Retencja wody w organizmie, czyli sekret ekspresowych diet

Retencja wody w organizmie, czyli sekret ekspresowych diet; źródło: pexels.com
Retencja wody w organizmie, czyli sekret ekspresowych diet; źródło: pexels.com
Retencja wody sprawia, że zrzucenie lub przybranie kilku, a nawet kilkunastu kilogramów na wadze w tydzień jest możliwe. W internecie roi się od ekspresowych diet obiecujących rezultaty na granicy cudu, nawet bez użycia środków farmakologicznych. Ich zasady sprowadzają się do jedzenia produktów regulujących retencję wody.

Jeśli chcesz zobaczyć szybko spadające liczby na wadze, zacznij manipulować spożyciem sodu i węglowodanów, szczególnie cukrów prostych. Retencja wody gra kluczową rolę w szybkiej utracie kilogramów. Do tego nie stresuj się, ćwicz regularnie i popijaj wodę zanim poczujesz pragnienie. Rezultaty gwarantowane!

Człowiek w 45-75 % składa się z wody, zależnie od wieku, płci i stylu życia. Szybko spadające kilogramy to nie tłuszcz, ale nadmiar płynów. Bardzo łatwo zweryfikować, czy retencja wody w ciele jest spowolniona. Jeśli nosisz obcisłą odzież, na przykład skarpetki, po ich zdjęciu będziesz miał odbite ślady na ciele.

Spożycie węglowodanów ma wielkie znaczenie.

Glikogen – wielocukier, którego dostarczamy ciału, spożywając węglowodany – “chłonie” wodę. Na 1 gram spożytego glikogenu ciało zatrzymuje 2-3 gramy wody. Zakładając, że nie spożywamy samego glikogenu, 1 gram spożytych węglowodanów powoduje “wchłonięcie” 5 gram wody. Nagła eliminacja z jadłospisu węglowodanów, na przykład pieczywa, makaronów, słodyczy i owoców, skutkuje bardzo szybkim spadkiem wagi. Trzeba pamiętać, że to woda, a nie tłuszcz. Po kolejnym węglowodanowym posiłku kilogramy wrócą jeszcze szybciej. Jeśli eliminując te produkty, ogólnie zmniejszysz dotychczasowe spożycie kalorii, wtedy zaczniesz tracić materiał zapasowy w postaci tkanki tłuszczowej. 

retencja wody
Nie liczą się tylko kalorie, ale dobór makroskładników i zawartość sodu;
źródło https://unsplash.com/

Sód a retencja wody

Sód też ma wpływ na zatrzymanie wody. Nie chodzi o spożycie soli (chlorku sodu), ale przetworzonych produktów zawierających bardzo duże ilości sodu dla wzmocnienia smaku. Należy wiedzieć, że nie tylko słona żywność przetworzona to “bomba sodowa”. Na przykład majonez i ketchup zawierają dużo sodu, a nie mają słonego smaku. Zarówno zbyt wiele, jak i zbyt mało sodu w diecie wpływa na zatrzymanie wody. Przy niedoborze tej substancji, organizm w ramach obrony też zatrzyma wodę. Manipulując spożyciem sodu można pozbyć się nadmiaru wody, szczególnie jej podskórnej warstwy, w efekcie czego mięśnie będą bardziej widocznie.

Picie wody przyspiesza przepływ minerałów;
źródło: https://unsplash.com/

Paradoksalnie, aby pozbyć się nadmiaru wody, należy… pić więcej wody.

Gdy organizm jest odwodniony, zaczyna się bronić i zatrzymywać ją. Opuchnięta twarz to ostatnia obronna reakcja przed utratą wody. To znak, że twoje ciało desperacko błaga o wodę. Nie ignoruj tego.

Deficyt minerałów również spowalnia retencję wody w organizmie.Ważną rolę pełni magnez i potas. O ile większość ludzi ma właściwy poziom potasu, o tyle tylko ¼ populacji nie boryka się z deficytem magnezu. Wskazane jest także picie naparów z roślin o moczopędnych właściwościach, jak mniszek lekarski i pokrzywa. Innym czynnikiem jest poziom kortyzolu, hormonu stresu. Nadmierny stres może szybko rozregulować organizm, a tym samym retencję wody.

Ćwiczenia także przyspieszają pozytywne zmiany. Aktywność fizyczna angażująca największe mięśnie w ciele, na przykład dwugłowe i czworogłowe ud, jak spacer czy jazda rowerem, w dużym stopniu wspomaga retencję wody. Mimo tego, że ciało wypaca wodę, zwiększa się też jej przepływ, co powoduje szybszy transport minerałów.  

Gospodarka wodna organizmu wpływa na sylwetkę, kondycję skóry i samopoczucie. Pozbycie się nadmiaru wody bez doprowadzenia do niezdrowego odwodnienia spowoduje, że będziesz wyglądać świeżo i energicznie.

More from Ewa Treszczotko

Monohydrat kreatyny – najbezpieczniejszy suplement na wzrost siły i mięśni

Monohydrat kreatyny wśród osób uprawiających sporty siłowe nazywa się królem wszystkich suplementów....
Czytaj wiecej