Port Praski IV zachwyca na wizualizacjach

Warszawa, Praga Północ, Port Praski IV, Maciej Kuryłowicz Architekci, Unique Vision Studio
Port Praski IV, fot. Maciej Kuryłowicz Architekci (wizualizacja: Unique Vision Studio)
Warszawa stale ewoluuje, a stopniowo rozbudowywany na jej prawym brzegu Port Praski można uznać za jedno z największych architektonicznych przedsięwzięć nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Teraz w tym miejscu stanie też pierwszy hotel sześciogwiazdkowy w naszym kraju.

Stolica przyciąga coraz więcej inwestorów, których działania inspirują kolejnych – i tak to się kręci. Ledwie kilka miesięcy temu wielkim wydarzeniem było otwarcie hotelu Nobu – sieci luksusowych hoteli, należącej do Roberta De Niro – tymczasem niebawem w Warszawie ma też powstać hotel sześciogwiazdkowy! To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, ale też jedna z niewielu na świecie. Mowa bowiem o zupełnie innym poziomie luksusu, który zwyczajnie nie wszędzie zostałby odpowiednio doceniony. Nawet europejska klasyfikacji hoteli nie przewiduje zresztą oznaczeń powyżej pięciu gwiazdek. Projekt budynku Port Praski IV przedstawiła pracownia Maciej Kuryłowicz Architekci.

Najlepszy i największy (przynajmniej na razie)

Warszawa, Praga Północ, Port Praski IV, Maciej Kuryłowicz Architekci, Unique Vision Studio
Port Praski IV, fot. Maciej Kuryłowicz Architekci (wizualizacja: Unique Vision Studio)

Stumetrowy budynek o łącznej powierzchni 30 300 metrów kwadratowych jest częścią inwestycji w zyskującym nowe życia Porcie Praskim na Starej Pradze. Jego bryła bez wątpienia przykuwa uwagę, korespondując wizualnie z mostem Świętokrzyskim. Rzuci się też w oczy już z daleka, jako że – przynajmniej na razie – ma wyraźnie górować nad otoczeniem. Port Praski IV powstanie przy skrzyżowaniu ul. Wybrzeże Szczecińskie z Zamościem – w bezpośrednim sąsiedztwie wspomnianego mostu Świętokrzyskiego. Stojąc tak blisko brzegu Wisły, między basenem portowym a linią kolejową, przebiegającą nieopodal Stadionu Narodowego, hotel bez wątpienia zaoferuje ciekawe widoki. Dzięki platformie widokowej na najwyższej kondygnacji będzie też miejscem, z którego zobaczymy najlepszą panoramę lewobrzeżnej części miasta. Autorami projektu są: Maciej Kuryłowicz, Marcin Hyżyński i Agnieszka Krzysztonek z pracowni Maciej Kuryłowicz Architekci.

Analiza kontekstu otoczenia, potrzeb Inwestora oraz szczególna lokalizacja przy węźle komunikacyjnym, sprowokowała nas do poszukiwania ekspresyjnej formy nawiązującej do znajdującego się w sąsiedztwie mostu Świętokrzyskiego. Uwarunkowania wynikające z lokalizacji infrastruktury podziemnej, wzajemne powiązania z innymi budynkami, kształt działki także wpłynęły na formowanie bryły budynku. W budynku o wysokości 100 m zaplanowaliśmy hotel w standardzie 6* a na najwyższej kondygnacji zaprojektowaliśmy platformę widokową.

– Maciej Kuryłowicz Architekci

Port Praski IV nie na długo jednak stanie się najwyższym budynkiem w prawobrzeżnej Warszawie. W niedalekiej przyszłości w jego pobliżu mają też stanąć kolejne wieżowce – 120-, 140- i najwyższy w całym projekcie 160-metrowy. Tak to jednak bywa, gdy inwestycja zakrojona jest na szeroką skalę. By dowiedzieć się więcej o Porcie Praskim – tak tym historycznym, jak i obecnie powstającym – warto odwiedzić stronę dewelopera.

Warszawa, Praga Północ, Port Praski IV, Maciej Kuryłowicz Architekci, Unique Vision Studio
Port Praski IV, fot. Maciej Kuryłowicz Architekci (wizualizacja: Unique Vision Studio)
Autor artykułu
More from Damian Halik

Muonionalusta sprzedany! To najstarszy meteoryt na Ziemi

Diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety, ale matka natura ma też ciekawe kamyki...
Czytaj wiecej