Reebok zaprojektował buty astronautom

Załoga, która już wkrótce odbędzie podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną, założy buty Reeboka. Kosmiczne obuwie z oznaczeniem SB-01 powstało dzięki współpracy z David Clark Company, firmą specjalizującą się w tego typu projektach, która na wspomnianą ekspedycję projektuje skafandry.

Jak przekonuje Reebok, buty po 50 latach konserwatywnego wzornictwa i materiałów, doczekały się w końcu zmian w designie. Nie są już wykonane ze sztywnej skóry z twardą podeszwą, a są wyjątkowo lekkie i zintegrowane ze skafandrem. SB-01 dzięki rozciągliwej siatce wewnętrznej, mają przede wszystkim dawać pełną swobodę ruchu, przy jednoczesnym bezpieczeństwie utrzymania stopy w bucie w stanie nieważkości. Powłoka zewnętrzna zaś, została wykonana z ognioodpornego polimeru – Nomex. Wewnątrz obuwia producent umieścił opatentowaną piankę (Floatride), gwarantując tym samym amortyzację w podeszwie.

Są więc trzy innowacje: drastyczne zmniejszenie wagi (może trudno w to uwierzyć, ale każdy dodatkowy gram to większe nakłady finansowe na lot w kosmos), komfort użytkowania, nowy poziom elastyczności i miękkości, porównywalny do obuwia biegowego.

Kolorystyka – postawiono na minimalizm, biel i błękit z logiem producenta na przodzie języka i na pięcie, po zewnętrznej stronie. Buty współgrają z królewskim błękitem, na jaki barwiony jest skafander. Zanim znajdą się na pokładzie Boeinga CST-100 Starliner, są jeszcze testowane przez astronautów.

Reebok swoje patenty z kosmicznych SB-01, przenosi na obuwie biegowe. Floatride 100g Racer mają mieć swoją premierę w przyszłym roku. Dzięki zapożyczeniu kosmicznej pianki, zgodnie z nazwą, but ma ważyć 100 gram.

Źródło: www.dezeen.com 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Wraca cacko, które wszyscy pamiętamy! Nokia 3310!

Któż z nas nie pamięta, ba!, nie używał tej ciemnoniebieskiej cegiełki? Nie...
Czytaj wiecej