Poznaliśmy finalistów Lexus Design Award 2020

Lexus Design Award 2020 (fot. materiały prasowe)
W świecie designu rośnie ranga, a wraz z nią także popularność konkursu Lexus Design Award. Zgodnie z przewidywaniami tegoroczna edycja ponownie poprawiła rekord przyjętych zgłoszeń, ale do finału, jak co roku, mogło wejść tylko sześć najciekawszych inicjatyw – oto one.

Młodzi adepci sztuki designu jak zwykle z zapartym tchem wyczekiwali drugiej połowy stycznia, by przekonać się o wartości swoich pomysłów. Konkurencja była naprawdę duża – organizatorzy Lexus Design Award 2020 poinformowali, że otrzymali rekordowe 2042 zgłoszenia z siedemdziesięciu dziewięciu krajów. To olbrzymi wzrost względem ubiegłego roku, gdy jury musiało przebrnąć przez ponad 1500 projektów. Nie ma jednak zmiłuj. Zasady są jasne: do finału może wejść tylko sześciu najlepszych designerów.

Finaliści Lexus Design Award 2020 nie zawodzą

Choć to zaledwie ósma edycja, historia wydarzenia pokazuje, że na szczyt nie wdrapują się przypadkowe osoby. Zarówno triumfatorzy poprzednich odsłon konkursu, jak i finaliści, którzy na ostatnim etapie musieli uznać wyższość rywali, odważnie poczynają sobie w świecie designu. Można więc uznać, że i kolejna grupa wyjątkowych umysłów ma szansę, by pójść w ich ślady. Wśród finalistów Lexus Design Award 2020 znaleźli się przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Rosji, Francji, Włoch, Chin, Pakistanu i Kenii. Teraz każdy z nich trafi pod skrzydła liderów – ikon designu – by odebrać nieocenione wskazówki ekspertów, a także otrzyma 3 000 000 jenów (ponad 25 000 $) na stworzenie prototypu. Co najmocniej przykuło uwagę jury?

Tegoroczni finaliści skupili się głównie na dwóch tematach: świadomości i środowisku, które mają coraz większe znaczenie wobec wpływu postępu technologicznego na nasz świat. Ich projekty wykraczają poza formę zadawania sobie pytań i próby udzielenia na nie innowacyjnych odpowiedzi.

– John Maeda, członek jury Lexus Design Award 2020

Jak podkreśla Maeda, jury stanęło przed ogromnym wyzwaniem, ale dzięki zróżnicowanym specjalizacjom w końcu udało się wypracować konsensus. Podczas gdy inni członkowie oceniali różne aspekty designu, jego technologiczne i wizualne strony, on skupiał się choćby na rentowności potencjalnych przedsięwzięć związanych z wprowadzeniem wszystkich tych nowatorskich pomysłów w życie. Efektem jest różnorodne, choć świetnie wpisujące się w motto Anticipate. Innovate. Captivate grono finalistów.

Bio.Scales – Paul i Garrett Sutherlin Santo (Stany Zjednoczone)

Duet projektantów z Los Angeles opracował modułowy system filtrujący powietrze, odpowiadając tym samym na jeden z największych obecnie problemów. Panowie stawiają na równowagę między nowoczesnymi technologiami i naturą, dlatego ich wynalazek wykorzystuje druk 3D, ale bazuje na biopolimerach – zastępując tym samym nieekologiczny plastik. Największą zaletą Bio.Scales zdaje się jednak forma modułowa, pozwalająca na uzyskanie różnych konfiguracji i lepsze dostosowanie urządzenia do konkretnej przestrzeni.

Feltscape – Théophile Peju, Salvatore Cicero (Francja, Włochy – ich siedzibą jest Wielka Brytania)

Włoch i Francuz poznali się na londyńskim Bartlett School of Architecture, gdzie wspólnie eksplorowali możliwości kompozytowych materiałów tekstylnych. Panowie wciąż działają w Wielkiej Brytanii, natomiast Feltscape można uznać za efekt ich długotrwałych poszukiwań. Mówimy o swego rodzaju sztucznej chmurze wykonanej z filcu i tworzywa termoplastycznego. Jej zadaniem jest wychwytywanie hałasu, a dzięki ingerowaniu w akustykę pomieszczeń oraz właściwości oświetleniowe Feltscape może wpływać na poprawę samopoczucia.

Flash Pak – Yaokun Wu (Chiny – studiuje w USA)

Mieszkający obecnie w Stanach Zjednoczonych student z Chin postanowił skupić się na dość wąskiej, a przy tym nietypowej kwestii. Yaokun Wu wychodzi z założenia, że design jest wszędzie, ale tylko to, co przydaje się ludziom, może zapisać się w ich pamięci. Górnolotne motto idzie w parze z jego chęciom pomagania. Jako że warunki atmosferyczne stają się na Ziemi coraz bardziej nieprzewidywalne, a błyskawiczne powodzie zwłaszcza w Azji sieją spustoszenie, Wu postanowił na nowo wymyślić kamizelki ratunkowe. Jego Flash Paki to inteligentne urządzenia, które w razie potrzeby można automatycznie nadmuchać. Dodatkowo wyposażono je w nawigację i oświetlenie LED, ale przede wszystkim – umożliwiono połączenie wielu takich Flash Paków, by grupa osób mogła bezpiecznie przetrwać zagrożenie.

Lick – Irina Samoilova (Rosja)

Irina Samoilova, autorka projektu Lick – finalistka Lexus Design Award 2020 (fot. materiały prasowe)
Irina Samoilova, autorka projektu Lick – finalistka Lexus Design Award 2020 (fot. materiały prasowe)

Na intrygujący pomysł wpadła studentka Moskiewskiego Państwowego Artystyczno-Przemysłowego Uniwersytetu imienia S.G. Stroganowa. Irina Samoilova kształci się w kierunku projektowania mebli, ale jej Lick wybiega poza utarte schematy. Urządzenie rozwiązuje istotny problem osób cierpiących na choroby, które uniemożliwiają dbania o higienę w sposób tradycyjny. Z pomysłu z pewnością ucieszą się także ci, którzy z różnych względów mogą mieć problemy z dostępem do wody i środków czystości. Rosjanka bada tym samym naturalne rozwiązania, wzorując swój wynalazek na zasadach działania kociego języka. Powierzchnia tego niesamowicie skutecznego narzędzia myjącego od lat zastanawiała naukowców.

Open Source Communities – BellTower (Kenia)

BellTower, autorzy projektu Open Source Communities – finaliści Lexus Design Award 2020 (fot. materiały prasowe)
BellTower, autorzy projektu Open Source Communities – finaliści Lexus Design Award 2020 (fot. materiały prasowe)

BellTower to istniejący od 2014 roku start-up, który wierzy w rozwiązywanie problemów przy pomocy technologii open source i zaangażowania społecznego. Jako że pomysłodawcy pochodzą z Kenii, na własne oczy obserwują oni codzienność w krajach rozwijających się. Ich celem jest natomiast opracowanie skutecznego sposobu tworzenia społeczności. W tym celu BellTower zamierza tworzyć trwale połączone sieci domów, stanowiących podwaliny do inteligentnych technologii i zrównoważonych mikrospołeczności przyszłości. W skład kolektywu wchodzą: John Brian Kamau, Joyce Wairimu Gachiri, Ian Githegi Kamau, Esther Wanjiku Kamau i Arvin Booker Kamau.

Pursewit – Aqsa Ajmal (Pakistan)

Postrzegająca design jako narzędzie do rozwiązywania problemów Aqsa Ajmal zaproponowała bardzo nietypowe rozwiązanie. Pursewit zaskakuje przede wszystkim prostotą wykonania i idei – to zresztą słowo-klucz w przypadku projektu Pakistanki. Opracowane przez nią urządzenie to uproszczona do granic możliwości maszyna do szycia. To zaś pozwala na szybkie opanowanie i intuicyjne korzystanie z urządzenia. Mówimy więc o cechach, które przekładają się na aktywizację osób niedowidzących, umożliwiając im powrót do pracy. Wszystko to w formie bardzo eleganckiej, minimalistycznej bryły.

Osoby dostrzeżone przez jury Lexus Design Award 2020 miały już okazję wybrać się do Nowego Jorku, by odbyć konsultacje z mentorami.

Ikony pokroju Joego Douceta, Bethan Gray, Philippe’a Malouina czy Shoheiego Shigematsu gościły w nowojorskim INTERSECT by Lexus, gdzie zorganizowano warsztaty dla finalistów. Teraz mają oni niepowtarzalną okazję, by wcielić cenne porady w życie podczas konstruowania prototypów swoich projektów. Ich jakość oceni jury w składzie: Paola Antonelli, Jeanne Gang, John Maeda, Simon Humphries. Zwycięzcę poznamy oczywiście pod koniec kwietnia podczas 59. edycji Salone del Mobile w Mediolanie. Więcej informacji znajdziecie na stronie LexusDesignAward.com.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Projektowanie spekulatywne to przyszłość tu i teraz

Przewidywanie przyszłości – a raczej wybieganie w nią myślami – jest rzeczą...
Czytaj wiecej