Przechowywanie wina

Kolekcjonowanie wina może być przyjemnością samą w sobie. Każdy miłośnik wina chce stworzyć swoją kolekcję, zawierającą różne gatunki i roczniki, które w oczekiwaniu na właściwy moment powinny być odpowiednio przechowywane.

Wszystko po to by zapewnić im prawidłowy proces dojrzewania w butelce, lecz również nie narazić ich na zepsucie. Jednakże żeby cieszyć się wspaniałą kolekcją należy spełnić kilka kluczowych warunków.

Na początku warto jest wspomnieć, iż nie każde wino nadaje się do kolekcjonowania i dłuższego przechowywania. Szacuje się, iż tylko 2-3% produkowanych na świecie win nadaje się do leżakowania (wina te posiadają tzw. potencjał dojrzewania – starzenia). Pozostałe wina powinno spożyć się w okresie 3-5 lat od zbiorów. Jednakże te najlepsze potrzebują około 20, aby ewoluować, rozwinąć się i ukazać swój charakter. Głównymi ingrediencjami jest kwasowość, taniny, alkohol oraz cukier. Do takich win należeć mogą na przykład włoskie Barolo, francuskie Bordeaux, węgierskie Tokaje i niemieckie Rieslingi.

„Proces dojrzewania jest bardzo skomplikowany, swoisty dla każdej butelki i niezwykle wrażliwy na wszelkie bodźce zewnętrzne. Poprzez zapewnienie odpowiednich warunków w miejscu składowania możemy mieć jednak wpływ na właściwy kierunek tych przemian.”

Andrzej Różycki – Sarwine

Aby mieć wpływ na optymalne warunki przechowywania win trzeba przestrzegać kilku kluczowych zasad:

Temperatura – Wino jest bardzo wrażliwe na temperaturę. Najbardziej optymalnym miejscem byłaby oczywiście specjalnie przygotowana piwnica. Jednakże, nie każdy dysponuje takim pomieszczeniem, które zapewni odpowiednie warunki temperatury, wilgotności, dopływu świeżego powietrza, a przy tym posiada regały od ziemi do sufitu. Postarajmy się przynajmniej przechowywać naszą kolekcję w miejscach najbardziej do tego optymalnych. Sugerowana temperatura przechowywania win powinna wynosić od 10 do 14˚C, jednakże dopuszcza się szerszy zakres nawet od 7˚C do 18-19˚C. Ważniejsze natomiast jest to, aby unikać gwałtownych wahań temperatury, które mogą najzwyczajniej je zepsuć.

Światło – skrupulatnie przechowywana kolekcja powinna stronić od światła, które niekorzystnie wpływa na ewolucję wina. Najlepszymi warunkami dla naszych butelek będzie wyciemnione pomieszczenie. Światło ma niekorzystny wpływ na wino i powoduje przyspieszenie jego dojrzewania oraz może doprowadzić do utlenienia. Jeżeli natomiast będziemy chcieli korzystać ze źródeł światła to na 100% musimy wyeliminować to dzienne…niech to będzie np. słabe światło pochodzące z żarówki.

Ułożenie butelek – należy pamiętać, aby butelki w naszej kolekcji leżakowały w pozycji poziomej. Takie ułożenie sprawia, iż korek ma cały czas styczność z winem, a taka sytuacja zapobiega jego wyschnięciu i kontaktu powietrza z winem. Należy również zwrócić uwagę (w przypadku piwniczek – pomieszczeń) na składowanie wina. Białe wina należy umieszczać jak najbliżej podłogi, gdzie temperatura jest niższa, natomiast czerwone wyżej.

Wilgotność powietrza – najbardziej optymalna wilgotność powietrza powinna wahać się w przedziale 70-80%, jednakże zbyt duża może doprowadzić do pleśnienia korków. Jeżeli butelki będą leżakować w zbyt suchym pomieszczeni, korek zacznie wysychać i kurczyć się dając możliwość dostania się powietrza do wewnątrz butelki. Najlepszym miejscem byłaby w tym przypadku chłodna piwnica, ale jeżeli jej nie mamy możemy posiłkować się winiarkami, które w rozszerzonej wersji posiadają regulację wilgotności. Jeżeli natomiast posiadamy średniej klasy winiarkę, możemy wspomóc się domowymi sposobami na zwiększenie wilgotności. Jednym z takich sposobów jest umieszczenie pojemnika z wodą, która zwiększy wilgotność, chroniąc przy tym korki butelek.

Drgania oraz zapachy – nie należy pod żadnym pozorem używać normalnych lodówek do przechowywania wina. W przeciwieństwie do winiarek, które posiadają specjalne amortyzatory do tłumienia drgań, zwykłe lodówki narażają naszą kolekcję na wibracje powstałe w skutek pracy agregatu oraz na zapachy przetrzymywanych w lodówkach asortymentów spożywczych, które w dłuższej mierze mogę przeniknąć do naszych win.

Spełniając powyższe zasady, wina będą przechowywane w taki sposób, aby prezentowały najwyższą jakość, przynosząc zarazem mnóstwo satysfakcji kolekcjonerom win.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

CAPSTONE – Kalifornia w zasięgu ręki!

Capstone California jest międzynarodową platformą wiedzy o winach kalifornijskich, jak również czteropoziomowym,...
Czytaj wiecej