Princess Ivona w Syrenie

Princess Ivona - Teatr Syrena
Na Ivonę do Syreny poszedłem bez wielkich oczekiwań, jak na dyplom, jakim zresztą w pewnym sensie była. A wyszedłem – nieledwie na skrzydłach. Princess Ivona jest bowiem spektaklem po prostu świetnym.

Na Ivonę do Syreny poszedłem bez wielkich oczekiwań, jak na dyplom, jakim zresztą w pewnym sensie była. A wyszedłem – nieledwie na skrzydłach. Princess Ivona jest bowiem spektaklem po prostu świetnym.

Reżyserem przedstawienia jest Omar Sangare, aktor, reżyser i pedagog, na co dzień mieszkający w Nowym Jorku, który tamże zrealizował spektakl Gombrowicza ze swoimi amerykańskimi studentami. Postanowiono spektakl za Atlantyk przenieść i w Warszawie zagrali młodzi aktorzy z Akademii Teatralnej, z roku, którego opiekunem jest prof. Wojciech Malajkat, dyrektor Teatru Syrena w Warszawie. W głównych rolach natomiast (Króla i Królowej) Omar obsadził Daniela Olbrychskiego i Barbarę Wrzesińską.

Princess Ivona - Teatr Syrena
Princess Ivona – Teatr Syrena

I z całym szacunkiem do pana Daniela i do młodych aktorów – to właśnie do niej należy scena. Królowa Małgorzata Barbary Wrzesińskiej jest – nie zawaham się użyć tego słowa – rolą wielką. Jej nieudane życie u boku króla, jej pisane w tajemnicy wiersze, syn pojmujący za żonę kogoś dziwnego – te wszystkie rozczarowania Barbara Wrzesińska w poruszający sposób łączy jednak z jakąś ironią, z jakimś pogodzeniem się z losem. Nawet moment, w którym przyjmuje od męża polecenie przygotowania na przystawkę karasi w śmietanie, ten moment zażenowania, został przez Barbarę Wrzesińską zagrany tak dojmująco, jak tylko może się to zdarzyć w teatrze i – jak nie widziałem na żadnej z innych Iwon. Pani Barbaro, czapki z głów.

Drugim natomiast bohaterem tego przedstawienia jest Coby Casman-Beck, reżyser światła, który współpracuje na co dzień np. z przy pokazach Toma Forda. To, co stworzył w Syrenie, jest mistrzostwem świat(ł)a. Zresztą, zobaczcie sami.

Poza tym – młodzież świetna, Daniel Olbrychski jak żywcem z Gombrowicza wyjęty, a w ogóle rzecz – jak to u tego autora bywa o szeroko rozumianych normach i ich braku i… niestety nic więcej nie mogę napisać, żeby nie popsuć Państwu spektaklu.

Źródło video i zdjęć: Teatr Syrena

More from Rafał Turowski

Ceremonie Zimowe w Teatrze WARSawy

Co ważniejsze – życie czy śmierć? I co wygra w tzw. ostatecznym...
Czytaj wiecej