Moskwa doczeka się własnego “Przewodnika Michelin”

Moskwa, Pixabay
Fot. Pixabay
Za nami fatalny rok, ale nawet to nie ogranicza wielu przedstawicieli gastronomii i najważniejszych organizacji z nią powiązanych. Patrząc w przyszłość z optymizmem, Gwendal Poullennec właśnie ogłosił plany dalszej ekspansji "Przewodnika Michelin".

O samym “Przewodniku” słyszał chyba każdy – nawet osoby mało zainteresowane kuchnią. Słynne gwiazdki Michelin to przecież jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie gastronomii. Francuskie przewodniki nieraz jednak krytykowano za dość ograniczony zasięg i skupianie się głównie na Francji i najważniejszych kulinarnych destynacjach. Od jakiegoś czasu ten stan się jednak zmienia, za co odpowiada między innymi Gwendal Poullennec – dyrektor ds. międzynarodowych wydań “Przewodnika”. To za jego sprawą uruchomiono cyfrową strategię periodyku. To za jego rządów znacząco poszerzały się rewiry inspektorów Michelin, którzy przecież przygotowali w zeszłym roku zupełnie nowe wydania skupione na Słowenii, Kalifornii czy Pekinie. W przyszłym roku pojawi się natomiast “Przewodnik Michelin po Moskwie”.

Moskwa – kulinarny klejnot

Gwendal Poullennec, Przewodnik Michelin po Moskwie, Moskwa, Posta Magazine
Gwendal Poullennec podczas spaceru po Moskwie, fot. Posta Magazine

Bogate dziedzictwo stolicy Federacji Rosyjskiej dla wielu, zwłaszcza na Zachodzie, wciąż jest jedynie nieodkrytą tajemnicą. I mowa tu zarówno o dziedzictwie historycznym, jak i kulinarnym. W ostatnich trzydziestu latach Moskwa zmieniła się bowiem nie do poznania. To wciąż świat wielu kontrastów, ale stale rozwijający się i dający szansę wielu kulinarnym talentom, które zaskakują największych krytyków kulinarnych świata.

Niesamowicie cieszy nas, że będziemy mogli przybliżyć Moskwę największym smakoszom! Ta tajemnicza i ponadczasowa stolica to kulinarny klejnot, prezentujący nie tylko lokalne, rosyjskie produkty, ale też wspaniałą różnorodność kuchni świata.

– Gwendal Poullennec

Poullennec podkreśla, że inspektorzy byli pod ogromnym wrażeniem kulinarnego rozmachu moskiewskich restauracji. Oczywiście metodologia ich pracy jest niezmienna od lat i w oparciu o te same, uniwersalne kryteria oceniano kuchnię Moskwy. Wiele uwagi poświęcono silnie aromatyzujących tamtejszą kuchnię ziołom, słynnym potrawom jak rassolnik czy wszelkie odmiany barszczu; ale też lokalnym produktom – krabom królewskim z Władywostoku, halibutom z Murmańska czy typowym dla kuchni rosyjskiej smetanie i chlebowi Borodinsky’ego.

Zadowolenia zainteresowaniem francuskich inspektorów nie krył też Siergiej Sobianin. Mer Moskwy zauważa, że gastronomia w ostatnich latach wyrasta na jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych rosyjskiej stolicy. Tamtejsze lokale słyną natomiast z różnorodności smaków i formatów. “Przewodnik Michelin po Moskwie” może więc tylko zwiększyć zainteresowanie zagranicznych turystów miastem i jego smakami. Na jego wydanie przyjdzie nam jednak poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Autor artykułu
More from Damian Halik

AI w ciągu trzech lat pozbawi pracy 120 milionów osób?

Technologia i płynące z jej rozwoju korzyści cywilizacyjne to zarazem błogosławieństwo, jak...
Czytaj wiecej