Kieliszek “szyty na miarę”

Riedel The Wine Glass Company, Árvay Tokaji Birtok Furmint 2016, Olaf Kuziemka
Furmint Árvay i kieliszek firmy Riedel, fot. Olaf Kuziemka
Chcąc napić się wina, sięgamy zazwyczaj po dostępne w domu kieliszki. Nie każdy jednak zwraca szczególną uwagę, czy aby dany kieliszek na pewno będzie pasować do serwowanego gatunku. Tymczasem kieliszek ma bardzo duże znaczenie!

Puchary do wina znane są ludzkości od zarania dziejów, natomiast historia kieliszków sięga starożytności – kiedy pojawiło się szkło. Według badań archeologicznych szkło było znane już około 5 000 lat temu. Przywędrowało z Mezopotamii do starożytnego Egiptu, a później do Europy. Początkowo było matowym materiałem, który zawierał dużo kolorowych zanieczyszczeń.

Już wtedy zaczęto wyrabiać pierwsze szklane kieliszki

Z tymi znanymi dzisiaj nie miały jednak nic wspólnego. Stanowiły jedynie prymitywne naczynia z matowego szkła. Zważywszy jednak na ówczesną technologię produkcji oraz kunszt, na takie przywileje mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi, którzy bardzo często rezygnowali ze srebrnych i złotych naczyń na rzecz nowych, często droższych – ze szkła. Pozostali musieli zadowolić się drewnianymi czarami lub wydrążonymi zwierzęcymi kośćmi czy rogami.

Duża przemiana nastąpiła w średniowieczu, gdy centrum ówczesnego przemysłu szklarskiego należało do Wenecji. Powstawały wtedy nowe techniki produkcji szkła, z których wytwarzano najprzeróżniejsze wyroby – również kieliszki. W ślad za Wenecją poszły Anglia, Francja oraz Czechy. Prawdziwą rewolucję w produkcji szkła przyniósł jednak dopiero XIX wiek, kiedy zaczęto produkować wyroby szklane na masową skalę.

Mody i trendy mijających dekad znajdowały na rynku najróżniejsze odzwierciedlenia tego, co dziś nazywamy kieliszkami. Na salonach prym wiodły kieliszki kryształowe, ręcznie grawerowane o najróżniejszych kształtach i wzorach. Były to przedmioty bardziej prezentujące majętność ich właścicieli niż walory użytkowe. Z biegiem dziesięcioleci segment tego rodzaju szkła ewoluował, nadając kieliszkom kształty, kreując je w zależności od rodzaju serwowanego wina.

Bo któż z nas nie pamięta słynnych, płaskich szampanek, które po dziś dzień zalegają jeszcze w niektórych domowych barkach.

RIEDEL – 265 lat tradycji

Jedną z marek, które swoją działalnością wpisały się bardzo mocno w tę historię, rewolucjonizując świat szkła, jest rodzinna firma Riedel. Zapoczątkowana w XVII wieku działalność handlu szkłem swoją siedzibę miała na terenie obecnych Czech. Jedenaście pokoleń noszących nazwisko Riedel, począwszy od 1775 roku, nieprzerwanie zajmowało się produkcją wyrobów szklanych, począwszy od kryształowych i barwionych butelek, produkcji szyb do odbudowy domów po zniszczeniach wojennych w Górach Izerskich, aż po flakony na perfumy, szklaną biżuterię i kolorowe kieliszki.

Duża przemiana nastąpiła wraz z dziewiątym pokoleniem – za sprawą Clausa Josefa Riedla

Zaprojektował on pierwszą kolekcję kieliszków zwykłych, bez ozdób, uciekając przy tym od tradycyjnego kolorowego i ciętego szkła. Były to kieliszki do wina z cienkiego szkła, z długimi nóżkami. Opierając się na swoich projektach, Claus Josef Riedel jako pierwszy w historii zajął się badaniami kształtu szkła na potrzeby napojów alkoholowych – przede wszystkim wina. Wynikiem jego długoletnich prac była w 1973 roku prezentacja linii kieliszków Sommeliers.

Dziesiąte pokolenie (Georg J. Riedel) kontynuowało prace nad badaniami ojca, wprowadzając między innymi warsztaty sensoryczne RIEDEL jako metodę testowania i udoskonalania nowych produktów przy udziale sommelierów i winiarzy. W 1986 roku firma wprowadziła natomiast na rynek pierwszą na świecie kolekcję kieliszków Vinum, przeznaczonych do degustacji win z danych szczepów winogron.

Te kieliszki współpracują z DNA wina, aby pokazać większą głębię i lepszą równowagę wina.

Riedel The Wine Glass Company
Fot. Riedel The Wine Glass Company

Obecnie już jedenaste pokolenie rodziny Riedel, pod przewodnictwem Maximiliana Riedla, kultywuje tradycje w produkcji i rozwija markę za sprawą niesamowitego dziedzictwa. Innowacje i stałe rewolucje firmy pozwoliły na stworzenie wspaniałych linii kieliszków na każdą okazję. Przede wszystkim jednak były one dopasowane do odmian winogron użytych w winie. W ofercie firmy Riedel znajdziemy między innymi kieliszki do rieslinga, zinfandela, syrah, cabernet sauvignon, pinot noir, nebbiolo czy furminta. Z oficjalnych źródeł można się dowiedzieć, że firma Riedel stworzyła kieliszki dopasowane do ponad stu odmian! Żeby tego było mało, występują one w najróżniejszych modelach i wersjach wykończenia.

Árvay Tokaji Birtok Furmint 2016, Olaf Kuziemka
Árvay Tokaji Birtok Furmint 2016, fot. Olaf Kuziemka

Riedel Furmint

Prace nad kieliszkiem do tokajskiego furminta rozpoczęły się w 2014 roku z inicjatywy winiarzy z Tokaju oraz Balázsa Vinnai, węgierskiego biznesmena blisko związanego z Tokajem. Wtedy to odbyła się degustacja tokajskich win w różnych kieliszkach dostarczonych przez firmę Riedel. Udział w niej wzięli między innymi wybitni winiarze z regionu, sommelierzy oraz eksperci. W wyniku tej degustacji zostały przygotowane prototypy kieliszków, które następnie przetestowano w maju 2015 roku w siedzibie firmy Riedel w austriackim Kufstein. Projekt finalnie ukończono latem, wprowadzając na rynek kieliszek Riedel Furmint. Początkowo wyprodukowano 20 000 egzemplarzy, które w pierwszej kolejności trafiły do winiarzy, a następnie do dystrybucji.

W wyniku wielomiesięcznych prac firma Riedel dopracowała model kieliszka o wyjątkowym kształcie, ukazującym cechy użytych winogron oraz subtelny charakter wina. Odpowiedni dobór kieliszka, a co za tym idzie jego kształt, zmienia znacząco postrzeganie degustowanego gatunku, ukazując niewyczuwalne w innych rodzajach szkła, rozbudowane aromaty, smaki oraz pewne niuanse, tworząc zrównoważoną interakcję pomiędzy owocowością, mineralnością oraz kwasowością. Ten kieliszek bardzo dobrze komponuje się z zarówno z wytrawnymi, jak i słodkimi winami z Tokaju.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Winnica Turnau – zrozumieć wino

Wino wymaga zrozumienia nie tylko u odbiorcy, ale przede wszystkim u źródła....
Czytaj wiecej