Riesling Weeks – Riesling Feinherb 2017 w wiosennym nastroju…

Riesling Weeks na półmetku. Od 6 maja, na terenie całej Polski trwają „tygodnie Rieslinga”, wydarzenia mającego na celu promocję niemieckiego Króla Win, jakim jest Riesling. W V już edycji, na miłośników Rieslinga, w całej Polsce czekają różne atrakcje, by poznać wyjątkowe oblicze tego wina.

Podczas trzytygodniowej akcji, miłośnicy Rieslinga mają okazję uczestniczyć już w V ogólnopolskiej edycji Riesling Weeks, organizowanej przez Niemiecki Instytut Wina. Na terenie całego kraju, w 60 miastach odbywają się degustacje komentowane, kolacje z winami, warsztaty, spotkania z producentami oraz promocje cenowe w specjalistycznych sklepach winiarskich. Ponad 300 lokalizacji na terenie całej Polski w okresie do 26 maja, oferuje najróżniejsze wydarzenia związane z promocją tego szlachetnego wina. Na stronie organizatora (www.rieslingweeks.pl), znajdują się miejsca, które warto odwiedzić, jak również wykaz Spotkań z Rieslingiem.

Wino z klasą

Jest to doskonała okazja, by poznać tą szlachetną odmianę, której wina charakteryzują się elegancją, złożonością oraz wyjątkowością. Ten występujący we wszystkich, 13 niemieckich winiarskich  regionach szczep, w zależności od pochodzenia, rodzaju gleby, stopnia dojrzałości w chwili zbioru, pracy winiarza, znajduje odzwierciedlenie w szerokiej gamie Rieslingów. Wina z tego szczepu, posiadają wyjątkową zdolność do dawania wyśmienitych win. Spotkamy go w najróżniejszych odsłonach, od win musujących wytwarzanych metodą tradycyjną, poprzez wytrawne, aż do przesadnie słodkich, których grona użyte do produkcji zbierane są dopiero po przymrozkach. Riesling jest winem wszechstronnym, dobrze sprawdza się na uroczystościach, wspaniale odnajduje się na swobodnej imprezie z przyjaciółmi, jak również jest wszechstronnym towarzyszem wielu potraw.

„Riesling to prawdziwa instytucja, za którą kryje się różnorodność stylów i szeroka paleta aromatów. Młody Riesling prezentuje rześki owoc i kruchą kwasowość, a dojrzały nabiera mineralnej głębi i miodowego charakteru. Dzięki swojej naturalnej, soczystej kwasowości i unikanemu profilowi aromatycznemu doskonale współpracuje z wieloma typami jedzenia. Jest wart każdych pieniędzy, ale zwykle stanowi świetną relację jakości do ceny. Poza tym potrafi jak żaden inny szczep oddać charakter terroir z którego pochodzi. Te wszystkie cechy czynią go niezastąpionym „narzędziem” pracy dobrego sommeliera.”

Adam Pawłowski – Master Sommelier

Kolekcja Rieslingów

Spośród mnogości Rieslingów wraz z wiosenną aurą, idealnie sprawdzi się Riesling Feinherb, z dyskretną słodyczą cukru resztkowego, dobrze ukrytą pod naturalną kwasowością, który smakiem przypomina wersję Halbtrocken (wino półwytrawne). Nazwa Feinherb została wymuszona przez winiarzy z Mozeli kilka lat temu. W dużym skrócie oznacza wina półwytrawne, w których uwypuklona jest delikatna, lecz wyczuwalna słodycz.

Do takich win zalicza się Riesling Feinherb 2017 z książęcej winnicy Castell, słynącej z sięgającej XIII wieku tradycji uprawy winorośli. Ta frankońska winiarnia, której właścicielem jest w dwudziestym szóstym pokoleniu Książe Ferdinand, posiada pojedyncze parcele (Schlossberg, Hohnart, Reitsteig i Trautberg) zlokalizowane wokół miejscowości Castell, przekazywane z pokolenia na pokolenie od 1266 roku. Historia Winnicy może poszczycić się udokumentowanymi pierwszymi w Niemczech nasadzeniami winorośli Silvaner, które miały miejsce w kwietniu 1659 roku. Mimo, iż szczep ten poprzez swój charakter porównywalny jest często z samą Frankonią: spokojny i powściągliwy, ale silny jak skała, nie wszędzie może znieść surowe zimy. Jednakże Riesling, którego uprawy w winnicach zamkowych Castell sięgają 1832 roku, bardzo dobrze znosi kontynentalny klimat.

Riesling Feinherb 2017 Castell-Castell…

Jest winem o pięknym, przejrzystym, delikatnie słomkowym kolorze. W aromatach występuje mnogość owoców egzotycznych, z zaznaczonymi nutami zielonego jabłka, moreli, brzoskwini oraz minerałów. W smaku jest rześki, pełny i dobrze zrównoważony o lekko słodkim posmaku i długim, orzeźwiającym wykończeniu.

Riesling Feinherb doskonale komponuje się z pikantnymi i słodko-kwaśnymi potrawami kuchni azjatyckiej, meksykańskiej jak również z sushi. Komplementarnym połączeniem dla tego Rieslinga może być również wiosenna sałatka z „miksem” sałat, piersią kurczaka smażoną na miodzie, grzankami, pomidorkami koktajlowymi oraz sosem balsamicznym. Można również zamiast sosu balsamicznego, dla zaostrzenia smaku, skropić sałatkę sokiem z cytryny.

Riesling Weeks!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Po winnych szlakach Włoch

To historia o miłości, podróży i winie, która zmienia cały świat.
Czytaj wiecej