Cegłobot – Hadrian X

Niedawno pisaliśmy o drukarce 3D zdolnej „drukować” domy. Dziś o robocie który robi to samo, w trochę bardziej „tradycyjny” sposób.

Niedawno pisaliśmy o drukarce 3D zdolnej „drukować” domy. Dziś o robocie który robi to samo, w trochę bardziej „tradycyjny” sposób.

Hadrian X to urządzenie australijskiej firmy Fastbrick Robotics, podobnie jak drukarka Apis Cor mające zrewolucjonizować branżę budowlaną. Wszystko zaczęło się, jak twierdzi Mark Pivac, założyciel firmy, od deficytu pracowników w branży budowlanej. Średnia wieku murarzy ciągle rośnie, trudno jest przyciągnąć do tej ciężkiej pracy ludzi młodych. Pivac stwierdził, że można zaprząc nowoczesne technologie do klasycznego układania cegieł, które to ludzkość robi ręcznie od tysięcy lat. Tak po 10 latach, kilku projektach wstępnych i wydanych 7 milionach dolarów powstał Hadrian X robot potrafiący ułożyć 1000 cegieł w zaledwie godzinę!

Robot jest zabudowany na ciężarówce, ma możliwość wstępnego przygotowanie cegieł – ich przycięcia i/lub zrobienia bruzd pod instalacje. Następnie specjalnym taśmociągiem cegły wędrują na koniec ramienia od długości 30 m, gdzie nanoszona jest zaprawa, a następnie specjalne chwytaki stawiają ją na miejsce. Za odpowiednie ich ułożenie na podstawie projektu CAD dba odpowiedni program oraz system dalmierzy laserowych, dzięki któremu ramie orientuje się w przestrzeni. Ludzie potrzebni są jedynie do przygotowania cegieł i montaż np. nadproży w otworach okiennych i drzwiowych. Pivac twierdzi, że robot jest w stanie postawić spory dom w zaledwie dwa dni. Hadrian X ma podobne zalety co rosyjska drukarka 3d – nie marnotrawi materiału, nie kradnie, nie upije się nie przychodząc do pracy. Może za to pracować całą dobę, co jak twierdzą jego twórcy może pozwolić na postawienie do 150 budynków rocznie.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Top Gear – rok po rewolucji

Po odejściu charyzmatycznych prowadzących Top Gear w osobach Clarksona, Maya i Hammonda,...
Czytaj wiecej