Oto robot, który samodzielnie przywiezie twoje zakupy do domu. Bo kto ma na to czas?

robot dostawa zakupów
Pomimo szerokiej dostępności nowoczesnych rozwiązań, niektórzy z nas wciąż lubią robić zakupy samodzielnie. Mam wrażenie jednak, że zdecydowana większość klientów wolałaby spędzać czas w milszy sposób, niż stojąc w korkach w drodze do hipermarketu, ale realizacja dostawy przez pracownika sklepu może okazać się dla nich zbyt droga. Problem ten ma szansę zniknąć, jeśli technologia debiutująca właśnie w Arizonie zagości na stałe w naszej codzienności.

Rytuał zakupów jest dla niektórych bardzo ważny. Fajnie jest samodzielnie wybrać każdy towar, pospacerować sobie alejkami supermarketu i wszystko obejrzeć z bliska. Nie każdy jednak to lubi, a większość z nas po prostu nie ma na to czasu. Dlatego w Polsce i na świecie powszechna jest obecnie usługa dowozu zakupów do domu. Za pewną dopłatą wszystkie siaty z drogocennymi zakupami dowiezie pod nasze drzwi pracownik sklepu.

Jedna z amerykańskich sieci marketów testuje jednak własne rozwiązanie. I można być pewnym, że inne sieciówki – w tym te operujące w Polsce – w przyszłości będą próbowały je kopiować. Kroger – bo o tej firmie mowa – nawiązała współpracę z firmą Nuro. Jej efektem są autonomiczne wózki dostawcze, które bez pomocy człowieka potrafią dowieźć zakupy ze sklepu do domu klienta.

Zakupy z dostawą do domu przez robota

Testowana w stanie Arizona usługa na razie do najtańszych nie należy – do kosztu sprawunków należy doliczyć opłatę w wysokości 6 dolarów za dowóz. Śmiałkowie, którzy chcą ją przetestować, mogą liczyć pod wieczór na niecodziennego gościa. Podjedzie do nich wyładowana zakupami, bezzałogowa wersja Toyoty Prius. Niestety, obecnie torby z bagażnika do domu należy wnieść samodzielnie. W przyszłości jednak, dla sieci jeździć mają pojazdy zbudowane specjalnie w tym celu .

[vimeo 277375400 w=640 h=360]

Toyota Prius oraz wspomniany wyżej pojazd Nuro R1, by radzić sobie z nawigowaniem po ulicach miasta i jego okolicach, wykorzystują najnowsze zdobycze techniki, robotyki i sztucznej inteligencji oraz nowoczesne technologie przetwarzania obrazu. Pojazdy będą wyposażone w kilka schowków, w których umieszczane będą skompletowane produkty. Odbiorcy poszczególnych przesyłek otrzymają dedykowany im kod PIN, który pozwoli otworzyć konkretny schowek i zapobiegnie możliwości kradzieży cudzych zakupów.

robot dostawa zakupów

W Polsce, póki co, prace nad procedurą homologacji pojazdów autonomicznych są nadal w lesie. Prędzej czy później jednak, odpowiednie przepisy zostaną ustanowione. Zielone światło od ustawodawcy i popularyzacja rozwiązania oznaczać będą znaczne obniżenie kosztów usługi – wszak w całym procesie nie biorą udziału kierowcy, którym trzeba by zapłacić. Choć nie są oni zapewne tym pomysłem zachwyceni…

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Samsung Galaxy A6 i A6+, czyli rozsądny kompromis między ceną a możliwościami

Samsung zaprezentował nową linię telefonów, które mają być znakomitym kompromisem pomiędzy ceną...
Czytaj wiecej