Dżok, czyli krakowski sposób na promocję adopcji psiaków

Lemoniady VIGO Kombucha sprzedawane w ramach projektu Dżok, fot. FORUM Przestrzenie
Lemoniady VIGO Kombucha sprzedawane w ramach projektu Dżok, fot. FORUM Przestrzenie
Niezależnie od tego, ile wycierpiały, i tak oddałyby życie za swych panów – psy i ich bezgraniczna wierność to jedna z niezaprzeczalnych prawd, o której ludzie często zapominają, ale są też tacy, którzy na każdy sposób wspierają zwierzaki w poszukiwaniu nowych domów.

Cieszy fakt, że z roku na rok rośnie liczba inicjatyw, których celem jest pomaganie – czy to zwierzętom, czy ludziom. Zwłaszcza w tym pierwszym przypadku jest to o tyle ważne, że zwierzaki same sobie pomóc nie mogą. Tam, gdzie zły człowiek katuje bezbronne stworzenie bądź porzuca je na pewną śmierć, są jednak także dobrzy ludzie, którzy robią wszystko, by ratować i pomagać. Niestety schroniska, mimo że zapewniają bezpieczeństwo, zawsze będą gorszym miejscem niż dom pełen ciepła i kochających ludzi. Tu jednak wchodzimy na grunt różnego rodzaju inicjatyw, które wspierają działalność schronisk i pomagają zwierzakom znaleźć nowe domy. Jednym z ciekawszych pomysłów jest uruchomiony niedawno przez FORUM Przestrzenie projekt Dżok. Krakowska klubokawiarnia zaczęła promować adopcje poprzez… sprzedaż lemoniad z wizerunkami psiaków potrzebujących domów.

Dżok na ratunek pobratymcom

Pomnik psa Dżoka
Pomnik psa Dżoka

Być może nazwa projektu brzmi dość dziwnie, przypominając fonetyczny zapis słowa w języku angielskim, ale krakowianom nie trzeba jej tłumaczyć. Dżok to jedna ze współczesnych legend miasta. To psiak, który niczym słynny Hachikō wiernie wyczekiwał powrotu swego pana. Mężczyzna zmarł na początku lat 90., ale kochający czworonóg przez kolejny rok koczował przy rondzie Grunwaldzkim. Dekadę później niedaleko tego miejsca, przy bulwarze Czerwieńskim, postawiono mu pomnik – teraz zaś Dżok może dopisać kolejny rozdział swej historii. Głównym założeniem projektu jest promowanie adopcji psiaków z krakowskich schronisk, ale pomóc może każdy. Grunt to aktywność w mediach społecznościowych!

Projekt Dżok to inicjatywa, która łączy w pary! Poszukujemy ciepłych i kochających domów dla bezdomnych zwierzaków. […] Oddajemy w wasze ręce napój, który oprócz zaspokojenia Waszego pragnienia ma równolegle spowodować refleksję i działanie. Bo jeżeli Ty nie możesz przygarnąć czworonoga, to pomóż nam szukać! Między łykami chwyć za telefon, zrób zdjęcie etykiecie i uruchom swoje kontakty. Być może wśród Twoich znajomych jest ktoś, kto właśnie szuka swojej połówki.

– FORUM Przestrzenie

Wspomniany przez organizatorów napój – Dżok Kombucha – to nic innego jak specjalna edycja prozdrowotnych lemoniad VIGO Kombucha. Ich producent, start-up Cruz Group z Poznania, słynie z innowacyjności, toteż nie dziwi zaangażowanie w projekt. Na etykietach widać natomiast psiaki z Krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt KTOZ, uwiecznione w Studiu Unique. Napój już teraz można kupić w klubokawiarni FORUM Przestrzenie (ul. Marii Konopnickiej 28). Nawet jeśli sami nie możecie przygarnąć psiaka, warto iść za radą pomysłodawców i podzielić się zdjęciem lemoniady w mediach społecznościowych. Hashtagi #projectdzok i #niekupujadoptuj bardzo mile widziane. Co jednak najważniejsze, organizatorzy już teraz deklarują, że projekt Dżok nie jest jednorazową akcją.

Lemoniady VIGO Kombucha sprzedawane w ramach projektu Dżok, fot. FORUM Przestrzenie
Lemoniady VIGO Kombucha sprzedawane w ramach projektu Dżok, fot. FORUM Przestrzenie
Autor artykułu
More from Damian Halik

Obiad na diabelskim młynie? Węgrzy kupili ten pomysł

Budapest Eye nie ma szczególnie długiej historii, ale w ciągu kilku lat...
Czytaj wiecej