“Przyjaciele” z oficjalną książką kucharską

Friends, Przyjaciele, NBC, Warner Bros. Television
"Przyjaciele", fot. NBC/Warner Bros. Television
Mimo upływu szesnastu lat od zakończenia emisji "Przyjaciele" cieszą się niesłabnącą popularnością. Jak wiadomo, w serialu przewinęło się wiele ciekawych potraw. Fani od lat próbowali je odtworzyć, ale dopiero teraz, rękoma Amandy Yee, spisano oficjalną książkę kucharską.

Tak, to już szesnaście lat od emisji ostatniego odcinka “Przyjaciół”. Kult wokół serialu jest jednak tak silny, że można było przegapić ten moment. Na całym świecie tytuł co rusz przewija się w ramówkach różnych stacji, jest też na Netflixie i musi mieć sporą oglądalność. Gdy umowa serwisu z Warner Bros. Television dobiegała końca i “Przyjaciele” mieli zniknąć z przepastnej biblioteki streamingowego giganta, przez internet przetoczyła się olbrzymia fala sprzeciwu. Kilka wydanych na licencję milionów później doczekaliśmy nawet informacji o pracach nad specjalnym odcinkiem. Podobno obsada miała się zebrać w tym roku, lecz plany pokrzyżował wybuch pandemii. Dziś jednak nie o tym, choć informacja wielu zapewne osłodzi smutek po wstrzymaniu powrotu serialowych przyjaciół.

Lata starań i kuchennych eksperymentów nie były bez znaczenia

Przyjaciele, Amanda Yee, Friends: The Official Cookbook, Simon & Schuster
Amanda Yee – “Friends: The Official Cookbook”, fot. Simon & Schuster

Gastronomiczną stronę serialu większość z nas kojarzy zapewne głównie z Central Perk. Kawiarnia owiana nie mniejszym kultem niż sam serial pojawiała się w przeszłości w wielu zakątkach świata – w mniej lub bardziej oficjalnie zatwierdzonej przez właścicieli praw autorskich formie. To jednak nie wszystko, o czym doskonale wiedzą najbardziej fanatyczni fani. W ciągu dekady, jaką “Przyjaciele” spędzili na antenie, w serialu przewinęło się przecież wiele ciekawych potraw. Niby nie ma się czemu dziwić – w końcu Monica Geller była szefową kuchni. W trakcie tych dziesięciu sezonów gotowała jednak nie tylko ona, a do kanonu kultowych dań weszły zarówno frytki Joeya, jak i ciasteczka Phoebe z przepisu jej babci, czy owiana największą sławą kanapka z indykiem Rossa – Moist Maker. Choćby z tego powodu na przestrzeni lat powstała niejedna fanowska receptura. Teraz jednak przepisy na wszystkie te, a także wiele innych dań, zebrała Amanda Yee.

Yee zawodowo jest oczywiście związana z gastronomią. W kuchni często odwołuje się do swoich wielokulturowych korzeni. Po latach pracy w kalifornijskich restauracjach, gdzie była choćby zastępcą szefa kuchni Bryanta Terry’ego, wyjechała do Kopenhagi. Tam kontynuuje pracę, eksperymentując z soul food, kuchnią śródziemnomorską czy bliskowschodnią. Prywatnie Amanda Yee jest jednak przede wszystkim wielką fanką “Przyjaciół”, czemu dała wyraz w swej ostatniej działalności.

W końcu dowiemy się, jak smakują “Przyjaciele”

Friends: The Official Cookbook, Simon & Schuster
Naleśniki Janice – “Friends: The Official Cookbook” (str. 22-23), fot. Simon & Schuster

Za zgodą i w pełnej współpracy z Warner Bros. Television Amanda Yee zebrała najciekawsze receptury, jakie przewinęły się w trakcie serialu. W ten sposób udało jej się stworzyć książkę z ponad siedemdziesięcioma przepisami – zarówno tymi kultowymi, jak i tylko inspirowanymi kuchennymi poczynaniami przyjaciół. Jej tytuł to po prostu “Friends: The Official Cookbook”. Książka liczy sto siedemdziesiąt sześć stron, z czego spora część to oczywiście ilustracje. Podoba mi się sama koncepcja tego wydawnictwa. Poza typowymi dla książek kucharskich elementami, jak sugerowany czas przygotowania czy spisy potrzebnych składników i czynności, które należy wykonać, każdy przepis jest tu okraszony informacją o pochodzeniu. Tak, autorka odsyła nas do konkretnych odcinków serialu. To z pewnością pomysł, który bez cienia znudzenia pozwoli przebrnąć ponownie przez widziane tak wiele razy odcinki.

“Friends: The Official Cookbook” ukaże się 22 września nakładem wydawnictwa Simon & Schuster. Premiera odbędzie się oczywiście na rynku amerykańskim, ale biorąc pod uwagę, jak wielką popularnością cieszą się “Przyjaciele”, nie wykluczałbym późniejszych przekładów m.in. na język polski. Jeśli jednak chcielibyście zasmakować tych potraw jak najszybciej, radzę się pospieszyć. Gdy na Amazonie pojawiła się pierwsza transza przedsprzedażowych ofert, książki rozchodziły się niczym kanapki z indykiem Rossa.

Friends: The Official Cookbook, Simon & Schuster
Kultowa kanapka z indykiem – “Friends: The Official Cookbook” (str. 62-63), fot. Simon & Schuster
Autor artykułu
More from Damian Halik

Które muzeum seksu warto odwiedzić? 5 propozycji

Poszukiwanie atrakcji turystycznych w zupełnie obcym mieście bywa trudne. Z jednej strony...
Czytaj wiecej