Ręcznie robione noże podbiły serca kulinarnego świata

Obecnie jedne z najbardziej charakterystycznych i wyróżniających się noży kuchennych na świecie. Znakomita jakość, ręczne wykonanie, oryginalny design. Produkt unikalny i pożądany przez kulinarnych freaków. Poznajcie Tomera Botnera i jego dzieło - Florentine Kitchen Knives.

Raval w Barcelonie – kiedyś dzielnica nie ciesząca się dobrą opinią, gdzie po zmroku łatwo było natknąć się na “nieciekawe towarzystwo”. Ale dziś Raval to miejsce pełne lokalnych restauracji, tapas barów, kafejek, butików i galerii sztuki. I właśnie tutaj, w jednej z bocznych uliczek, naprzeciwko wypożyczalni rowerów znajduje się warsztat i pracownia Florentine Kitchen Knives – marki noży wykonywanych na zamówienie, której wytwory uważane są obecnie za jedne z najlepszych pod względem jakości i sposobu wykonania na świecie.

Jak powstało Florentine Kitchen Knives?

Właścicielem, pomysłodawcą i jednocześnie wykonawcą noży jest Tomer Botner – pochodzący z Tel Avivu product designer, którego historia z nożami zaczęła się dość niepozornie. Po oblanym egzaminie, mającym zakończyć studia z wzornictwa przemysłowego, Botner postanowił udowodnić, że miejsce, w którym się znalazł, nie było przypadkowe. 

Po upadku postanowił wziąć się w garść, sumiennie przygotować nowy projekt dyplomowy, który jednocześnie stać się miał początkiem jego dalszej kariery zawodowej. I tak też się stało. Tomer Botner nawiązał współpracę z szefami kuchni, obserwował ich pracę i narzędzia, jakimi ją wykonują. To zainspirowało go do stworzenia własnego projektu. Tak powstały pierwsze noże. By zyskać środki na rozwinięcie działalności Botner rozpoczął kampanię crowdfundingową, dzieki której zdobył 10 000 $. To pozwoliło wykonać pierwszych 100 noży, które – jak teraz mówi – były dość kiepskie.  Ale był to początek powstawania świetnych produktów.

Tomer Botner – założyciel Florentine Kitchen Knives, fot.: mat. prasowe

Co wyróżnia noże Tomera Botnera?

Noże Florentine Kitchen Knives wyróżnia zarówno staranność wykonania, jak i nietypowy design. Każdy nóż jest ręcznie robiony, często na specjalne zamówienia danej restauracji lub szefa kuchni.

Znakiem charakterystycznym produktów Botnera są nietypowe uchwyty wykonane z Micarty – mieszanki składającej się z tkaniny, papieru i żywicy. Noże są wycinane laserowo z arkuszy wysokiej jakości stali węglowej i poddawane obróbce cieplnej do uzyskania twardości około 60 HRC. Design każdej partii noży, wychodzącej z warsztatu Florentine Kitchen Knives, różni się od siebie. To sprawia, że każda kolekcja jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

Ręcznie robione noże wyróżniają się oryginalnym designem, fot.: mat. prasowe

Kolejny etap – Barcelona

W lipcu odbyło się oficjalne otwarcie małej wytwórni i pierwszego sklepu marki w Barcelonie. Od tego momentu wszyscy miłośnicy marki mogą zobaczyć, dotknąć i sprawdzić na żywo słynne wyroby. Co wcześniej… było niemożliwe! Zamawiający czekali często długie miesiące na zamówienie, choć wcześniej nawet nie widzieli na żywo produktów Botnera. Samo to mówi już wiele o świetnej opinii na temat produktów, która rozniosła się po całej kulinarnej branży. we współpracy z

W ostatnich dniach ukazał się krótki film dokumentalny, który pokazuje nam codzienne życie twórców Florentine Kitchen Knives. Możemy zobaczyć proces powstawania noży, ale też poczuć atmosferę, zrozumieć ideę całego konceptu i usłyszeć historię samych założycieli – Tomera Botnera i jego żony Noam Blumenthal. Film zrealizował bloger, miłośnik kuchni, a jednocześnie przyjaciel rodziny Botnerów – Sam Zuckerwe współpracy z restauracjami Disfrutar z Barcelony oraz The Jane z Atwerpii. Za samą ideę filmu odpowiada zaś Bon Vivant Communication. 

Take Care (of your fingers)

A look behind the scenes of Florentine Kitchen Knives. A handmade production by Zucker & Spice Travel, with Disfrutar Barcelona, Nick Bril and The Jane Antwerp. Idea by Bon Vivant Communications. (Set to HD to watch)

Opublikowany przez Florentine Kitchen Knives Czwartek, 27 września 2018

Autor artykułu
More from Natalia Maciejewska

Geometryczne słodkości od Lokokitchen

Kiedy w pasję wkładamy całe serce, przynosi to często niespodziewane efekty. Tak...
Czytaj wiecej