Oto robot, który samodzielnie przywiezie twoje zakupy do domu. Bo kto ma na to czas?

robot dostawa zakupów
Pomimo szerokiej dostępności nowoczesnych rozwiązań, niektórzy z nas wciąż lubią robić zakupy samodzielnie. Mam wrażenie jednak, że zdecydowana większość klientów wolałaby spędzać czas w milszy sposób, niż stojąc w korkach w drodze do hipermarketu, ale realizacja dostawy przez pracownika sklepu może okazać się dla nich zbyt droga. Problem ten ma szansę zniknąć, jeśli technologia debiutująca właśnie w Arizonie zagości na stałe w naszej codzienności.

Rytuał zakupów jest dla niektórych bardzo ważny. Fajnie jest samodzielnie wybrać każdy towar, pospacerować sobie alejkami supermarketu i wszystko obejrzeć z bliska. Nie każdy jednak to lubi, a większość z nas po prostu nie ma na to czasu. Dlatego w Polsce i na świecie powszechna jest obecnie usługa dowozu zakupów do domu. Za pewną dopłatą wszystkie siaty z drogocennymi zakupami dowiezie pod nasze drzwi pracownik sklepu.

Jedna z amerykańskich sieci marketów testuje jednak własne rozwiązanie. I można być pewnym, że inne sieciówki – w tym te operujące w Polsce – w przyszłości będą próbowały je kopiować. Kroger – bo o tej firmie mowa – nawiązała współpracę z firmą Nuro. Jej efektem są autonomiczne wózki dostawcze, które bez pomocy człowieka potrafią dowieźć zakupy ze sklepu do domu klienta.

Zakupy z dostawą do domu przez robota

Testowana w stanie Arizona usługa na razie do najtańszych nie należy – do kosztu sprawunków należy doliczyć opłatę w wysokości 6 dolarów za dowóz. Śmiałkowie, którzy chcą ją przetestować, mogą liczyć pod wieczór na niecodziennego gościa. Podjedzie do nich wyładowana zakupami, bezzałogowa wersja Toyoty Prius. Niestety, obecnie torby z bagażnika do domu należy wnieść samodzielnie. W przyszłości jednak, dla sieci jeździć mają pojazdy zbudowane specjalnie w tym celu .

[vimeo 277375400 w=640 h=360]

Toyota Prius oraz wspomniany wyżej pojazd Nuro R1, by radzić sobie z nawigowaniem po ulicach miasta i jego okolicach, wykorzystują najnowsze zdobycze techniki, robotyki i sztucznej inteligencji oraz nowoczesne technologie przetwarzania obrazu. Pojazdy będą wyposażone w kilka schowków, w których umieszczane będą skompletowane produkty. Odbiorcy poszczególnych przesyłek otrzymają dedykowany im kod PIN, który pozwoli otworzyć konkretny schowek i zapobiegnie możliwości kradzieży cudzych zakupów.

robot dostawa zakupów

W Polsce, póki co, prace nad procedurą homologacji pojazdów autonomicznych są nadal w lesie. Prędzej czy później jednak, odpowiednie przepisy zostaną ustanowione. Zielone światło od ustawodawcy i popularyzacja rozwiązania oznaczać będą znaczne obniżenie kosztów usługi – wszak w całym procesie nie biorą udziału kierowcy, którym trzeba by zapłacić. Choć nie są oni zapewne tym pomysłem zachwyceni…

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Laptopy dla graczy nie muszą być brzydkie

Razer pomyślał o tych, którzy cenią design i moc
Czytaj wiecej