Rivetto – włoska winnica z polskim akcentem

W samym środku prowincji Serralunga d’Alba, pośród pagórków porośniętych winoroślami, na szczycie malowniczego wzgórza, znajduje się rodzinna winnica produkująca wina pod marką Rivetto. Winnica ta zewsząd okalana jest parcelami winorośli, a na horyzoncie wyłania się majestatyczny zamek Castello di Serralunga d'Alba. I jak tu nie zakochać się w widoku i winach od Rivetto?

W samym środku prowincji Serralunga d’Alba, pośród pagórków porośniętych winoroślami, na szczycie malowniczego wzgórza, znajduje się rodzinna winnica produkująca wina pod marką Rivetto. Winnica ta zewsząd okalana jest parcelami winorośli, a na horyzoncie wyłania się majestatyczny zamek Castello di Serralunga d’Alba. I jak tu nie zakochać się w widoku i winach od Rivetto?

Ta wielopokoleniowa rodzinna winnica obejmuje powierzchnię 35-ciu ha z czego 20 ha znajduje się na wzgórzu Lirano, pomiędzy miejscowością Sinio oraz Serralunga d’Alba. Winnica Rivetto zajmuje się produkcją zarówno win białych ze szczepu Nascetta, jak i cenionych, klasycznych dla tego regionu, tj. Dolcetto, Barbera, Barbaresco oraz Barolo. Obecnie winna produkcja sięga 10-12 tys. butelek rocznie. Wina Rivetto eksportowane są do ponad 30 krajów na świecie.

Główne motto rodziny Rivetto, które towarzyszy im w każdym dniu pracy w winnicy to Ziemia, wino, człowiek – ciągłe poszukiwanie równowagi.

img_2859

Rodzinna tradycja

Historia produkcji wina sięga końca XIX wieku, kiedy to pradziadek Giovanni Rivetto miał sklep w którym sprzedawał produkty spożywcze. Mieszkańcy okolicy byli dość ubodzy, nie mieli czym płacić za kupowane towary, więc w zamian za nie przynosili swoje wina. Z biegiem czasu pradziadek zajął się sprzedażą tego wina. Postanowił kupić też kawałek ziemi pod winnicę i wraz ze swoimi synami rozpoczął jego produkcję. Obecnie rodzinną tradycję kontynuuje Enrico Rivetto, którego działania wspiera stale doglądający interesu ojciec oraz brat Alessandro.

img_2893

Polski akcent

Enrico Rivetto jest reprezentantem czwartej generacji producentów wina tej winnicy. To jedna z najstarszych rodzin tego rejonu, która produkuje wina od ponad 100 lat.  Zadalibyście pytanie skąd mowa w tym artykule o polskim akcencie…? A jednak. Właściciel winnicy bywał w Polsce wiele razy i na tyle intensywnie, że przywiózł ze sobą z Polski żonę, dzięki której Enrico całkiem nieźle mówi w języku polskim.

img_2903

Rodzinna piwniczka

Klimatycznym miejscem, które robi wrażenie i czuć w nim historię winnicy jest grota Crutin Rivetto. Ta mała, zakurzona piwniczka niegdyś służyła rodzinie jako lodówka, dziś jest miejscem, gdzie zawieszone są rodzinne zdjęcia, a na starej dębowej beczce stoi najstarsza zachowana butelka wina rodziny Rivetto z 1944 roku.

img_2883

Zapomniany szczep Nascetta

Jeżeli będziecie mieli okazję odwiedzić tą winnicę, to na początku zdegustujcie białe, wytrawne ze szczepu dawno już zapomnianego nascetta, Lange Nascetta DOC.

Wino o jasno-słomkowym kolorze. W nosie wyczuwalny aromat owoców cytrusowych, grejpfruta oraz mandarynki. W ustach świeże, mineralne. Wino, którego winogrona zbierane są ręcznie, 8 godzin maceracji na skórkach, 9 miesięcy dojrzewanie w kadzi. Idealnie nadaje się do starzenia od 5 do 10 lat.

img_2911

Światowe uprawy tego zapomnianego szczepu jeszcze kilka lat temu liczyły zaledwie 10 hektarów. To dzięki winnicy Rivetto i jeszcze kilku piemonckim winnicom, zawdzięczamy ocalenie nascetty przed wyginięciem. Ślad po tym szczepie zupełnie z nieznanych powodów zaginął po II Wojnie Światowej. Sam Erico Rivetto, obecny właściciel, musiał pobrać sadzonki szczepu z Uniwersytetu w Turynie.

W 2013 roku Magazyn Wino na Gali Grad Prix nagrodził to wino srebrnym medalem w kategorii win białych od 50 do 100 zł.

bez-nazwy-1

Z win czerwonych, polecamy klasyczne szczepy takie jak Barbera czy Nebbiolo. Warto spróbować  szlachetnych trunków, jakimi są Barbera d’Alba oraz Barolo. Enrico na pewno zaprezentuje Wam różne roczniki oraz wina z pojedynczych parcel, abyście mogli ocenić i dostrzec różnice tych samych win, które ewaluowały na przestrzeni lat.

Zdjęcia: Olaf Kuziemka

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Cono Sur – etykiety z rowerem nie tylko z marketu

Utarło się, iż wino marki Cono Sur (etykieta z rowerem) ze słonecznego...
Czytaj wiecej