Praetorian – radiowóz zaprojektowany przez policjantów.

Na ulice Poznania wyruszył Praetorian – najnowszy nabytek polskiej Policji. Prototypowy radiowóz powstał z uwzględnieniem uwag tych, którzy będą używali go na co dzień.

Trudno budować cokolwiek nie mając wiedzy jak się danej rzeczy używa. I choć można być najlepszym teoretykiem to dopiero praktyczne użycie projektu obnaża wszelkie niedociągnięcia. Dlatego właśnie powstał Praetorian – nowoczesny radiowóz w projektowaniu którego brali udział sami zainteresowani – policjanci. Prototypowa maszyna wyjechała pod koniec stycznia na ulice Poznania. Praetorian będzie tam testowany w ciągu miesiąca przez cztery różne jednostki Policji. Jeśli się sprawdzi, planowane są zakupy większej ilości.

Sześć wygodnych foteli i dwa z przodu – na zabezpieczenie imprez ośmiu policjantów pojedzie w komfortowych warunkach. Zdj. policja.pl

Praetorian powstał w oparciu o aktualną generację słynnego dostawczaka produkowanego przez Forda – Transita. Stworzono go w ramach projektu badawczo-rozwojowego, przez konsorcjum trzech partnerów: Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Koordynator), Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (Partner Naukowy) i Domu Samochodowego GERMAZ (Partner Przemysłowy). W trakcie prac zaprojektowano dwadzieścia autorskich rozwiązań, które mają ułatwić pracę stróżów prawa. Praetorian będzie powstawała w dwóch wersjach – patrolowej i wypadowej. W tej pierwszej załogę będzie stanowiło dwóch policjantów. W części ładunkowej znajdzie się małe biuro z gniazdami 240 V stolikiem i fotelami mającymi ułatwić czynności służbowe, w tym przesłuchiwanie zatrzymanych i opracowywanie dokumentacji. W tylnej części „paki” znajdzie się… „paka” czyli klatka służąca do transportu tych bardziej krąbrnych zatrzymanych na komendę.

“Szafa” czyli schowek na wyposażenie osobiste policjantów w przypadku wersji patrolowej jest zamieniany na “karcer” dla zatrzymanych. Zdj. policja.pl

Wersja wypadowa używana do zabezpieczania imprez masowych przewiezie ośmiu mundurowych z całym wyposażeniem używanym do pilnowania tłumu. W tym wypadku za dwoma fotelami w przedniej części pojazdu znajdzie się kolejnchy sześć pod którymi zamontowano schowki na kaski i rzeczy osobiste. Na samym tyle Preatoriana zbudowano „szafę” czyli stelaż na umundurowanie i tarcze. Przód wozu zdobi solidny zderzak, którego można użyć do taranowania przeszkód bez większego uszcerbku dla radiowozu. Modułowość projektu ma zakładać szybkie przebudowanie wozu z jednej wersji do drugiej – to oznacza dla Policji dużą oszczędność, a policjantom ma dać maksymalną wygodę pracy. Pierwszy Praetorian o wdzięcznym numerze bocznym 007 zakończy testy w poznańskiej Policji pod koniec lutego.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Słynny neon “traktory” wrócił do Ursusa

Na dach biurowca urzędu Dzielnicy Warszawa Ursus powróciły neony z trzema traktorami....
Czytaj wiecej