Restauracja jako fuzja doznań

Obecnie serwowane menu to zaledwie jeden z wielu elementów, które przyciągają gości do restauracji – świadomych, z rosnącymi oczekiwaniami. Wizytę w restauracji oceniamy dziś jako kompleksowe doświadczenie – oprócz jakości kuchni zwracamy uwagę na takie aspekty, jak sam proces rezerwacji, jakość obsługi, talerz czy wreszcie design lokalu.

Aktualne trendy projektowania konceptów restauracyjnych zakładają przede wszystkim kompleksowość. Niezapomniane wrażenia smakowane znajdują dopełnienie w estetyce wnętrza, nietuzinkowych detalach oraz dopasowanej do charakteru restauracji obsłudze.

Wizyta w restauracji serią doświadczeń

Na zmieniające się postawy gości starają się oczywiście odpowiedzieć restauratorzy. Odzwierciedlenie założeń spójności i kompleksowości doznań zauważyć można w kształtujących się trendach projektowania restauracji. To już nie tylko wybór koloru ścian czy mebli, ale rozbudowany, wielopłaszczyznowy projekt.

 Dobry projekt restauracji to nie tylko atrakcyjna wizualnie, dobrze rozplanowana i wyposażona przestrzeń, ale przed wszystkim doświadczenie, jakie to miejsce oferuje oraz wrażenie, jakie pozostawia. A na nie składają się nie tylko wnętrze i menu, ale także jakość obsługi, forma komunikacji z gośćmi oraz dopracowane detale – na przykład projekt karty dań i uniformów obsługi czy wykonana na zamówienie porcelana. Kluczowe znaczenie odgrywa przy tym konsekwencja i umiejętność znalezienia dla całości wspólnego mianownika, czyli oryginalnego konceptu, który zdefiniuje cały projekt.

 – Dominika Buck, architekt Buck Studio Design.

Kompleksowe podejście do projektowania restauracji uważane jest za kluczową kwestię przy powstawaniu wystroju.

Wnętrza, w których spędzają czas goście, powinny być wyrazem kulinarnych koncepcji szefów kuchni oraz stanowić przedłużenie wizji restauratorów. Kolorystyka, jakość i pochodzenie mebli, gra świateł, zastawa, wygląd menu czy logo – to wszystko ma się spójnie komponować z aromatami, które odnajdujemy na talerzu. Jednocześnie design ma cechować się minimalizmem i prostotą formy, tak, by nie konkurował ze smakiem i prezentacją potraw, a był ich dopełnieniem.


Justyna Słupska-Kartaczowska i Tobyn Excell w trakcie przygotowywania kolacji;
źródło: mat. prasowe

Restauracyjny stół to miejsce, gdzie odbywa się cała ceremonia.

Przy nim towarzyszy nam obsługa restauracji, od której w dużej mierze zależy finalny odbiór wizyty.

Obecnie w bardzo wielu miejscach można dobrze zjeść, więc tym, czym można się wyróżnić na tle konkurencji jest właśnie doskonała obsługa. Jeśli kelner jest otwarty na potrzeby innych i dba o to, aby druga osoba poczuła się dobrze obsłużona, między pracownikiem sali, a gościem tworzy się więź. Goście wracają tam, gdzie poczuli się wyjątkowo potraktowani. Emocje wpływają na naszą pamięć. Czynność łączona z emocją jest lepiej zapamiętywana przez mózg.

– Patrycja Siwiec, konsultantka dla branży HoReCa,
dziennikarka i autorka książki „Gościnność”.

Design wnętrza oraz elegancję i odpowiednie przygotowanie obsługi uzupełnia oczywiście to, co pojawia się na stole. Smak potraw jest dziś jednak często stawiany na równi z ich wyglądem i prezentacją. Na aranżację stołu składa się jednak szereg detali, które dopiero wspólnie nadają restauracji indywidualnego charakteru. Znaczenie mają tutaj nakrycia stołów, zastawa i porcelana, w jakich serwowane są dania. Ważną rolę odgrywa też wygląd dodatkowych produktów, które są nieodłączną częścią naszych zamówień. Zwróćmy tu uwagę na przykład na wygląd napojów czy alkoholi.

Konferencja “U Źródeł” zorganizowana przez markę Żywiec Zdrój dotyczyła kompleksowości projektowania doświadczenia restauracyjnego; źródło: mat. prasowe

Na zmieniające się trendy na rynku gastronomicznym i potrzeby gości odpowiedziała marka Żywiec Zdrój. Efektem tych obserwacji, licznych rozmów z restauratorami i badań, jest nowy produkt, który właśnie zagościł na restauracyjnych stołach najlepszych restauracji.

Dwa warianty wody źródlanej – niegazowanej i gazowanej – zostały zamknięte w pięknej szklanej butelce o pojemności 0,3 i 0,7l.

Pracę nad przygotowaniem nowego produktu rozpoczęto od dogłębnego poznania specyfiki rynku HoReCa. Przeprowadzono szereg rozmów, wywiadów z restauratorami i szefami kuchni.

Inspiracją do stworzenia nowego, wyjątkowego opakowania dla naszego produktu były zapierające dech w piersiach krajobrazy Żywiecczyzny. Projektując szklaną butelkę oraz etykietę, zależało nam na tym, aby produkt wpisywał się w charakter nowoczesnych, eleganckich miejsc i jednocześnie podkreślał pochodzenie naszej krystalicznej górskiej wody źródlanej, z serca Żywiecczyzny

– mówi Anna Kochańska, Kierownik Marketingu w Żywiec Zdrój.

Nowy produkt to nie tylko wyjątkowy design, ale także smak i pochodzenie. Woda źródlana Żywiec Zdrój, tworzona przez naturę w sercu Żywiecczyzny, jest naturalnie filtrowana przez piaskowce magurskie. Odpowiednia kompozycja składników mineralnych nadaje jej delikatny smak. Sprawia to, że woda Żywiec Zdrój stanowi idealne dopełnienie różnorodnych dań.

Autor artykułu
More from Redakcja

Nowa Toyota GR Yaris: wykuta w ogniu rywalizacji w Rajdowych Mistrzostwach Świata

Toyota GR Yaris zaprezentowana na Tokyo Auto Salon 2020 to drugi globalny...
Czytaj wiecej