Fani serialu “Przyjaciele” powinni wybrać się do Singapuru

Kawiarnia z serialu "Przyjaciele" - Central Perk Singapore, fot. Central Perk LTD./Warner Bros. Entertainment
Z pewnością każdy fan serialu "Przyjaciele", marzył o spędzeniu choć chwili na słynnej pomarańczowej kanapie w Central Perk – teraz do spełnienia marzeń, wystarczy wycieczka do Singapuru.

kawiarnia Central Perk, w której przesiadywali tytułowi “Przyjaciele”, od przeszło dwudziestu lat jest obiektem westchnień fanów serialu. Choć w tym czasie tworzono wiele nawiązujących do niej lokali, dopiero teraz otrzymaliśmy coś, co można nazwać repliką.

“Przyjaciele” są serialem kultowym, który przez dziesięć sezonów bawił miliony ludzi na całym świecie. Nie dziwi więc fakt, że mimo upływu dwunastu lat od zakończenia emisji, wciąż cieszą się dużą popularnością. I nie, nie jest to zasługa stacji Comedy Central, która zapycha ramówkę powtórkami losowych fragmentów sitcomu.

Z pewnością każdy fan serii marzył czasem o spędzeniu choć chwili na słynnej pomarańczowej kanapie, wypiciu filiżanki kawy od Gunthera – jednak Central Perk było wyłącznie planem zdjęciowym. Co prawda w Nowym Jorku można znaleźć kamienicę, w której kawiarnia była umiejscowiona, jednak jej istnienie jest fikcją. Dlatego na całym świecie (także w Polsce) zaczęły powstawać lokale, inspirowane tym, w którym przesiadywali serialowi “Przyjaciele”.

Oczywiście wszystkiemu są winne prawa autorskie, które dzierży wytwórnia Warner Bros. Entertainment, dlatego informacje o otwarciu Central Perk w Singapurze, wywołały u fanów reakcję podobną do tej:

Kadr z serialu "Przyjaciele", fot. Warner Bros. Entertainment
Kadr z serialu “Przyjaciele”, fot. Warner Bros. Entertainment

Lim i Przyjaciele sp. z o. o.

Na pomysł wpadł Lim Jit Min – niegdyś znany e-sportowiec, a prywatnie wielki fan serialu “Przyjaciele”. Dwudziestoośmiolatek skrzyknął więc własnym przyjaciół, którzy także uwielbiają serial, by wspólnie stworzyć kawiarnię Central Perk. Z akcją crowdfundingową wystartowali na portalu Indiegogo, gdzie można było wesprzeć ich kwotą od 7 S$ (filiżanka kawy), do 10’000 S$ (dożywotnie członkostwo Central Perk SG).

Udało im się zebrać ponad 5’000 dolarów – wynik dość mizerny, jednak ekipa uznała, że to wystarczy, by spróbować. Lim rzucił pracę i cały swój czas poświęcił na organizację przedsięwzięcia. Od tego czasu upłynęło sześć miesięcy. Efekt? Ponad trzysta metrów kwadratowych, przesiąkniętych serialem “Przyjaciele”. Poza kawiarnią, Central Perk SG będzie też czymś w rodzaju muzeum, przybliżającego fanom charakterystyczne miejsca i eksponaty z serialowego planu.

Nie obyło się jednak bez problemów. Miesiąc temu twórcy lokalu poinformowali za pośrednictwem profilu na Facebooku, że potencjalni klienci mają możliwość wykupienia członkostwa Central Perk SG, które rocznie będzie ich kosztować 1’000 $ [nie sprecyzowano, czy mowa o dolarze amerykańskim, czy o singapurskim]. Wśród osób śledzących profil: szok, niedowierzanie, oburzenie. Miny zapewne takie:

Kadr z serialu "Przyjaciele", fot. Warner Bros. Entertainment
Kadr z serialu “Przyjaciele”, fot. Warner Bros. Entertainment

Jednak tak to jest, gdy czyta się jedynie nagłówki. Reakcje były niczym nieuzasadnione, ponieważ Lim Jit Min jedynie przywołał to, co było już oferowane podczas akcji na Indiegogo. Jak wspomniałem, za członkostwo Central Perk SG można było zapłacić 10’000 S$ (dożywotnio), natomiast tańsza opcja zakładała 1’000 S$ za rok.

Układ zdaje się uczciwy – kawiarnia rodem z serialu “Przyjaciele” będzie dostępna dla wszystkich, a samo członkostwo daje jedynie dodatkowe korzyści, jak choćby wejście do lokalu bez kolejki, wcześniejszą rezerwację stolików, uczestnictwo w organizowanych tam wydarzeniach czy możliwość organizowania własnych imprez. A to jedynie część profitów. Opcja przeznaczona jest więc raczej dla stałych bywalców, jednak Central Perk SG będzie zapewne świetną atrakcją dla każdego fana sitcomu, wybierającego się w okolice Półwyspu Malajskiego.

Central Perk SG zostanie otwarte 24 listopada, o godzinie 19:00 (czasu lokalnego), przy 1 Magazine Road #01-01, w singapurskim centrum handlowym Central Mall.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Mike Brodie, czyli każda podróż kiedyś się kończy

"Nie chcę być sławny, ale mam nadzieję, że ta książka zostanie zapamiętana...
Czytaj wiecej