Prada for Adidas, czyli współpraca ikon mody i streetwearu

Zdjęcie promujące tajemniczą kolekcję Prada for Adidas, fot. media społecznościowe Prady i Adidasa
Zdjęcie promujące tajemniczą kolekcję Prada for Adidas, fot. media społecznościowe Prady i Adidasa
Współpraca między firmami z różnych, często wręcz przeciwstawnych gałęzi branży modowej, jakimi bez wątpienia są high fashion i streetwear, nie jest w ostatnich latach niczym niezwykłym, ale Prada i Adidas mimo wszystko zszokowały swoich fanów – a wystarczyło jedno zdjęcie i zasłona milczenia spuszczona na to, czego możemy się spodziewać.

Wygląda na to, że mediolański dom mody idzie śladem innych marek z najwyższej modowej półki. Abstrahując od pomysłów Louis Vuitton, by wprowadzić do sprzedaży luksusowe gadżety sportowe, szlak przecierali choćby Karl Lagerfeld, który w przeszłości współpracował z Pumą i Vansem. Od lat krążą też plotki o kolaboracji Nike i Diora – do czego jeszcze wrócę. Tajemniczy projekt Prada for Adidas zdaje się jednak najbardziej zaskakującym pośród już zrealizowanych. Problem w tym, że jak na razie nie wiadomo, czego możemy się spodziewać, choć bez wątpienia będą to buty. I to w liczbie mnogiej.

Czy dwa modele Prada for Adidas to wszystko, czego możemy się spodziewać?

Już przed miesiącem mówiło się o tym, że Prada i Adidas współpracują nad czymś. Plotki krążyły, krążyły, aż w końcu sami zainteresowani zabrali na ich temat głos. Prawdopodobnie nie tego oczekiwali jednak fani obu marek. W przypadku tego przedsięwzięcia przyjęto strategię “im mniej, tym więcej” – im mniej wiadomo, tym więcej będzie się o nim mówić. No i się mówi! Obie marki w zasadzie ograniczyły się do opublikowania sugestywnego zdjęcia na swoich profilach w mediach społecznościowych. Widzimy na nim charakterystyczną torbę domu mody Prada, z której wystają dwa, niemniej charakterystyczne, pudełka z logotypami Adidasa.

Detale, które zdradzają intencje współpracy? [Fot. media społecznościowe Prady i Adidasa]
Detale, które zdradzają intencje współpracy? [Fot. media społecznościowe Prady i Adidasa]

Nie wiadomo, jakie modele kryją się w tych pudełkach, ale bezsprzecznie mowa tu o dwóch parach butów. Czarne pudełko ze współczesnym logotypem sugeruje linię sportową; niebieskie, z klasycznym listkiem (stosowanym przez niemiecką markę od lat) to linia Originals. Już te dwie informacje znacząco zawężają poszukiwania odpowiedzi, jednak wciąż nie mówią wprost, co wyjdzie z projektu Prada for Adidas. Nie wiadomo także, czy współpraca obu marek dotyczy wyłącznie obuwia, czy może dodatkowo powstanie tu także limitowana linia odzieżowa.

Adidas w ostatnich latach trzyma się klasyki.

Jednak, też odważnie projektuje nowe modele, stosując najnowsze technologie. Krok niemieckiej marki w stronę high fashion jest więc ciekawy, a powstała w ramach projektu Prada for Adidas kolekcja bezsprzecznie będzie najbardziej luksusową linią sportowa… Ale, ale – konkurencja nie śpi! Jak już wspomniałem, podobne plotki krążyły kilka lat temu na temat współpracy Nike i Diora… które jakby przypomniały sobie o tym, gdy ujawniono zdjęcie zapowiadające kolekcję Prada for Adidas. Z drugiej strony, w zeszłym roku Dolce & Gabbana także chwaliło się współpracą z Supreme, co generalnie trzeba uznać za sporą porażkę wizerunkową. Adidasowi i Pradzie taka wtopa jednak nie grozi.

Po tym, jak internet zalały pytania o współpracę marek, branżowym dziennikarzom udało się wydobyć od przedstawicieli obu firmy pewne informacje. Wiadomo już, że pierwsze efekty kolaboracji zobaczymy w grudniu. Mowa o dwóch parach, które mają być produkowane we włoskich fabrykach Prady. Na początku przyszłego roku w ramach Prada for Adidas do sprzedaży trafią natomiast kolejne buty, prawdopodobnie z linii Luna Rossa Prady. Dom mody cały komentarz dotyczący projektu ujął krótko:

Celem tej współpracy jest badanie granic między naszym dziedzictwem a technologią i innowacyjnością. Linia Prada for Adidas jest przestrzenią dla nowych pomysłów, miejscem, w którym możemy dać upust naszej kreatywności.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Lexus LC 500 Inspiration 2021 – skąpany w obsydianie

Limitowane edycje modelu LC, jeszcze mocniej podkreślające jego wyjątkowy charakter, to już...
Czytaj wiecej