Quinta da Pacheca – nie tylko dla miłośników wina

Winiarnia Quinta da Pacheca, fot. Portugal by Wine
Winiarnia Quinta da Pacheca, fot. Portugal by Wine
Pagórki okalające koryto rzeki Duero słyną z malowniczych widoków, choć region polecany jest przede wszystkim smakoszom uwielbiającym wina. W Quinta da Pacheca postanowiono jednak połączyć jednych i drugich, tworząc przy uznanej winiarni hotel. Dla najbardziej wymagających pojawiła się tam również specjalna opcja pobytu...

Zaciszne tereny regionu Alto Douro nie od dziś przyciągają turystów pięknymi widokami. Ba, zostały one nawet wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO! Nie ma co się jednak oszukiwać – większość przyjeżdża tu ze względu na doskonałe wina… I to właśnie te osoby najmocniej mogą zainteresować się dodatkowymi pozycjami w ofercie Quinta da Pacheca. Właściciele tej słynnej posiadłości wpadli jakiś czas temu na ciekawy pomysł.

Posiadłość Quinta da Pacheca, fot. Booking.com
Posiadłość Quinta da Pacheca, fot. Booking.com

Quinta da Pacheca to jedna z najbardziej znanych winnic w całym Alto Douro. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1738 roku – z czasów, gdy była jeszcze własnością D. Mariany Pacheco Pereiry. Już wtedy doceniano tamtejsze wyroby, a Quinta da Pacheca stała się jedną z pierwszych marek winiarskich. Na dobre licząca dziś niemal pięćdziesiąt siedem hektarów winiarnia rozwinęła się jednak dopiero w XX wieku pod skrzydłami José Freire de Serpy Pimentela. Niemal sto dwadzieścia lat później kolejne pokolenia rodziny Serpa Pimentel dalej rozwijają oddaloną od Porto o jakieś sto kilometrów posiadłość.

Beczki Porto z winiarni Quinta da Pacheca, fot. Portugal by Wine
Beczki Porto z winiarni Quinta da Pacheca, fot. Portugal by Wine

Poza kilkoma odmianami win (Douro, Porto i Moscatel) w Quinta da Pacheca produkuje się też oliwę z oliwek. Posiadłość prowadzi również własną restaurację oraz hotel – i to właśnie ostatni z elementów niedawno rozbudowano. Noc w tamtejszym Wine House Hotel kosztuje już od około 550 zł za noc, ale bardziej wymagający mogą wydać dwukrotnie więcej, by zamieszkać w… beczce wina.

Pokoje w beczkach, fot. Quinta da Pacheca
Pokoje w beczkach, fot. Quinta da Pacheca

Obecnie tego typu pokoi jest w Quinta da Pacheca dziesięć. W rzeczywistości nie są to poprzemysłowe beczki, w których dojrzewało wino, lecz sosnowe repliki wyposażone w najważniejsze hotelowe udogodnienia. Każda z nich ma około 25 metrów kwadratowych powierzchni, na których znajduje się sypialnia z łazienką. Za nietypowy projekt odpowiadają sami właściciele posiadłości – Paulo Pereira i Maria do Céu Gonçalves. Klimatyzowane beczułki z wygodnymi łożami wyposażono także w okna dachowe, dzięki czemu nawet nocą możemy korzystać z pięknych widoków. Za te sielankowe przeżycia przyjdzie nam zapłacić około 288 dolarów za noc, jednak czego się nie robi, by zamiłowanie do win przenieść na jeszcze wyższy poziom?

Specjalne pokoje w Quinta da Pacheca, fot. Booking.com
Specjalne pokoje w Quinta da Pacheca, fot. Booking.com
Autor artykułu
More from Damian Halik

Infinite Galaxy Puzzle – niekończąca się układanka

Podobno najgenialniejsi twórcy często balansują na krawędzi geniuszu i szaleństwa – i...
Czytaj wiecej