Porcelana z … liści

Góry brudnych, styropianowych pojemników na żywność. Doskonale wiemy o co chodzi, każdy z nas korzysta z jedzenia na wynos. Widok zużytych opakowań, jest tak powszechny jak pusta, plastikowa butelka po wodzie mineralnej w pojemnikach na śmieci. Zespół badaczy z Uniwersytetu Naresuan opatentował wodoszczelną, biodegradowalną zastawę z liści.

Góry brudnych, styropianowych pojemników na żywność. Doskonale wiemy o co chodzi, każdy z nas korzysta z jedzenia na wynos. Widok zużytych opakowań, jest tak powszechny jak pusta, plastikowa butelka po wodzie mineralnej w pojemnikach na śmieci. Zespół badaczy z Uniwersytetu Naresuan opatentował wodoszczelną, biodegradowalną  zastawę z liści.

Metoda prób i błędów i praca z drzewem tekowym, figowcem bengalskim, drzewem sandałowym. To one okazały się być najlepszym materiałem. Wykładowcy z wydziału inżynierii spędzili ponad rok nad tym procesem. Do czasu, kiedy wyniki badań w pełni usatysfakcjonowały. Pojemniki z liści z sukcesem mogą zastąpić styropianowe opakowania, nie przepuszczą nawet ciepłej wody. Dla połysku pokrywane są skrobią, kształtem można dowolnie manewrować. O ich szkodliwości dla środowiska – a właściwie jej braku – nie musimy chyba wspominać…

Dziekan Wydziału, który jest odpowiedzialny za wytworzenie zastawy, zapowiedział proces patentowy i promowanie rozwiązania na corocznych targach i festiwalach żywności.

bangkokpost_members of university

Za: bangkokpost.com

Tagi wpisu
, ,
Autor artykułu
More from Dominika Telega

Dodaj smaku swojej garderobie

Makaron, pączek, kawałek tortu, pizza, sałatka – zaskoczymy Was. To nie menu...
Czytaj wiecej