Poznaliśmy mentorów Lexus Design Award 2021

Lexus Design Award 2021
Fot. Lexus Design Award 2021
Już w zeszłym miesiącu oficjalnie ruszył nabór projektów do przyszłorocznej edycji Lexus Design Award, teraz ujawniono natomiast nazwiska ekspertów, którzy pomogą finalistom konkursu w rozwoju ich pomysłów przed wielkim finałem w trakcie Salone del Mobile 2021.

Nabór do Lexus Design Award 2021 uruchomiono, mimo że finaliści tegorocznej edycji LDA wciąż czekają na rozstrzygnięcie i oficjalne ogłoszenie zwycięzcy. Trzeba przyznać, że to sytuacja nietypowa i niespotykana dotąd w historii sponsorowanej przez Lexusa nagrody. Takich jednak czasów dożyliśmy, do których trzeba się zaadaptować. Brak rozstrzygnięć wynika bowiem z pandemicznych obostrzeń i decyzji o odwołaniu targów Salone del Mobile, gdzie tradycyjnie ogłaszano werdykt. Oczywiście tegoroczni finaliści nie przepadną w próżni – Lexus poinformował już, że pandemiczna edycja zostanie rozstrzygnięta 1 września. Kalendarz jest jednak nieubłagany i by zachować ciągłość nagrody, należało działać.

Zasady (niezmienne od lat) i terminy, w których młodzi designerzy muszą się zmieścić, by wziąć udział w konkursie, oficjalnie ogłoszono w połowie lipca. Nabór projektów potrwa do 11 października. Finalistów poznamy najpewniej w styczniu (wtedy też odbędą się warsztaty), a zwycięzcę – tradycyjnie – podczas przyszłorocznego Salone del Mobile. Lexus niezmiennie wierzy, że design ma moc, by zmieniać świat, dlatego jak zwykle autorom powinno przyświecać motto: Anticipate. Innovate. Captivate. To właśnie te wyznaczniki będą kluczowe w ocenie potencjału nadesłanych propozycji. Zdecydowanie większym wydarzeniem, niż sam nabór, jest natomiast moment ogłoszenia mentorów, którzy w danej edycji wesprą adeptów designu w rozwijaniu ich pomysłów. Finalistom Lexus Design Award 2021 pomogą: Mariam Kamara, Sabine Marcelis oraz Joe Doucet. Czwarty mentor jeszcze przez jakiś czas pozostanie owiany tajemnicą. Jego nazwisko poznamy jesienią – młodzi adepci designu jak zwykle liczą na spotkanie z ikoną.

Kim są mentorzy Lexus Design Award 2021?

Mariam Kamara, Sabine Marcelis, Joe Doucet, Lexus Design Award 2021
Mariam Kamara, Sabine Marcelis oraz Joe Doucet – mentorzy Lexus Design Award 2021

Doucet, który miał już okazję być mentorem LDA, to autor licznych projektów i patentów – jeden z najpłodniejszych umysłów współczesnego designu amerykańskiego. Jego prace łączą zjawiskowe formy i funkcjonalność z warstwą znaczeniową. Marcelis z kolei jest projektantką niezależną, mocno skupioną na czystości formy i wykorzystywanych materiałach. To absolwentka Design Academy w Eindhoven, pracująca zarówno przy projektowaniu przestrzennym, instalacjach, jak i projektowaniu produktowym. Kamara to natomiast uznana pani architekt z Nigerii. Jako reprezentantka Czarnego Lądu, w swych projektach wiele uwagi poświęca poprawie jakości życia i pozytywnym wydźwięku projektowanych przestrzeni.

Jako nowy członek zespołu mentorów mogę jedynie powiedzieć, że jestem bardzo podekscytowana możliwością obserwowania młodego pokolenia projektantów. Teraz bardziej niż kiedykolwiek innowacyjne pomysły odgrywają ważną rolę w kształtowaniu naszej przyszłości.

– Sabine Marcelis

Nie pozostaje nam już nic innego, niż czekać na rozstrzygnięcia LDA 2020 i kolejne informacje na temat przyszłorocznej edycji. Skład jury, tajemniczy czwarty mentor, ale też ciągle zmieniająca się sytuacja na świecie z pewnością sprawią, że uczestnicy LDA 2021 na długo zapamiętają swoją przygodę. Mając w pamięci tegoroczne wydarzenia, organizatorzy zapewne przygotują także plan awaryjny, ale w tym momencie wszystko ma być po staremu. Byle do stycznia, gdy ujawnieni zostaną finaliści, którzy odbędą warsztaty w nowojorskim INTERSECT by Lexus. Więcej informacji o konkursie znajdziecie oczywiście na stronie lexusdesignaward.com.

Autor artykułu
More from Damian Halik

LEGO Forma, czyli klocki dla dorosłych… Kto to wymyślił?

Promowane jako "klocki dla dorosłych" zestawy LEGO Forma wzbudziły ostatnio sporo emocji...
Czytaj wiecej