Riesling Weeks – Lorcher Kapellenberg Spätlese 2018 w azjatyckiej kuchni…

Ogólnopolska kampania Riesling Weeks 2019, szybkimi krokami dobiega końca. W ciągu ostatniego miesiąca w ponad 300 lokalizacjach w 60 miastach Polski odbywały się najróżniejsze wydarzenia promujące niemieckiego Króla Win, jakim jest Riesling.

To już ostatni czwartek Riesling Weeks 2019, ogólnopolskiej akcji mającej na celu promowanie niemieckiego Rieslinga, organizowanej przez Niemiecki Instytut Wina. W całym kraju odbywały się wydarzenia poświęcone jednej z najznamienitszych odmian winorośli. Organizowane eventy były zarazem wspaniałą okazją do poznania regionów winiarskich Niemiec, degustacji win w najróżniejszych odsłonach, metod ich produkcji, spotkań z producentami, a także „pairingu” – (łączenia z jedzeniem).

Szczep winorośli dający nie jeden smak….

Riesling jest chyba jedynym szczepem winorośli, z którego można stworzyć najróżniejsze style win. Tak jak pisałem w poprzednich artykułach, Rieslinga spotkamy w wersji musującej, wytrawnej oraz w różnych kategoriach słodkości. Jedyną trudność jaką może przysporzyć butelka Rieslinga, jest znajomość nomenklatury niemieckiej na etykietach, oznaczającej rodzaj wina. Tu może przyjść z pomocą artykuł: Wina niemieckie – jak czytać etykiety… (https://bit.ly/2CMjZeX), który w znacznym stopniu pomoże nakierować miłośnika win na jego potrzeby.

Skoro więc mamy Tygodnie Rieslinga, to u mnie też nie mogło zabraknąć tych unikalnych w swym charakterze win. Wspominałem już o wytrawnym Rieslingu z Hesji Nadreńskiej (Weinhut Geil – Römerhof – Riesling Trocken 2017), a także o namaszczonym dyskretną słodyczą Rieslingu Feinherb (Riesling Feinherb 2017 Castell Castell). Dziś natomiast, w ostatni czwartek Riesling Weeks, skupię się na Rieslingu Spätlese z regionu Rheingau, którego użyte do produkcji grona zbierane są z pewnym opóźnieniem, po osiągnięciu ich dojrzałości.

Gdzie go szukać

Region Rheingau rozciąga się na zachód od Frankfurtu wzdłuż Renu. Kaprysowi natury zawdzięcza to, że Ren, który przeważnie zmierza w kierunku północnym, nagle w okolicach Moguncji, a dokładnie na 50 stopniu szerokości północnej, skręca niemalże pod kątem prostym i dalej płynie, mijając znane miejscowości, takie jak Eltville, Oestrich-Winkel czy Rüdesheim, na zachód do Assmannshausen. Ze względu na to położenie winnice Rheingau prawie zawsze cieszą się południową ekspozycją, która zapewnia optymalne nasłonecznienie. Od północy obszar uprawy Rheingau, chroniony jest przez górę Taunus przed obfitymi opadami deszczu oraz północnymi wiatrami. To położenie geograficzne oferuje doskonałe warunki dla win z tego regionu.

Źródło: www.germany.travel

Tutaj też zlokalizowana jest winnica Friedrich Altenkirch, której historia sięga roku 1826, kiedy to założona została, by produkować wina w celu zaopatrzenia rodzinnego hotelu. Na areale 15 hektarów, usytuowanych na bardzo stromych (nachylenie stoku do 60%), pojedynczych parcelach (Bodental-Steinberg, Schlossberg, Krone, Pfaffenwies), uprawia się Rieslinga (80%), Pinot Noir (10%), Traminera, Pinot Blanc, Sauvignon Blanc oraz Gewürztraminera. Wino wytwarzane jest w piwnicach wydrążonych w litej skale, które swoimi korytarzami sięgają ponad 100 metrów w głąb góry. Nowoczesna linia produkcyjna wytwarza około 100.000 butelek rocznie, a optymalne warunki panujące w piwnicach, pozwalają na idealne dojrzewanie win.

Riesling Spätlese Lorcher Kapellenberg 2016

Spätlese w dosłownym znaczeniu oznacza „późny zbiór”, czyli grona użyte do produkcji tego wina zostają zebrane z krzewów co najmniej siedem dni po początkach zbiorów w danym regionie. Charakteryzują się bardziej dojrzałymi, a czasem nieco przejrzałymi gronami, które zawierają więcej cukru. Z tych winogron powstają zarówno wina wytrawne (Spätlese Trocken) jak i słodkie (Spätlese). W tym przypadku mamy do czynienia z wersją słodką, delikatniejszą jak również subtelniejszą, o zawartości alkoholu 9%. Wino w aromatach oferuje cytrynę, gruszkę, czerwone jabłko z przenikającą się brzoskwinią oraz nutą miodową. W ustach bardzo świeże i rześkie z wyczuwalnymi owocami cytrusowymi oraz lekko gorzkawym wykończeniem. Wyważona kwasowość (7,3 g/l) wraz z cukrem resztkowym (57,2 g/l) tworzą bardzo dobrze zbudowane wino, które idealnie pasować będzie do owocowych sałatek, grillowanego w miodzie i musztardzie kurczaka, ale najlepiej sprawdzi się z bogatymi    smakami i aromatami kuchni azjatyckiej.


Riesling Weeks !

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

István Szepsy – rewolucja czy marketing?

"Uważamy, że zrobiliśmy nasze najlepsze wino w historii" – tak brzmiała branżowa...
Czytaj wiecej