018 roku, mają liczyć od 2 do 4 stron. Technika jest dowolna, a tematyka dotyczyć ma historii Czech. Organizatorzy “Razem w komiksie” dają uczestnikom do wyboru jeden z następujących tematów (czytaj więcej):

  1. Temat wspólny – Masaryk i Paderewski w Carnegie Hall
  2. Bohaterki bez patosu – opowieść o Miladzie Horákovej lub Věrze Čáslavskiej (do wyboru)
  3. Kowboje Europy Środkowej – rzecz o braciach Mašínowach
  4. 1968-1969: Wspólne nadzieje, wspólne rozczarowanie – wspomnienie Jana Palacha

Oczywiście, dla najlepszych w “Razem w komiksie”, przewidziano nagrody. Zwycięzca zainkasuje 3000 złotych, osoba, która uplasuje się na drugiej pozycji, otrzyma 2000, a zdobywca trzeciego miejsca – 1000. Ponadto, osoby wyróżnione (miejsca 4-6) otrzymają nagrody rzeczowe.

Konkurs “Razem w komiksie” potrwa do końca lutego 2018 – wówczas minie czas nadsyłania prac. Następnie, przez nieco ponad dwa miesiące, nad zgromadzonymi materiałami pochylać się będzie jury. W jego skład wejdą polscy specjaliści (przedstawiciele rodzimej sceny komiksowej) oraz przedstawiciele Czeskiego Centrum w Warszawie. Ostateczne rozstrzygnięcie poznamy w maju 2018 roku – uroczysta gala będzie połączona z wernisażem otwierającym pokonkursową wystawę, podczas której szersza publiczność otrzyma sposobność zapoznania się z pracami zarówno Polaków, jak i Czechów. Szczegóły konkursu “Razem w komiksie” znajdziecie na stronie Czeskiego Centrum w Warszawie.

Autor artykułu
More from Damian Halik

KCAP przeprojektuje nankińskie tereny zielone

Ogłoszony w ubiegłym roku konkurs na stworzenie w Nankinie Wielkiego Parku Centralnego...
Czytaj wiecej