Świętując 587. urodziny Rieslinga

Riesling, Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka
Ostatnia niedziela była wspaniałą okazją do świętowania. Trzynastego marca wszyscy miłośnicy wina obchodzili pięćset osiemdziesiąte siódme urodziny Rieslinga. Była to doskonała sposobność na wzniesienie toastu winem właśnie z tego szczepu.

Riesling – najważniejsza odmiana winogron w Niemczech – obchodziła w ubiegłą niedzielę swoje pięćset osiemdziesiąte siódme urodziny. Jak wspominałem już dwa lata temu, pierwsza wzmianka o tym szczepie pojawiła się przy okazji zakupu przez Klausa Kleinfischa, administratora hrabiego Johanna IV z Katzenelnbogen, sześciu sadzonek Riesslingen, które miał posadzić w winnicy w Rüsselsheim, w regionie winiarskim Hessische Bergstrasse.

W oryginalnym dokumencie datowanym na 13 marca 1435 roku odczytać można wyjątkowy zapis, który brzmi: “Item 22 ß umb seczreben rießlingen in die wingarten”. Opisuje on zakup owych sadzonek za dwadzieścia dwa szylingi. Przez kolejne sto lat nazwa riesslingen oczywiście ewoluowała. Pierwszy przypadek pisowni riesling odnotowano natomiast dopiero w 1552 roku w opracowaniu Hieronymusa Bocka. O historii tego szczepu miałem okazję pisać szerzej, zarówno tu, jak i tu.

Hesja Nadreńska
Fot. Wines of Germany

Dziś, świętując pięćset osiemdziesiąte siódme urodziny rieslinga, przenoszę się do Hesji Nadreńskiej – największego regionu winiarskiego w Niemczech. Położony pomiędzy Moguncją, Wormacją, Alzey i Bingen region rozciąga się zielonym, falistym morzem winorośli z zatopionymi w nim malowniczymi wioskami. Obejmująca dwadzieścia sześć i pół tysiąca hektarów upraw winorośli Hesja Nadreńska uchodzi dziś za najbardziej dynamiczny z regionów, ponieważ winiarze, a zwłaszcza ich młode, doskonale wykształcone pokolenie, potrafili docenić terroir i odpowiednio go wykorzystać.

Duże zróżnicowanie gleb i mikroklimat sprzyjają uprawie w Hesji Nadreńskiej rozmaitych szczepów winorośli. Proporcja uprawianych tam odmian białych w stosunku do czerwonych wynosi 69-31 procent. Tradycyjną odmianą regionu jest przede wszystkim silvaner. Uprawia się tu także odmiany riesling, müller-thurgau i burgundy. Z odmian czerwonych największe znaczenie mają natomiast dornfelder, spätburgunder i portugieser.

Weingut Familie Erbeldinger – w krainie tysiąca wzgórz

Winiarnia rodziny Erbeldinger nie może poszczycić się wielowiekową tradycją uprawy winorośli. Jej historia sięga ledwie pięćdziesięciu lat wstecz. W latach 70. ubiegłego wiek Kurt Erbeldinger – prowadzący gospodarstwo rolne skoncentrowane głównie na uprawie kukurydzy oraz owoców – zdecydował się porzucić wszystko i skupić na uprawie winorośli. Obecnie już trzecie pokolenie uczestniczy w prowadzeniu winnicy oraz produkcji win. Ta rodzinna winiarnia zlokalizowana na południu Hesji Nadreńskiej skupia się na tradycyjnych niemieckich odmianach winogron występujących w regionie.

Ich główną zasadą jest zaprezentowanie nowoczesnego smaku tradycji Rheinhessen (Hesji Nadreńskiej). Do produkcji białych win używają więc wyłącznie stalowych kadzi, natomiast wina czerwone dojrzewają w pięćsetlitrowych, dębowych beczkach. Dodatkowo Erbeldingerowie prowadzą winnice w sposób ekologiczny, uprawiając na glebach lessowo-gliniastych oraz wapiennych między innymi: rieslinga (20%); pinot noir (20%); pinot blanc (20%) oraz dwanaście innych odmian (40%). Zbieg okoliczności chciał, bym miał okazję świętować (pięćset osiemdziesiąte piąte i pięćset osiemdziesiąte siódme urodziny rieslinga) etykietami od tego producenta:

Riesling Sekt Brut Nature (pięćset osiemdziesiąte piąte urodziny)

Riesling Sekt Brut Nature

Jest wszechstronnym, gotowym na wszystko i do wszystkiego, winem musującym z silną kwasową strukturą. W aromacie odnajdziemy zielone jabłko, pigwę oraz melona. Usta dodatkowo wzbogacone zostają świeżą kwasowością oraz mineralnością. Ten bardzo kunsztowny Sekt spotka się z dużą aprobatą miłośników win musujących zarówno podczas aperitifu, jak i z wieloma potrawami.

Geyersberg Riesling privat trocken 2018 (pięćset osiemdziesiąte siódme urodziny)

Geyersberg Riesling privat trocken 2018

To wino powstałe z gron z pojedynczej parceli położonej w miasteczku Bechtheim – w winnicy Geyersberg na południowym zboczu obfitującym w osady wapienne. Nazwa Geyersberg wywodzi się prawdopodobnie z wymienionej w 1500 roku nazwy wzgórza, które zasiedlane było przez ptaki drapieżne w zalesionym wówczas terenie. To jedna z najlepszych etykiet, którą szczyci się rodzina Erbeldinger, włączając ją do linii premium – o czym świadczy również dopisek “privat”.

W przypadku Geyersberga 2018 największą rolę odegrał czas. Aby wino pozostało tak dobre, jak jest, fermentowało spontanicznie (bez użycia hodowlanych drożdży), jak również nie przechodziło procesu filtracji. Ta potężna etykieta kryje w sobie równie potężne wino, które dominuje mocą, mineralnością, intensywnością oraz niepowtarzalnym charakterem. Wino wyróżnia się aromatami cytrusowymi połączonymi z zielonym jabłkiem – z nutą trawiastą i ziołową. Usta oleiste, z uwypuklonym egzotycznym, mocnym owocem i wyrazistą kwasowością z mineralnymi nutami pochodzącymi z gleb regionu Westhofener Aulerde.

Choć sugestie pairingowe kierowane są ku stekom czy gotowanej wołowinie, bardziej skłoniłbym się w kierunku łączenia tego wina z pikantną kuchnią azjatycką, wyrazistymi sałatkami z owocami morza, a przede wszystkim grillowanymi i pieczonymi rybami, jak choćby pstrąg tęczowy, dorada czy okoń. Wino ma bardzo duży potencjał dojrzewania (dwadzieścia, trzydzieści lat) i z każdym rokiem będzie ewaluowało, ukazując swoją dojrzałość.

Szerokie portfolio win od Familie Erbeldinger, w którego skład wchodzą również powyższe etykiety, jest dostępne w polskiej dystrybucji. Szukajcie dobrych rieslingów, a znajdziecie!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Świętokrzyskie uroki Winnicy nad Źródłem

Spoglądająca na Wzgórza Kunowskie, położona nieopodal Świętokrzyskiego Parku Narodowego od ponad dekady czynnie...
Czytaj wiecej