Ribolla Gialla – endemiczne bąble z północy Włoch

Sushi, Ronco Margherita, Ribolla Gialla, Olaf Kuziemka
Sushi & Ribolla Gialla, fot. Olaf Kuziemka
Północne – "musujące" – Włochy słyną przede wszystkim z rozsławionego na cały świat Prosecco oraz potężnej lombardzkiej Franciacorty. Ten rejon Włoch ma jednak do zaoferowania znacznie więcej bąbli!

Północny pas Włoch – rozciągający się od Bolonii, a sięgający swoimi granicami Słowenii, Austrii, Szwajcarii oraz Francji – słynie z produkcji wspaniałych win musujących. Począwszy od zachodnich krańców tego winiarskiego kraju, natrafimy na piemonckie słodkie Moscato d’Asti, ale możemy spróbować również pochodzących z małej apelacji Erbaluce di Caluso win musujących wytwarzanych metodą tradycyjną.

Kierując się na wschód, odwiedzamy natomiast region rozciągający się od Morza Adriatyckiego aż do granic Ligurii. To królestwo Lambrusco, czerwonego wina musującego, które polskim miłośnikom wina kojarzy się z jego lekko musującą, słodką wersją. Klasyką regionu jest jednak wino wytrawne – dużo mniej znane. Tuż powyżej, goszcząc w Lombardii, wstępujemy do Franciacorty, perełki musujących Włoch. Tu powstają wina musujące wytwarzane metodą tradycyjną ze szczepów chardonnay, pinot nero, pinot bianco oraz endemicznego szczepu erbamat.

Jadąc dalej na północ, dotrzemy z kolei do Alto Adige. Spróbujemy tam win musujących wytwarzanych metodą tradycyjną, chociażby od słynnego producenta, jakim jest Ferrari. Jeżeli natomiast zechcemy ruszyć z Lombardii na wschód, zawitamy do regionu Veneto. To świat Prosecco – świeżego, owocowego wina musującego, wytwarzanego metodą Charmata. Prosecco powstaje podobnie do musujących win produkowanych metodą tradycyjną, jednakże wtórna fermentacja przebiega w szczelnie zamkniętych stalowych tankach.

Najbardziej wysunięty na wschód jest zaś Friuli

Ronco Margherita
Fot. Ronco Margherita

To region graniczący ze Słowenią oraz Austrią. Dominuje tam produkcja win musujących wytwarzanych metodą Charmata z endemicznego, historycznego szczepu Ribolla Gialla. To właśnie z niego słynie ten winny region. Historia tego szczepu winorośli sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego oraz okresu wczesnego średniowiecza. Obecnie ponownie doceniono go dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik produkcji. Ribolla Gialla uprawiany jest również w Słowenii pod nazwą Ribolla. Z tego szczepu powstają zazwyczaj wina lekkie, świeże o aromatach kwiatowych i dobrej kwasowości.

Ronco Margherita – włosko-polski mariaż

Ronco Margherita, Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka

Jednym z nielicznych przedstawicieli friulijskiego segmentu win musujących jest z pewnością Ronco Margherita. Zarządzają nią Allesandro i Małgorzatę, włosko-polskie małżeństwo. Winiarnia zlokalizowana jest w Pinzano al Tagliamento, na dwudziestu ośmiu hektarach położonych między wzgórzami Pinzanese a Magredi di Dandolo. Małżeństwo nabyło winorośle od Ruggero Forti – ampelografa specjalizującego się w odzyskiwaniu starożytnych rdzennych odmian friulijskich.

Dziś Ronco Margherita skupia się na uprawie swoich ziem w sposób organiczny, bez sztucznych nawozów. Prócz win spokojnych produkowanych ze szczepów międzynarodowych oraz endemicznych winiarnia zajmuje się wytwarzaniem win musujących. Powstają one zarówno metodą tradycyjną, jak i metodą Charmata. W ofercie producenta znajduje się ponad dziesięć etykiet win musujących produkowanych ze szczepów: glera, pinot grigio, pinot nero, chardonnay, moscato, forgiarin, ucelut, sciaglin oraz ribolla gialla.

Ribolla Gialla Spumante Brut

Ribolla Gialla Spumante Brut, Ronco Margherita
Ribolla Gialla Spumante Brut, fot. Ronco Margherita

Jedną z podstawowych etykiet, ukazującą już wysoki poziom jakości, jest Ribolla Gialla Spumante Brut. Wino powstaje z gron endemicznego szczepu Ribolla Gialla, które tłoczone są w całości, a uzyskany moszcz poddaje się pierwszej fermentacji w kadziach ze stali nierdzewnej, w kontrolowanej temperaturze. Po uzyskaniu wina bazowego przeprowadzana jest wtórna fermentacja metodą Charmata-Martinottiego. Wino dojrzewa następnie w autoklawie przez siedem miesięcy, po czym zostaje zabutelkowane. W efekcie powstaje wino o żółto-słomkowej barwie z lekko zielonymi refleksami.

Jeśli będziemy degustować to wino za młodu, spotkamy się z zaskakująco przyjemnym bukietem owoców cytrusowych oraz owoców sadu, w tym zielonych jabłek. Na podniebieniu okaże się bardzo świeże, orzeźwiające z nutami mineralnymi oraz kąśliwą kwasowością. To wino z pewnością będzie znakomitym partnerem wielu przyjęć – jako aperitif godnie zaprezentuje się wśród wszelkiego typu przystawek; świetnie odegra swoją rolę także ze świeżymi, grillowanymi warzywami.

Z kolej zachowując wstrzemięźliwość przez dwa, trzy lata, spotkamy się z potężnym musiakiem emanującym bogatymi aromatami dojrzałych owoców cytrusowych, ale zachowującym przy tym świeżość. Usta spotkają kompozycję sprężystości połączonej z nadal żywym owocem i mnogą kwasowością zwieńczoną nutą goryczki z akcentem orzechowym. Dojrzała Ribolla wspaniale współgrać będzie z risotto, złożonymi daniami z owoców morza, sushi z sosem sojowym oraz wasabi, a grillowane ryby będą marzyć, aby pluskać się w dojrzałym Ribolla Gialla Spumante Brut.

Sushi, Ribolla Gialla, Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka

Obecnie wina od Ronco Margherita poszukują importera na polskim rynku, jednakże udając się do Włoch drogą lądową, zawitajcie do Pinzano al Tagliamento. Miejscowość znajduje się praktycznie na trasie Villach – Udine. Ręczę Wam, że nie pożałujecie.

Saluti!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Wina musujące na Sylwestra

Czym przywitać Nowy Rok? Jak spędzić tą magiczną noc, kiedy punktualnie o...
Czytaj wiecej