Prop Store organizuje wielką aukcję gadżetów filmowych

Prop Store - stoisko na ComiCon 2008
Prop Store - stoisko na ComiCon 2008
Kolekcjonowanie gadżetów filmowych to pasja jak każda inna. Dzięki niej Stephen Lane niespełna dwadzieścia lat temu założył firmę Prop Store, która właśnie przygotowuje się do organizacji wielkiej aukcji eksponatów ze swoich zbiorów.

Historia powstania firmy Prop Store brzmi jak “amerykański sen”, jednak wydarzyła się w Wielkiej Brytanii. Stephen Lane od zawsze pasjonował się przemysłem filmowym – jego poprzednia praca także była w jakimś stopniu powiązana z tą branżą, co tylko pogłębiło tę pasję. Po wizycie na planie filmu “Oczy szeroko zamknięte” Stanleya Kubricka Lane był już pewien – to jego żywioł. Rzucił więc pracę i na pełny etat zajął się zbieraniem rekwizytów, tworząc tym samym Prop Store of London. To był rok 1998. Dziś, po niemal dwudziestu latach, sklep ma też swoją filię w Los Angeles, zatrudniając przy tym trzydzieści osób i posiadając zbiory, które łącznie zajmują około 2’500 metrów kwadratowych powierzchni magazynowej! Część z nich zostanie niebawem sprzedana za pośrednictwem licytacji na stronie internetowej Prop Store.

Aukcja zatytułowana “Entertainment Memorabilia. Treasures from Film and Television” odbędzie się w Londynie 26 września, o godzinie 12:00 (czasu lokalnego). Już teraz można składać oferty za pośrednictwem strony Prop Store. Pod wirtualny młotek wystawiono rekwizyty z różnych produkcji. Ceny najtańszych z nich zaczynają się od 40 funtów (zdjęcia promujące “Lśnienie” Kubricka). Najdroższa na liście jest natomiast kamera EmpireFlex, którą nagrywano “Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje” – cena wywoławcza wynosi 100’000£, a wartość sprzętu szacowana jest na 200-300’000 funtów.

Wśród 599 rekwizytów, które trafią na akcję, można dostać niemałego zawrotu głowy! W zbiorach Prop Store znajdują się bowiem gadżety pochodzące z wielu kultowych filmów. Mówiąc “gadżety” mam na myśli zarówno miniatury, którymi posługiwano się podczas filmowania, jak i prawdziwe kostiumy, w których paradowali nasi ulubieni aktorzy! Serie “Obcy”, “Indiana Jones”, “Gwiezdne wojny” czy “Powrót do przyszłości” to tylko część z reprezentowanych podczas aukcji tytułów. Nie zabraknie także nowszych filmów, jak “Strażnicy Galaktyki”, “300” bądź “Marsjanin”. Będzie też sporo klasyków dla fanów komiksów, jak kostiumy z nadawanego w latach 1966-68 serialu “Batman”.

Wszystkie pozycje znajdziecie w katalogu. Aukcję Prop Store można natomiast śledzić na tej stronie.

Autor artykułu
More from Damian Halik

“Velvet Buzzsaw” – tu farba miesza się z krwią [Recenzja]

Horror, w którym okrucieństwo świata sztuki przybiera fizyczną formę i obraca się...
Czytaj wiecej