Roboty firmy Postmates wyjadą na ulice San Francisco

Autonomiczny robot dostawczy Serve, fot. Postmates
Autonomiczny robot dostawczy Serve, fot. Postmates
Urocze ze względu na swój design i niewielkie rozmiary roboty dostawcze Serve, które Postmates zaprezentowało już w zeszłym roku, w końcu będą mogły sprawdzić się w boju – firma dostała zgodę władz San Francisco, by ich autonomiczne urządzenia wyjechały na ulice.

Jak na razie mowa oczywiście o dość ograniczonych testach nowej technologii, ale w Postmates cieszą się z wykonania kolejnego kroku naprzód. Firma działa o 2011 roku i specjalizuje się w dostarczaniu jedzenia oraz produktów spożywczych. San Francisco jest zresztą jej domem, ponieważ to właśnie tam Bastian Lehmann wystartował ze swoim start-upem. Na przestrzeni tych kilku lat firma rozrosła się jednak do niebotycznych rozmiarów. Dziś Postmates zatrudnia niemal dziewięciuset pracowników, którzy miesięcznie dostarczają ponad pięć milionów przesyłek. Trudno się jednak dziwić, skoro wysłannicy firmy obecni są w ponad trzech tysiącach amerykańskich miast oraz Meksyku, gdzie na zlecenie przeszło czterystu tysięcy restauracji i sklepów miesięcznie realizuje około 5 000 000 dostaw. Skala przedsięwzięcia sprawia jednak, że w firmie zaczęto zastanawiać się nad usprawnieniami – pojazdy autonomiczne wydały się najlepszym rozwiązaniem.

Serve gotowy do działania

Pokazowe użycie robota Serve do transportu zakupów, fot. Postmates
Pokazowe użycie robota Serve do transportu zakupów, fot. Postmates

Miliony zleceń i stosunkowo niewiele rąk do pracy to podstawowa kwestia, którą w swych założeniach ma rozwiązywać robotyzacja. Jest to też ukłon w stronę natury, ponieważ nawet częściowe zastąpienie pojazdów spalinowych niewielkimi, elektrycznymi urządzeniami zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Pomijając jednak ekologię – dla tak dużej firmy to po prostu oszczędności. Swojego robota Postmates zaprezentowało już w zeszłym roku – to Serve. Niewielkie urządzenie może przewieźć naraz 22,5 kilograma ładunku, a jedno ładowanie wystarcza na przejechanie niemal 50 kilometrów.

Robot swym wyglądem budzi sympatię, co z pewnością będzie plusem wobec niezbyt przychylnych autonomicznym pojazdom Amerykanów. Nie powinien być zresztą tak niebezpieczny, jak bywa to w przypadku samochodów. Co ciekawe, pierwotnie firma planowała rozpocząć współpracę z władzami Los Angeles. Tu jednak rozmowy stanęły w martwym punkcie, a San Francisco okazało się bardziej otwarte na nowe technologie. Nie jest jednak tak, że Postmates od razu zacznie robotyczną ekspansję w mieście. Warunki testów są dość surowe i zakładają, że na początku potrwają one jedynie trzy miesiące. Na tym etapie testowane będą zaledwie trzy urządzenia, a za każdym z nich w odległości nie większej niż 9 metrów będzie musiała podążać osoba nadzorująca robota.

Autonomiczny robot dostawczy Serve, fot. Postmates
Autonomiczny robot dostawczy Serve, fot. Postmates

Postmates jako jedni z pierwszych starają się wprowadzić tę technologię do użytku, ale nie są pionierami. Podobne pomysły prezentowane są bowiem od lat, a roboty powoli pojawiają się w każdym aspekcie naszego życia. Ba, w Wielkiej Brytanii już od jakiegoś czasu Starship Technologies testuje podobne rozwiązanie. W San Francisco roboty od Postmates będą jednak pierwszymi autonomicznymi pojazdami, jakie pojawią się na ulicach. To zaś oznacza, że firma ma szansę na poprawę swojej pozycji względem silnej konkurencji: Amazona, Ubera, DoorDasha czy Grubhuba.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Book and Bed w Kioto – hostel dla mola książkowego

Co byście powiedzieli, gdyby dane wam było spędzić noc w bibliotece? Taką...
Czytaj wiecej