Lexus LC500h

Prezentacja nowej generacji napędu hybrydowego wraz ze światową premierą nowego Lexusa.

Zwiastując kolejny etap rozwoju marki, nowy model LC 500h, będący luksusowym coupe 2+2, rewolucjonizuje każdy z aspektów dotychczasowych prac badawczo-rozwojowych, inżynierskich i projektowych Lexusa. Hybrydowy napęd zaprezentowany przez Lexusa wyznacza nowe standardy w dziedzinie projektowania i przyszłości motoryzacji.

Od czasu światowej premiery modelu LC 500 z silnikiem V8, na tegorocznym Salonie Motoryzacyjnym w Detroit, do dziś pojawiają się znakomite opinie nowego coupe Lexusa. Charakteryzuje się dynamicznym silnikiem i elegancką stylistyką nadwozia oraz wnętrza. Sztywne i zoptymalizowane bezwładnościowo podwozie, z wielowahaczowym przednim zawieszeniem, zapewniają doskonałe prowadzenie, ale to, co jest w nim najważniejsze to „serce” – napęd hybrydowy „Multi-Stage”.

Łącząc w sobie wszystkie atrybuty pełnozakresowego napędu hybrydowego z zaletami automatycznej skrzyni biegów, układ Multi-Stage dostarcza wyrafinowanych doznań za kierownicą, a także zapewnia większą dynamikę jazdy.

 

Hybrydowy układ napędowy Multi-Stage

Pojawiający się po raz pierwszy w nowym LC 500h, napęd hybrydowy Multi-Stage, jest kolejną generacją tego typu układów. W tym wypadku specjalnie zaprojektowaną dla samochodów o wysokich osiągach.

 

Jego tworzeniu przyświecały trzy cele: więcej mocy i momentu obrotowego, większa sprawność i więcej przyjemności z jazdy. W rezultacie uzyskano nie tylko najlepszą możliwą równowagę pomiędzy osiągami a zużyciem paliwa, ale również ściślejsze powiązanie prędkości obrotowej silnika spalinowego ze wciśnięciem pedału gazu.

 

Dzięki bardziej efektywnemu wykorzystaniu silnika elektrycznego uzyskano poprawę przyspieszeń, a zredukowanie prędkości obrotowej przy dużych prędkościach, wpłynęło na zmniejszenie apetytu auta na paliwo. Układ Multi-Stage łączy wszystkie tradycyjne elementy napędu hybrydowego – 3,5-litrową spalinową jednostkę V6, mocny silnik elektryczny i litowo-jonowy akumulator trakcyjny.

Dodanie fizycznych biegów umożliwiło lepsze dopasowanie prędkości obrotowych silnika spalinowego do oczekiwań kierowcy. Dzięki wprowadzeniu po raz pierwszy w Lexusie z napędem hybrydowym trybu „M” kierowca ma możliwość ręcznego sterowania zmianą biegów, zyskując maksimum emocji i sportowych doznań.

 

Nowy układ Multi-Stage w pełni wykorzystuje niezwykły atut silnika elektrycznego — generowanie maksymalnego momentu obrotowego już od zerowej prędkości. Dzięki temu reaguje on na otwarcie przepustnicy znacznie szybciej niż silnik spalinowy. Wpłynęło to również na poprawę dynamiki przyspieszeń: samochód rozpędza się do 100 km/h w czasie poniżej 5 sekund.

Dzięki zastosowaniu nowych, lekkich i zwartych gabarytowo podzespołów oraz ogniw litowo-jonowych, masa hybrydowego układu napędowego Multi-Stage pozostała na poziomie odpowiadającym obecnej generacji modelu GS 450h.

 

Elegancka i kusząca stylistyka nadwozia

W bryle nowego LC 500h, łączącej awangardową elegancję z sylwetką klasycznego coupe, wyraźnie zarysowują się kluczowe elementy stylistyczne, proporcje i optyczny dynamizm pierwowzoru, jakim był utytułowany koncepcyjny model LF-LC.

©Lexus_LC_500h_006_99450DC48FC26024E32870E8978D6AB0E85AF629

Nowe coupe Lexusa to duży, wynoszący 2870 mm rozstaw osi, krótkie zwisy nadwozia (920 mm z przodu i 970 mm z tyłu) i szczególnie niska linia pokrywy komory silnikowej. Profil coupe, dodatkowo podkreślony jest długą linią dachu, która od środka kabiny opada ku tyłowi, tworząc niepowtarzalną sylwetkę z centralną pozycją kierowcy.

Patrząc z góry – szeroki obrys nadwozia na wysokości uwypuklonych przednich i tylnych błotników, skrywa duże, szerokoprofilowe koła. Linia auta zwęża się w okolicy drzwi, tworząc silnie zarysowaną trójwymiarową formę. Układ przednich świateł LC 500h tworzą uformowane na wzór grota strzały światła dzienne oraz potrójne reflektory diodowe, których kompaktowa forma pozwoliła utrzymać niską linię maski i krótki przedni zwis nadwozia. Linia dachu opada pomiędzy szeroko rozstawione tylne nadkola, podkreślając szeroki, stabilny profil LC 500h. Diodowe tylne światła również tworzą charakterystyczną formę w postaci trójwymiarowego motywu litery L.

Lexus_LC_500h_003_48CD0E61B15D415E89E39FFD46A1716F098DC9A0

Mimo swej elegancji, nadwozie LC 500h zapowiada również wyjątkową dynamikę tego modelu poprzez subtelne, ale nadal funkcjonalne elementy poprawiające własności aerodynamiczne. Chwyty powietrza przy przednich i tylnych łukach nadkoli poprawiają stateczność przy dużych prędkościach, zaś tylny dyfuzor i aktywny tylny spojler skutecznie rozprowadzają strugi powietrza podczas szybkiej jazdy. Nowy LC 500h będzie oferowany ze specjalnie dla tego modelu przygotowanymi tarczami kół odkuwanymi (o średnicy 20″ lub 21″) bądź odlewanymi (20-calowymi) ze stopu aluminium.

Wyrafinowane wnętrze

Stworzone od podstaw wnętrze LC 500h współgra z linią nadwozia, łącząc elegancję, jakość oraz wyszukany styl flagowego coupe Lexusa. Umiejscowione równolegle do osi pojazdu otoczenie przedniego fotela pasażera tworzy komfortową atmosferę. Starannie zaprojektowana przestrzeń kierowcy jest zapowiedzią wręcz uduchowionej jazdy. Wzbudza ponadto zaufanie intuicyjnym rozmieszczeniem urządzeń kontrolnych i swoją ergonomią.

Lexus_LC_500h_020_5D569E6ADF3985D8205EBBB24C5F76230F98F501 Lexus_LC_500h_021_7955C0B15F8017AC32A619D50DEFBAC7C5A7F99A Lexus_LC_500h_024_6A0DAE7CE2FE95C8616FE505C6E22BDA30263385

Pozycja kierowcy została dobrana tak, aby jego biodra znajdowały się, jak najbliżej środka masy pojazdu, co zapewnia najlepsze wyczucie samochodu. WyprofilowanE, sportowe fotele skutecznie przytrzymują ciało nawet podczas dynamicznego pokonywania zakrętów.

Szczególną uwagę poświęcono kierownicy, w której wprowadzony został zmienny zarys przekroju poprzecznego. To umożliwia zmianę sposobu trzymania i uginanie nadgarstka przy jej obracaniu. Powiększone przełączniki łopatkowe ze stopu magnezowego charakteryzują się bardziej ergonomicznym kształtem i lepiej wyczuwalnym działaniem. Zespół wskaźników mieści wzorowaną na modelu LFA centralną tarczę z ruchomym pierścieniem, a w środkowej konsoli znajduje się nowej generacji panel dotykowy urządzeń pokładowych. We flagowym coupe Lexusa zadebiutuje pakiet multimedialny na rok modelowy 2017. Wyposażony będzie w szybciej działające i bardziej elastyczne oprogramowanie, umożliwiające przyszłe modyfikacje oraz graficzną komunikację z użytkownikiem.

Sztywne i zoptymalizowane bezwładnościowo podwozie

Zapowiadając nową generację dynamicznych modeli, nowy LC 500h został zaprojektowany z myślą o oferowaniu kierowcom zdecydowanie mocniejszych doznań za kierownicą. Łączy on najwyższej klasy własności jezdne, jak przystało na flagowe sportowe coupe luksusowej marki, z dynamiką i emocjami serwowanymi kierowcy.

LC 500h jest pierwszym Lexusem zbudowanym na zupełnie nowej platformie tylnonapędowej klasy premium, stanowiącej element nowej globalnej strategii firmowej GA-L. Płyta podłogowa nowego coupe wyznacza kierunek dla przyszłych modeli z silnikiem umieszczonym z przodu i napędzanymi kołami tylnymi.

Konstrukcja płyty podłogowej ma fundamentalne znaczenie dla dynamiki prowadzenia. Na początku prac nad modelem LC 500, inżynierowie zajęli się aspektem tak zwanej „charakterystyki inercyjnej”, rozmieszczając elementy, w tym silnik i osoby w kabinie, możliwie najniżej i skupiając je jak najbliżej jego środka. Potężne koła z samonośnymi oponami wypchnięto do naroży samochodu z równoczesnym skróceniem zwisów nadwozia. Układ napędowy został cofnięty za linię przedniej osi jezdnej, bliżej środka pojazdu, oraz obniżona została pozycja kierowcy.

Liczne zabiegi techniczne pozwoliły zredukować masę nadwozia LC 500h, co spowodowało dodatkowe obniżenie środka ciężkości całego pojazdu. Było to możliwe między innymi dzięki wykonaniu pokrywy komory silnikowej, przednich błotników oraz poszycia drzwi ze stopu aluminium. Szkielet drzwi z włókna węglowego pokrywa bagażnika z kompozytu zbrojonego z włóknem szklanym i węglowym, a wieżyczki przedniego zawieszenia ze stopu aluminium. Ponadto wprowadzono kompaktowe diody reflektorów oraz dostępne opcjonalnie: tarcze kół odkuwanych ze stopu aluminium i dach z włókna węglowego.

Lexus_LC_500h_015_73462ECA4642BD54234AE8CDAE7179F84605C047

Szerokie zastosowanie stali o podwyższonej wytrzymałości przyczyniło się nie tylko do obniżenia masy nadwozia, ale również do zwiększenia jego sztywności. To zaś zaowocowało bardziej stabilnym i przewidywalnym zachowaniem na drodze oraz błyskawiczną reakcją na ruchy kierownicy.

Szczególną uwagę zwrócono na wielowahaczowe przednie zawieszenie LC500h, umożliwiające zastosowanie kół o dużej średnicy i niskie poprowadzenie linii pokrywy komory silnikowej. Wprowadzono w nim po dwa górne i dolne wahacze, każdy z podwójnymi przegubami kulowymi. Umożliwiło to optymalne dopracowanie jego geometrii w taki sposób, aby uzyskać perfekcyjne przekazywanie nawet najdrobniejszych ruchów kierownicy oraz doskonałe wyczucie nawierzchni, a tym samym większą precyzję prowadzenia.

W rezultacie zastosowane w konstrukcji podwozia i zawieszenia rozwiązania przekładają się na doskonale wrażenia z jazdy — błyskawiczne reakcje, wyjątkowe wyważenie i stateczność, a także właściwy dla flagowego coupe Lexusa komfort podróżowania.

Lider w zakresie bezpieczeństwa

Nowy LC 500h jest standardowo wyposażony w kompleksowy pakiet bezpieczeństwa czynnego Lexus Safety System +, zapobiegający kolizjom lub ograniczający ich ewentualne skutki. Safety System + obejmuje układ reagowania przedkolizyjnego (PCS) z funkcją detekcji pieszych, pełnozakresową adaptacyjną automatyczną kontrolę prędkości jazdy, wspomaganie trzymania pasa ruchu (LKA) oraz funkcję automatycznych świateł drogowych (AHB).

Tagi wpisu
, ,
Autor artykułu
More from Krzysiek Bukowski

Fontanny odkryte na nowo

Projekt „The drinking fountain” był jednym z 12 wyróżnionych podczas konkursu Lexus...
Czytaj wiecej