Poznaliśmy mentorów Lexus Design Award 2021

Lexus Design Award 2021
Fot. Lexus Design Award 2021
Już w zeszłym miesiącu oficjalnie ruszył nabór projektów do przyszłorocznej edycji Lexus Design Award, teraz ujawniono natomiast nazwiska ekspertów, którzy pomogą finalistom konkursu w rozwoju ich pomysłów przed wielkim finałem w trakcie Salone del Mobile 2021.

Nabór do Lexus Design Award 2021 uruchomiono, mimo że finaliści tegorocznej edycji LDA wciąż czekają na rozstrzygnięcie i oficjalne ogłoszenie zwycięzcy. Trzeba przyznać, że to sytuacja nietypowa i niespotykana dotąd w historii sponsorowanej przez Lexusa nagrody. Takich jednak czasów dożyliśmy, do których trzeba się zaadaptować. Brak rozstrzygnięć wynika bowiem z pandemicznych obostrzeń i decyzji o odwołaniu targów Salone del Mobile, gdzie tradycyjnie ogłaszano werdykt. Oczywiście tegoroczni finaliści nie przepadną w próżni – Lexus poinformował już, że pandemiczna edycja zostanie rozstrzygnięta 1 września. Kalendarz jest jednak nieubłagany i by zachować ciągłość nagrody, należało działać.

Zasady (niezmienne od lat) i terminy, w których młodzi designerzy muszą się zmieścić, by wziąć udział w konkursie, oficjalnie ogłoszono w połowie lipca. Nabór projektów potrwa do 11 października. Finalistów poznamy najpewniej w styczniu (wtedy też odbędą się warsztaty), a zwycięzcę – tradycyjnie – podczas przyszłorocznego Salone del Mobile. Lexus niezmiennie wierzy, że design ma moc, by zmieniać świat, dlatego jak zwykle autorom powinno przyświecać motto: Anticipate. Innovate. Captivate. To właśnie te wyznaczniki będą kluczowe w ocenie potencjału nadesłanych propozycji. Zdecydowanie większym wydarzeniem, niż sam nabór, jest natomiast moment ogłoszenia mentorów, którzy w danej edycji wesprą adeptów designu w rozwijaniu ich pomysłów. Finalistom Lexus Design Award 2021 pomogą: Mariam Kamara, Sabine Marcelis oraz Joe Doucet. Czwarty mentor jeszcze przez jakiś czas pozostanie owiany tajemnicą. Jego nazwisko poznamy jesienią – młodzi adepci designu jak zwykle liczą na spotkanie z ikoną.

Kim są mentorzy Lexus Design Award 2021?

Mariam Kamara, Sabine Marcelis, Joe Doucet, Lexus Design Award 2021
Mariam Kamara, Sabine Marcelis oraz Joe Doucet – mentorzy Lexus Design Award 2021

Doucet, który miał już okazję być mentorem LDA, to autor licznych projektów i patentów – jeden z najpłodniejszych umysłów współczesnego designu amerykańskiego. Jego prace łączą zjawiskowe formy i funkcjonalność z warstwą znaczeniową. Marcelis z kolei jest projektantką niezależną, mocno skupioną na czystości formy i wykorzystywanych materiałach. To absolwentka Design Academy w Eindhoven, pracująca zarówno przy projektowaniu przestrzennym, instalacjach, jak i projektowaniu produktowym. Kamara to natomiast uznana pani architekt z Nigerii. Jako reprezentantka Czarnego Lądu, w swych projektach wiele uwagi poświęca poprawie jakości życia i pozytywnym wydźwięku projektowanych przestrzeni.

Jako nowy członek zespołu mentorów mogę jedynie powiedzieć, że jestem bardzo podekscytowana możliwością obserwowania młodego pokolenia projektantów. Teraz bardziej niż kiedykolwiek innowacyjne pomysły odgrywają ważną rolę w kształtowaniu naszej przyszłości.

– Sabine Marcelis

Nie pozostaje nam już nic innego, niż czekać na rozstrzygnięcia LDA 2020 i kolejne informacje na temat przyszłorocznej edycji. Skład jury, tajemniczy czwarty mentor, ale też ciągle zmieniająca się sytuacja na świecie z pewnością sprawią, że uczestnicy LDA 2021 na długo zapamiętają swoją przygodę. Mając w pamięci tegoroczne wydarzenia, organizatorzy zapewne przygotują także plan awaryjny, ale w tym momencie wszystko ma być po staremu. Byle do stycznia, gdy ujawnieni zostaną finaliści, którzy odbędą warsztaty w nowojorskim INTERSECT by Lexus. Więcej informacji o konkursie znajdziecie oczywiście na stronie lexusdesignaward.com.

Autor artykułu
More from Damian Halik

OPod Tube Housing Project rozwiązaniem problemów mieszkaniowych?

Czy przyszłość ludzkości zamknięta jest w tubach? Studio James Law Cybertecture przekonuje,...
Czytaj wiecej