Artyści koncepcyjni potrafią tworzyć światy, o jakich ludziom się nie śniło. Bez ich ciężkiej pracy trudno byłoby produkować gry oraz filmy, nie tylko z gatunku science fiction. Właśnie z myślą o tej wyspecjalizowanej grupie grafików w 2014 roku powstał portal ArtStation. Przybudówka kanadyjskiego studia deweloperskiego Ballistiq szybko zdobyła popularność wśród rozsianych po całym świecie wirtualnych malarzy i osób zafascynowanych ich pracą. Celem powołania do życia kolejnej artystycznej platformy była pomoc utalentowanym artystom w promowaniu swoich prac oraz dotarciu do przedstawicieli mediów i branży rozrywkowej. Nie powinno więc dziwić, że siedziba firmy znajduje się w Montrealu – zagłębiu producentów gier komputerowych. Pod koniec zeszłego roku ArtStation poczyniło kolejny krok do celu. Światło dzienne ujrzał artbook „Project 77„, który cieszył się takim zainteresowaniem, że w planach są kolejne tytuły!



„Project 77„ powstawał przez sześć lat. Jego autorem jest Martin Deschambault – główny artysta koncepcyjny montrealskiego oddziału firmy Ubisoft. U jednego z największych producentów gier na świecie Deschambault pracował między innymi przy takich tytułach, jak „Prince of Persia„ czy kolejnych odsłonach „Assassin’s Creed„. Wbrew doświadczeniu na polu produkcji o tematyce historycznej, „Project 77” jest jednak artbookiem pełnym wizjonerskich obrazów science fiction. Jeśli zajrzymy na stronę ArtStation, zobaczymy zresztą, że właśnie ta tematyka dominuje wśród zgromadzonych tam artystów. Pojawił się więc pomysł, by korzystając z popularności różnych podgatunków fantastyki naukowej, powołać do życia kolejne projekty wydawnicze. Celem jest połączenie tej wspaniałej oprawy graficznej z intrygującymi historiami – na potrzeby książki „Project 77” spisał je Jeffrey Campbell, pisarz związany ze studiem Capcom Vancouver.



Zachwycony wydanym pod koniec października zeszłego roku albumem „Project 77”, Kevin Strike – współtwórca i CEO ArtStation – zapowiada, że już w przyszłym miesiącu ogłoszony zostanie kolejny artbook. Jak na razie nie wiadomo, kto będzie jego autorem, ale wśród potencjalnych twórców wymieniany jest Maciej Rebisz. Grafiki związanego z Platige Image Polaka ilustrowały między innymi wydaną niedawno książkę „Visions, Ventures, Escape Velocities: A Collection of Space Futures”.


