Ręcznie robione noże podbiły serca kulinarnego świata

Obecnie jedne z najbardziej charakterystycznych i wyróżniających się noży kuchennych na świecie. Znakomita jakość, ręczne wykonanie, oryginalny design. Produkt unikalny i pożądany przez kulinarnych freaków. Poznajcie Tomera Botnera i jego dzieło - Florentine Kitchen Knives.

Raval w Barcelonie – kiedyś dzielnica nie ciesząca się dobrą opinią, gdzie po zmroku łatwo było natknąć się na “nieciekawe towarzystwo”. Ale dziś Raval to miejsce pełne lokalnych restauracji, tapas barów, kafejek, butików i galerii sztuki. I właśnie tutaj, w jednej z bocznych uliczek, naprzeciwko wypożyczalni rowerów znajduje się warsztat i pracownia Florentine Kitchen Knives – marki noży wykonywanych na zamówienie, której wytwory uważane są obecnie za jedne z najlepszych pod względem jakości i sposobu wykonania na świecie.

Jak powstało Florentine Kitchen Knives?

Właścicielem, pomysłodawcą i jednocześnie wykonawcą noży jest Tomer Botner – pochodzący z Tel Avivu product designer, którego historia z nożami zaczęła się dość niepozornie. Po oblanym egzaminie, mającym zakończyć studia z wzornictwa przemysłowego, Botner postanowił udowodnić, że miejsce, w którym się znalazł, nie było przypadkowe. 

Po upadku postanowił wziąć się w garść, sumiennie przygotować nowy projekt dyplomowy, który jednocześnie stać się miał początkiem jego dalszej kariery zawodowej. I tak też się stało. Tomer Botner nawiązał współpracę z szefami kuchni, obserwował ich pracę i narzędzia, jakimi ją wykonują. To zainspirowało go do stworzenia własnego projektu. Tak powstały pierwsze noże. By zyskać środki na rozwinięcie działalności Botner rozpoczął kampanię crowdfundingową, dzieki której zdobył 10 000 $. To pozwoliło wykonać pierwszych 100 noży, które – jak teraz mówi – były dość kiepskie.  Ale był to początek powstawania świetnych produktów.

Tomer Botner – założyciel Florentine Kitchen Knives, fot.: mat. prasowe

Co wyróżnia noże Tomera Botnera?

Noże Florentine Kitchen Knives wyróżnia zarówno staranność wykonania, jak i nietypowy design. Każdy nóż jest ręcznie robiony, często na specjalne zamówienia danej restauracji lub szefa kuchni.

Znakiem charakterystycznym produktów Botnera są nietypowe uchwyty wykonane z Micarty – mieszanki składającej się z tkaniny, papieru i żywicy. Noże są wycinane laserowo z arkuszy wysokiej jakości stali węglowej i poddawane obróbce cieplnej do uzyskania twardości około 60 HRC. Design każdej partii noży, wychodzącej z warsztatu Florentine Kitchen Knives, różni się od siebie. To sprawia, że każda kolekcja jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

Ręcznie robione noże wyróżniają się oryginalnym designem, fot.: mat. prasowe

Kolejny etap – Barcelona

W lipcu odbyło się oficjalne otwarcie małej wytwórni i pierwszego sklepu marki w Barcelonie. Od tego momentu wszyscy miłośnicy marki mogą zobaczyć, dotknąć i sprawdzić na żywo słynne wyroby. Co wcześniej… było niemożliwe! Zamawiający czekali często długie miesiące na zamówienie, choć wcześniej nawet nie widzieli na żywo produktów Botnera. Samo to mówi już wiele o świetnej opinii na temat produktów, która rozniosła się po całej kulinarnej branży. we współpracy z

W ostatnich dniach ukazał się krótki film dokumentalny, który pokazuje nam codzienne życie twórców Florentine Kitchen Knives. Możemy zobaczyć proces powstawania noży, ale też poczuć atmosferę, zrozumieć ideę całego konceptu i usłyszeć historię samych założycieli – Tomera Botnera i jego żony Noam Blumenthal. Film zrealizował bloger, miłośnik kuchni, a jednocześnie przyjaciel rodziny Botnerów – Sam Zuckerwe współpracy z restauracjami Disfrutar z Barcelony oraz The Jane z Atwerpii. Za samą ideę filmu odpowiada zaś Bon Vivant Communication. 

Autor artykułu
More from Natalia Maciejewska

Massimo Bottura we współpracy z The Dalmore tworzy 49-letnią whisky

Massimo Bottura nawiązał współpracę z jedną z najbardziej szanowanych wytwórni whisky na...
Czytaj wiecej