Żegnajcie małe, osiedlowe sklepiki, nie macie szans z technologią

Mówi się, że siłą gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa. Tymczasem rozwój nowoczesnej techniki coraz częściej powoduje, że te najmniejsze firemki, nie nadążając za postępem, są zmuszone zamknąć działalność.Mówi się, że siłą gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa. Tymczasem rozwój nowoczesnej techniki coraz częściej powoduje, że te najmniejsze firemki, nie nadążając za postępem, są zmuszone zamknąć działalność.

Mówi się, że siłą gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa. Tymczasem rozwój nowoczesnej techniki coraz częściej powoduje, że te najmniejsze firemki, nie nadążając za postępem, są zmuszone zamknąć działalność.

Jako konsumenci, jesteśmy wręcz rozpieszczani przez pęd ku innowacji. Co rusz do sprzedaży wchodzą nowe gadżety, naszpikowane nowymi technologiami, które ułatwiają i ubarwiają nam życie. Postęp jest również wspaniały dla przedsiębiorców, ale pod jednym warunkiem. Muszą oni nadążać za nowoczesnymi trendami, często zmieniając całkowicie model swojej działalności. Niestety, nie wszyscy są w stanie podążać za tym pędem.

Doszliśmy wręcz do takiego momentu, że niektóre kraje rozważają wprowadzenie praw… hamujących postęp. Na przykład Francja rozważa wprowadzenie nowych ustaw regulujących rynek, które zostały zainspirowane tylko i wyłącznie usługą Amazon Prime Now, która powoduje, że małe francuskie sklepiki zaczynają bezskutecznie walczyć o klientów.

Nowe technologie w rękach wielkich korporacji

amazon-prime-now-2

Amazon Prime Now to usługa, dzięki której abonenci Amazon Prime otrzymują zamówione przez siebie towary w jedną godzinę od złożenia zamówienia. Skomplikowana, supernowoczesna sieć logistyczna Amazonu umożliwia więc zrobienie zakupów, w tym świeżych towarów spożywczych, bez wychodzenia z domu, w niewiele dłuższym czasie niż gdybyśmy sami pofatygowali się do sklepu. To oraz możliwości unikania płacenia podatków przez korporację powoduje, że mali i średni przedsiębiorcy nie mają szans w rywalizacji z gigantem.

Jakie to będą prawa? Czy w ogóle zostaną wprowadzone? Tego jeszcze nie wiadomo, ale sam fakt rozmów o rzekomej konieczności ich wprowadzenia jest czymś wartym odnotowania. Oto bowiem pojawia się jeden z pierwszych przykładów w nowoczesnej cywilizacji, który właściwie sprowadza się do hamowania postępu. Bowiem usługa Prime Now, niezależnie od tego czy jest szkodliwa dla rynku, czy też nie, owym postępem niewątpliwie jest.

Zostawmy na bok dyskusję o tym, czy takie regulacje są szkodliwe, czy też konieczne. Wolnorynkowcy i socjaldemokraci, niezależnie od swoich poglądów na gospodarkę, na pewno zgodzą się co do jednego: nie zawsze państwo będzie w stanie literą prawa bronić każdej możliwej działalności. To nie jest ostatni dzwonek na zainteresowanie się nowoczesnymi technologiami w biznesie, ten już dawno wybrzmiał. Jeżeli twoja firma, nawet skromny osiedlowy sklepik, nie nadąża za innowacjami, to jest skazana na zagładę. To tylko kwestia czasu.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Podobno to pierwszy prawdziwy cyfrowy notatnik: reMarkable 2

Cyfrowy notes to pewna metafora. Obcowanie z apkami na iPadzie za pomocą...
Czytaj wiecej