Poznańskie Rataje rosną w oczach, ale nie bez problemów

Park Rataje w Poznaniu, fot. Rada Osiedla Rataje
Park Rataje w Poznaniu, fot. Rada Osiedla Rataje
Nieopodal centrum Poznania powstaje właśnie największy park, jaki zbudowano w Polsce po 1989 roku. Rataje mają stanowić nowoczesne miejsce rekreacji przede wszystkim dla mieszkańców okalających ten szesnastohektarowy teren osiedli. Inwestycji nie brak jednak problemów.

Rataje to jedna z najliczniej zamieszkałych (niemal 40 000 osób) części Poznania, leżąca tuż obok Starego Miasta. Głównym elementem tamtejszego krajobrazu są bloki wielorodzinne, a w przypadku takiej zabudowy strefy zieleni są wręcz niezbędną inwestycją. Dotychczas zadrzewione tereny między poszczególnymi osiedlami były mocno zaniedbane – mało kto czuł się tam bezpiecznie, a i wizerunkowo były one ciosem dla miasta. Kiedy jednak lokalny deweloper próbował zamienić ostatni skrawek zieleni w kolejne blokowisko, do akcji wkroczyła Rada Osiedla. W ten sposób powołano do życia projekt, który bardzo szybko znalazł poparcie poznańskiego ratusza. Tak wyglądał plan zagospodarowania Parku Rataje, który opublikowano jesienią zeszłego roku:

Starania Rady Osiedla oraz władz miasta zaowocowały dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Pozyskano stamtąd niemal 13 milionów złotych – to 60% budżetu, jaki przeznaczono na powstanie Parku Rataje (łącznie ponad 21,3 miliona). W przetargu na jego wykonanie wzięło udział osiem firm. Ostatecznie w kwietniu tego roku zwyciężyła Skanska, której oferta pozwoli, by w kasie miasta zostało około 7 milionów, jakie odłożono na ten cel.

Plan jest bardzo ambitny. Nowe Rataje mają rozciągać się między osiedlami Bohaterów II Wojny Światowej, Polan, Rzeczypospolitej i Powstań Narodowych. To łączna powierzchnia około 16 hektarów, co czyni projekt największym parkiem, jaki zbudowano w Polsce po 1989 roku. Prace trwają, pierwsza część inwestycji została już ukończona, jednak to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Okazuje się bowiem, że choć tereny przyszłego parku zdecydowanie zyskały na atrakcyjności, mogą być… za mało zielone.

Tak wynika ze słów Adama Pawlika – przewodniczącego Doraźnej Komisji ds. powstania Parku Rataje. Choć przed firmą Skanska jeszcze wiele miesięcy pracy, w ramach której powstanie między innymi czteroczęściowy ogród zmysłów, trawiaste polany rekreacyjne, wyłożony kostką betonową i płytami granitowymi plac z fontanną, skansen Średzkiej Kolei Powiatowej czy integracyjny plac zabaw dla dzieci, Komisja już teraz zauważa w projekcie niedostateczną ilość zieleni. Park Rataje ma zostać oddany do użytku już w czerwcu (najdalej lipcu) przyszłego roku. Zważywszy na zbliżającą się zimę jest to wiec dość krótki termin, a interwencja Komisji może wiele namieszać. Miejmy nadzieję, że ostatecznie Rataje, na których przebudowę mieszkańcy Poznania czekają od pięćdziesięciu lat, okażą się warte wyczekiwania.

Poznańskie Rataje mają zostać w pełni oddane do użytku latem 2018 roku. Nie wiadomo jednak, jak na terminy prac wpłyną potencjalne poprawki, które postulują członkowie Doraźnej Komisji ds. powstania Parku Rataje. Najważniejszym z punktu widzenia władz miasta jest zakończenie inwestycji do października 2018 – w innym wypadku dofinansowanie projektu zostanie cofnięte.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Astroland – dla marzycieli, dla rozwoju nauki i technologii.

Kto nie chciałby polecieć w kosmos? Nawet jeśli nie każdy o tym...
Czytaj wiecej