Roboty LG będą pracować w Seulu

Airport Guide Robot, fot. LG
Airport Guide Robot, fot. LG
Kto by pomyślał, że organizacja wielkich imprez sportowych w Azji da takiego kopa robotyce! W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej pomysłów, by sztuczną inteligencję zaprząc do pracy i wygląda to bardzo obiecująco – na lotnisku w Seulu niebawem pojawią się robo-przewodnicy firmy LG!

Już niebawem rozpocznie się azjatycki ciąg wielkich imprez sportowych, a ich organizatorzy prześcigają się w coraz to wymyślniejszych sposobach promocji. W Tajpej, gdzie niebawem startuje Letnia Uniwersjada 2017, promują się wizualnie. W Tokio, gdzie zostaną zorganizowane Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Kengo Kuma tworzy zjawiskowy stadion, a nieopodal powstaje olbrzymi park rozrywki Super Nintendo World. Zanim jednak udamy się do Japonii, z otwartymi ramionami czeka na nas Korea Południowa. To właśnie w tamtejszym Pjongczang rozegrają się Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018. Koreańczycy idą jednak inną drogą, którą niedawno obrał Dubaj, stawiając na roboty! Na lotnisku Seul-Incheon już teraz testowani są robo-przewodnicy stworzeni przez LG.

Airport Cleaning Robot i Airport Guide Robot, fot. LG
Airport Cleaning Robot i Airport Guide Robot, fot. LG

Samsung może sobie rządzić w rankingach ilościowej sprzedaży telefonów, ale to LG jest koreańskim liderem innowacyjności. Nic więc dziwnego, że to właśnie ten koncern zaangażował się w projekt robotyzacji obsługi pasażerskiej na lotnisku w koreańskiej stolicy. Robo-przewodnicy od LG to tak naprawdę tylko jeden z rodzajów maszyn. Firma skonstruowała bowiem dwa roboty: Airport Guide Robot oraz Airport Cleaning Robot. Nietrudno się domyślić, czym się one różnią.

Pierwszy z nich to po prostu robo-przewodnik, którego zadaniem będzie pomoc podróżnym w odnalezieniu się na seulskim lotnisku. AGR zna cztery języki: koreański, japoński, chiński i angielski. Wskaże drogę, udzieli podstawowych informacji, a w przypadku, gdy pozwolimy mu zeskanować naszą kartę pokładową, nawet odprowadzi nas do odpowiedniej bramki! Nie ma też zaskoczenia co do celów drugiego z lotniskowych robotów LG. Jak sama nazwa wskazuje – robot sprzątający – zajmie się utrzymaniem czystości.

Jeśli wierzyć zapewnieniom firmy LG, Airport Guide Robot i Airport Cleaning Robot mają być pierwszym krokiem na drodze do pełnego zanurzenia w branży robotów codziennego użytku.

Firma LG swoich robo-pomocników zaprezentowała już podczas ostatnich targów CES. Ich możliwości możecie zobaczyć na poniższym filmie. (Występ AGR i ACR zaczyna się od 1:50)

Autor artykułu
More from Damian Halik

Jak odwiedzić wirtualny Comic-Con@Home 2020?

Tegoroczny Comic-Con zbliża się wielkimi krokami. Organizatorzy kultowego wydarzenia początkowo zupełnie je...
Czytaj wiecej