Funkcjonariuszka Reem, czyli Robocop z Dubaju

Robot Reem w barwach policji z Dubaju, fot. PAL-Robotics
Robot Reem w barwach policji z Dubaju, fot. PAL-Robotics
Dubaj nie szczędzi pieniędzy na rozwój, czego efekty widać nie tylko w budownictwie, ale i w błyskawicznym wdrażaniu nowych technologii. Dziś o jednej z nich, czyli powierzeniu samodzielnym robotom patrolowania miasta – poznajcie Reem.

Nie Detroit, a Dubaj stał się pierwszym miastem, w którym służbę w policji rozpoczął Robocop. A właściwie Robocopka, bo twórcy humanoidalnego robota Reem twierdzą, że jest to “ona”. Tym samym ludzkość wykonała kolejny krok w stronę robotyzacji, będącej docelowo środkiem dla ułatwiania życia zwykłym ludziom. Jak na razie łatwiej będą mieli policjanci, którzy mogą skupić się na prowadzeniu dochodzeń, podczas gdy bardziej przyziemne zadania wykona za nich robot. Część osób będzie zapewne nieco zawiedziona, ale Reem nie jest Robocopem sensu stricto – nie dzierży w ręku broni, a jej zadaniem nie jest wymierzanie sprawiedliwości. Nie oznacza to jednak, że nie będzie uczestniczyć w zadaniach operacyjnych.

Reem to nowoczesny, humanoidalny robot, stworzony przez hiszpańską firmę PAL-Robotics z siedzibą w Barcelonie. Katalończycy pierwszy prototyp androida zademonstrowali sześć lat temu, choć prace nad jego konstrukcją trwają od roku 2005. Udoskonalany z czasem projekt doczekał się kilku wersji, z których każda dysponuje inną specyfikacją, dając realną możliwość dostosowania Reem do potrzeb klienta.

Dubajski Reem (wbrew zapewnieniom Hiszpanów) dysponuje co prawda męskim głosem, ale to szczegół. Jego głównym zadaniem ma być nawiązywanie kontaktu i pomoc (w razie potrzeby). Mierzący 170 centymetrów wzrostu oraz ważący 100 kilogramów robot ma patrolować ulice i centra handlowe, służąc radą zakłopotanym przechodniom.

Brak uzbrojenia nie czyni dubajskiego Robocopa bezbronnym. Za sprawą wbudowanych kamer, jest on w stanie prowadzić rozpoznanie terenu, na żywo przekazując obraz do centrali. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego oprogramowania, może też na bieżąco przeszukiwać bazy danych, porównując twarze mijanych osób chociażby z kartoteką poszukiwanych przestępców. Ponadto robot potrafi porozumiewać się w sześciu językach oraz czytać mowę ciała i oceniać emocje, jakie towarzyszą jego rozmówcom.

Jak zakłada plan wydziału nowych technologii dubajskiej policji, do roku 2030 Reem i jego pobratymcy mają stanowić aż 25% funkcjonariusz. I pomyśleć, że jeszcze niedawno zachwycałem się robotem z klocków Lego, który układa kostkę Rubika

Robot Reem w barwach policji z Dubaju, fot. PAL-Robotics
Robot Reem w barwach policji z Dubaju, fot. PAL-Robotics
Autor artykułu
More from Damian Halik

Gorzka czekolada to deser, który leczy wzrok (i nie tylko!)

Nawet jeśli gorzka czekolada nie jest waszym ulubionym przysmakiem, warto od czasu...
Czytaj wiecej