W Primitives odmienią sposób, w jaki pakujemy żywność

W Primitives Biodesign opracowano wyjątkowy materiał, który w przyszłości może zastąpić folię spożywczą
W Primitives Biodesign opracowano wyjątkowy materiał, który w przyszłości może zastąpić folię spożywczą
Wszechobecny plastik to problem, z którym mimo starań wielu osób na świecie nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. W Stanach Zjednoczonych opracowano jednak obiecujące rozwiązanie, które może nie oczyści mórz i oceanów, ale z pewnością pomoże zmniejszyć ilość produkowanych odpadów.

To zaskakujące, jak wielu osobom wydaje się, że skoro obecnie tematem numer jeden jest globalna pandemia, inne problemy – zwłaszcza te związane z brakiem poszanowania dla środowiska naturalnego – przestały nam doskwierać. To błąd, ale ekolodzy już na początku epidemii alarmowali, że właśnie tak to się skończy. Obecnie mamy ważniejsze problemy, a przynajmniej tak nam się wydaje. Nie wszyscy porzucili jednak swoje proekologiczne nastawienie. Niektórzy wynalazcy ciągle rozwijają projekty, mające na celu naprawianie tego, co ludzkość popsuła. Ostatnio głośno zrobiło się choćby o pomyśle biotechnologicznego start-upu z Doliny Krzemowej – Primitives Biodesign.

Jak skutecznie walczyć z plastikowymi zanieczyszczeniami? Przestać je produkować!

Fot. Steve Buissinne/Pixabay
Fot. Steve Buissinne/Pixabay

Recykling znany nam jest od dawna – niektórzy doprowadzili ten proces niemal do perfekcji. W ostatnich latach temat podchwyciła nawet branża modowa, przerzucając się na produkcję odzieży z materiałów z odzysku. To niezły chwyt marketingowych, choć jego wpływ na środowisko jest znikomy. Świetnie radzi sobie także Boyan Slat i jego firma The Ocean Cleanup, która naprawdę chce uprzątnąć plastikowy bajzel, jaki stworzyliśmy. Zupełnie od innej strony do tematu podeszła natomiast ekipa Primitives Biodesign. Problem plastikowych zanieczyszczeń bowiem zniknie… jeśli zrezygnujemy z plastiku. Genialna w swej prostocie koncepcja wymagała jedynie znalezienie materiału, który zastąpi tak powszechny plastik, nie zagrażając przy tym środowisku.

Wybór padł na biodegradowalną folię, jakiej dotąd nie było. Testy dowodzą, że bazujący na glonach materiał lepiej izoluje pakunek, a przy tym świetnie blokuje promienie UV-B. Dzięki temu zawinięte w folię od Primitives Biodesign produkty spożywcze dłużej zachowają świeżość. Jej pełny rozkład zajmuje natomiast tylko cztery tygodnie. To przełom, ale pomysłodawczynie na tym nie poprzestają. Ewidentnie rozwój projektu ukierunkowały one na kwestię ochrony żywności.

Folia od Primitives Biodesign może zmienić to, jak postrzegamy zakupy

Noa Machover i Viirj Kan przy pracy, fot. Primitives Biodesign
Noa Machover i Viirj Kan przy pracy, fot. Primitives Biodesign

W społeczeństwach rozwiniętych powszechne jest marnowanie ogromnych ilości jedzenia. Często powodem wyrzucenia niektórych produktów jest data przydatności do spożycia, choć to kwestia dyskusyjna. Założycielki Primitives Biodesign – Viirj Kan i Noa Machover – chcą to zmienić, oferując swoją biodegradowalną folię z dodatkową funkcjonalnością. Poza wspomnianymi zaletami wynalazek absolwentek MIT ma w przyszłości wykorzystywać biomimetykę. Po co? By oddać stan świeżości zawiniętego w ową folię produktu.

Pomysł wydaje się mało praktyczny, ale przy odpowiednim zaadaptowaniu może zdziałać cuda. W przypadku produktów wrażliwych na różne czynniki to opakowanie poinformuje nas, czy np. folia nie została naruszona lub dana rzecz nie była transportowana bądź przechowywana w niewłaściwych warunkach. Ostatecznie zaś opakowanie powie, czy zawinięte w nie pożywienie nie zaczęły się już psuć – bez ryzyka zatrucia i bez wyrzucania na wszelki wypadek.

Materiał opracowany w Primitives Biodesign może dowolnie reagować, w zależności od tego, jak zostanie zaprogramowany
Materiał opracowany w Primitives Biodesign może dowolnie reagować, w zależności od tego, jak zostanie zaprogramowany (fot. Primitives Biodesign)

Biofolia to oczywiście tylko jeden z rozwijanych obecnie projektów Primitives Biodesign. W tym momencie wydaje się on jednak najpraktyczniejszy i najbliższy finalizacji. Autorki sugerują nawet, że ich wykonana ekologicznie folia może trafić na rynek jeszcze w tym roku. Nie wiadomo, jakim zainteresowaniem pomysł cieszy się wśród producentów żywności, choć paradoksalnie obecna sytuacja może im pomóc. Pakowanie świeżej żywności w folię spożywczą jest dość częstą praktyką w zachodnich krajach, a obecnie to wręcz konieczność. Producenci zatem i tak to robią, mogliby więc wypróbować nową technologię i zminimalizować szkody wyrządzone naturalnemu środowisku. Tę kwestię jak zwykle rozstrzygnie zapewne aspekt ekonomiczny, ale alternatywa wydaje się ciekawa.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Te buty zostawią najmniejszy ślad węglowy

Walka z emisją gazów cieplarniany od dawna trwa w branży modowej, ale...
Czytaj wiecej