Porto Niepoort z 1863 roku sprzedane w Hongkongu za 127.000 dolarów …

Porto Niepoort 1863, źródło: publico.pt
Porto Niepoort 1863, źródło: publico.pt
Nie minął nawet miesiąc od czasu ustanowienia rekordu świata za najdroższą butelkę wina, którym było Romanée Conti 1945 , sprzedane na nowojorskiej aukcji za 558.000 dolarów, a świat winiarski obiegła informacja o kolejnym rekordzie ustanowionym tym razem podczas aukcji w Hongkongu, gdzie butelkę Porto Niepoort z 1863 roku wylicytowano za kwotę 127.000 dolarów.

Zlokalizowana w jednym z największych centrów finansowych świata, filia domu aukcyjnego Acker Merrall & Condit Hong Kong, jest największym domem aukcyjnym oferujących najszerszy wybór najrzadszych i najbardziej poszukiwanych win na świecie. W ostatnią sobotę (3.11.2018) stał się on świadkiem wydarzenia, które odnotowane zostało w Księdze Rekordów Guinnessa, w kategorii najdroższe wino Porto. W tym dniu pod młotek poszło 155 letnie Porto Niepoort, w kryształowej butelce – karafce magnum (1,5 litra) zaprojektowanej i wyprodukowanej przez francuską manufakturę Lalique.

Historyczny 1863 rocznik dla koneserów wina jest ostatnim „wielkim” rocznikiem w dolinie Douro przed atakiem filoksery. O jakości tego wina mogą świadczyć choćby oceny specjalistów. James Suckling, międzynarodowy krytyk winiarski ocenił to Porto na 100/100. Brytyjska krytyk Jancis Robinson, doradca w piwnicy Królowej Elżebity II, przyznała temu rocznikowi 20/20. Jest to zarazem rocznik, który wyszedł spod ręki pierwszego pokolenia holenderskiej rodziny osiedlonej w Porto, której przedstawicielem był Franciscus Marius van der Niepoort. W zabytkowych piwnicach rodziny Niepoort, których historia sięga 1842 roku, jedenastolitrowy baniak rocznika 1863 uchował się przez 155 lat po to, aby przy współpracy dwóch wielkich marek; Niepoort oraz Lalique, stworzyć wspaniałą kombinację wyjątkowej możliwości i wyjątkowej jakości, jaką jest 5 wyjątkowych karafek z wygrawerowanymi nazwiskami każdego z pięciu przedstawicieli winiarskiego rodu, począwszy od Franciscusa Mariusa van der Niepoort, aż po obecnego zarządcę Dirka van der Niepoorta, uznawanego za jednego z najbardziej dynamicznych i wyjątkowych osób w portugalskim biznesie winiarskim, a także w świecie wina

“Mamy tylko jedną butlę z 1905 roku, która zawiera jedno z naszych pierwszych win. Jest to niewiarygodnie rzadkie Porto, owoc wieloletniego zaangażowania i kunsztu. Wielkie wino, ale bardzo wyrafinowane, niezbyt słodkie i mocno skoncentrowane – to najstarsze Porto, jakie kiedykolwiek butelkowaliśmy i chcieliśmy zrobić z nim coś wyjątkowego. Współpraca z Lalique jest naprawdę doniosłą okazją do upamiętnienia naszej niezwykłej podróży przez pięć pokoleń. Lalique odzwierciedla nasze własne wartości i zaangażowanie w tworzenie wyjątkowej historii tych dwóch domów jakimi są Niepoort oraz Lalique”


Dirk van der Niepoort

Warto przy tym wspomnieć, iż konstrukcja karafki została oparta na oryginalnej 11 litrowej butli – gąsiorze z 1905 roku, a pięć karafek wyprodukowanych zostało jedną z najstarszych metod produkcji szkła, przekazywanej w Lalique z pokolenia na pokolenie.

Źródło: Youtube.com/ Lalique

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Tokaji Amethyst i azjatycka kuchnia

"Pij alkohol z ametystowego pucharu, a nigdy się nie upijesz!" – ametyst...
Czytaj wiecej