Po sezonie czas na regenerację!

Regeneracja po sezonie - jak zacząć?; źródło: pixabay.com
Regeneracja po sezonie - jak zacząć?; źródło: pixabay.com
Wiele osób amatorsko uprawiających sport nie przywiązuje odpowiedniej wagi do regeneracji. Odpowiednio przemyślany i zaplanowany odpoczynek pozwala organizmowi przygotować się do kolejnego ciężkiego sezonu. Czym różni się regeneracja od odnowy biologicznej? Jak prawidłowo zaplanować proces rekonwalescencji? Czym jest roztrenowanie?

Regeneracja służy do odzyskania zasobów energetycznych oraz do naprawy zniszczeń wywołanych intensywną aktywnością fizyczną. Niezależnie od tego, jak mocno trenujesz, twój organizm musi mieć czas na odpowiedź. Trening jest bowiem bodźcem, po którym następuje adaptacja w trakcie odpoczynku. Mądre trenowanie to nie tylko wybór odpowiednich obciążeń treningowych, ale także dobrze zaplanowane procesy regeneracyjne.

Czym różni się regeneracja od odnowy biologicznej?

Te dwa pojęcia są bardzo często ze sobą utożsamiane, w praktyce jednak oznaczają zupełnie coś innego.

W trakcie okresu regeneracji warto wybrać się do fizjoterapeuty;
źródło: pixabay.com

Na odnowę biologiczną składa się cykl zabiegów, na przykład: sauna, krioterapia, fizykoterapia itp. Ma ona na celu wywołać konkretną reakcję organizmu na zadany bodziec. Zabiegi bazujące na skrajnie niskiej bądź wysokiej temperaturze (kriokomora i sauna) wpływają na układ krwionośny, oddechowy i hormonalny podobnie jak trening. Zamiast wyciszyć organizm zostaje on obciążony po raz kolejny. Dlatego zaleca się bodźcujące zabiegi odnowy biologicznej wdrożyć dopiero w okresie roztrenowania, kiedy nie mamy dodatkowych, ciężkich treningów.

Czym jest roztrenowanie?

Roztrenowanie to okres charakteryzujący się ograniczeniem aktywności fizycznej. Jednocześnie jest to doskonały czas na regenerację zmęczonych po intensywnym sezonie mięśni, ścięgien oraz stawów. Podczas okresu roztrenowania istotna jest również odbudowa sfery psychicznej. Mowa tutaj o redukcji stresów związanych z treningiem oraz startowaniem w zawodach. Okres roztrenowania należy zacząć bezpośrednio po zakończeniu sezonu biegowego. Zawodnicy zazwyczaj dzielą swój cykl treningowy na dwa podstawowe sezony: wiosenny i jesienny, robiąc po ich zakończeniu roztrenowanie. Przeciętnie okres rekonwalescencji trwa od dwóch do czterech tygodni. Istotą roztrenowania jest to, aby zregenerować organizm zarówno pod względem fizycznym, jaki i psychicznym.

Formą aktywnego odpoczynku może być trening jogi;
źródło: pexels.com

Jak efektywnie odpoczywać?

Roztrenowanie jest to okres aktywnego odpoczynku, dlatego możemy wykorzystywać ten czas na uprawianie innych form aktywności fizycznej (np. basen, fitness, rower). Staraj się zresetować swoją głowę, dobrze się wysypiaj i zwracaj uwagę na to, co jesz. W trakcie roztrenowania możesz skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej lub wybrać się na przegląd do fachowego fizjoterapeuty.

Regeneracja powinna być nawykiem i częścią rutyny, tak samo, jak stał się nią trening. Organizm ludzki nie jest maszyną, dlatego powinieneś dać mu czas na rekonwalescencję.

Autor artykułu
More from Sara Szost

Nie tylko woda!

Kofeina jest substancją chemiczną (alkaloidem), która występuje w sposób naturalny w liściach,...
Czytaj wiecej