Reklama napisana przez AI już promuje Lexusa ES!

Reklama napisana przez AI w trakcie realizacji, fot. Lexus
Reklama napisana przez AI w trakcie realizacji, fot. Lexus
Innowacyjność od pewnego czasu jest nieodzownym elementem filozofii Lexusa. Teraz japońska marka wyszła jednak poza fabryki, w których tworzy swoje samochody, by skorzystać z najnowszych technologii także w marketingu. Dążąc do przekraczania kolejnych granic, zaangażowano oscarowego reżysera oraz debiutującą w scenopisarstwie... Sztuczną Inteligencję. Tak oto powstała pierwsza na świecie reklama napisana przez AI, która promuje nowego Lexusa ES.

Lexus ES dopiero w siódmej generacji doczekał się oficjalnego debiutu na europejskim rynku. Ulubiony luksusowy sedan Amerykanów raczej nie będzie jednak musiał długo przekonywać Europejczyków, że warto przemyśleć jego zakup. Samochód, będący do niedawna bratnim modelem GS (którego ostatecznie zastąpił), zdążył już narobić sporo szumu. Został między innymi Samochodem Roku 2018 w Chinach, a jego innowacyjność powoli zdobywa uznanie na całym świecie. Teraz Lexus ES doczekał się natomiast godnej swego zaawansowania technicznego reklamy. Jej stworzenie powierzono znanemu reżyserowi Kevinowi Macdonaldowi. Autor “Ostatniego króla Szkocji”, “Whitney” czy oscarowego “One Day in September” do zrealizowania otrzymał niesamowity scenariusz. “Driven by Intuition” to pierwsze na świecie reklama napisana przez AI!

Reklama napisana przez AI w trakcie realizacji, fot. Lexus
Reklama napisana przez AI w trakcie realizacji, fot. Lexus

Sztuczna inteligencja coraz częściej uczestniczy w naszym życiu. Wszelkie smart-rozwiązania to jednak zaledwie promil możliwości, jakie posiadają współczesne komputery. Przyszłość z pewnością będzie należeć właśnie do AI. Ta, choć obecnie dopiero raczkuje, już wykonuje niesamowite postępy. Nie tak dawno kandydowała przecież na burmistrza jednego z japońskich miast! Teraz natomiast pomaga Lexusowi być jedną z najbardziej innowacyjnych marek motoryzacyjnych. Nie powinno więc dziwić, że pierwsza reklama napisana przez AI to właśnie pomysł Japończyków. Spot trwa minutę i łączy w sobie wszystko, czego można oczekiwać od reklamy luksusowego sedana. Jak to możliwe?

Jak powstała pierwsza reklama napisana przez AI?

Sztuczna inteligencja, której powierzono napisanie scenariusza, powstała specjalnie z myślą o tym zadaniu. Lexus przy jej tworzeniu współpracował z firmami The&Partnership London oraz Visual Voice. Zadanie było skomplikowane, ale nie bardziej niż lot na Marsa. Sztuczna inteligencja skorzystała bowiem z pewnych rozwiązań, które pozwalają jej na odtwórcze “myślenie”. Nieprzypadkowo film nazwano “Driven by Intuition”. To oczywiście ujęcie cech Lexusa ES, notabene także wynikających z działań AI na jego pokładzie. To jednak tylko część prawdy. Jak reklama napisana przez AI może wyglądać tak dobrze? W gruncie rzeczy już w swoim tytule spot daje nam małą podpowiedź. W pisaniu pomogła bowiem intuicja, a właściwie umiejętność syntetyzowania danych, która dla sztucznej inteligencji jest właściwie tym samym.

Reklama napisana przez AI w trakcie realizacji, fot. Lexus
Reklama napisana przez AI w trakcie realizacji, fot. Lexus

Reklama napisana przez AI wykorzystała narzędzie IBM Watson i źródła danych na temat dóbr luksusowych oraz ich nagradzanych reklam z ostatnich 15 lat. Tę wiedzę poszerzono natomiast o odrobinę psychologii. Sztuczna inteligencja otrzymała informacje na temat ludzkich mechanizmów emocjonalnych, które mogą mieć wpływ na percepcję widzów. Efekt po prostu zachwyca.

Fabuła filmu bardzo sprytnie prowadzi narrację. Widzimy w niej bliską relację człowieka i samochodu. To oczywiście Lexus ES oraz jeden z mistrzów Takumi, który odpowiadał za jego stworzenie. Po zakończeniu prac twórca musi jednak pozwolić swemu dziełu, by ruszyło w świat. Jak jednak wiadomo, przed dopuszczeniem do ruchu każdy samochód musi uczestniczyć w testach zderzeniowych – nie inaczej było w tym przypadku. Całe szczęście niemal wszystkie nowe samochody japońskiej marki wyposażone są w zaawansowane systemy bezpieczeństwa Lexus Safety System+.

Ludzki pierwiastek w świecie maszyn

Zdjęcie z planu reklamy Lexusa ES, w reżyserskim krześle Kevin Macdonald, fot. Lexus
Zdjęcie z planu reklamy Lexusa ES, w reżyserskim krześle Kevin Macdonald, fot. Lexus

Przy realizacji tak przemyślanej koncepcji potrzeba było już tylko człowieka, który ją zrealizuje. Pierwsza na świecie reklama napisana przez AI od początku bardzo zaintrygowała Kevina Macdonalda. Uznany szkocki reżyser nie miał najmniejszych wątpliwości, czy taka współpraca ma sens:

Gdy tylko dostałem scenariusz, melodramatyczny charakter historii przekonał mnie o jej potencjale. – Kevin Macdonald

Nie ma wątpliwości, że trwający minutę spot zaskakuje przede wszystkim swym charakterem. Jak na swą sztuczną naturę, reklama napisana przez AI ma w sobie niesamowitą emocjonalność. Lexus ES zostaje w niej przedstawiony niemal jako czująca istota, która musi walczyć o swoje przetrwanie! To zadziwiające, ale – kto wie – może właśnie głos Lexusa na temat relacji ludzie-maszyny przyczyni się do rozwoju AI w taki sposób, by w przyszłości nie ziściły się najgorsze dla naszego gatunku scenariusze związane z rozwojem sztucznej inteligencji.

Tak oto prezentuje się “Driven by Intuition” – pierwsza na świecie reklama napisana przez AI:

Autor artykułu
More from Damian Halik

“Star Wars” muzycznie, czyli gwiezdnowojenne przeboje

Kreatywni ludzie pomagają nam w znalezieniu odpowiedzi na pytania, które chodzą nam...
Czytaj wiecej