Roger Federer znów na trawce. Zaczynamy Wimbledon 2018

Roger Federer triumfujący w finale Wimbledonu 2017 (jego 19. tytuł wielkoszlemowy), fot. Daniel Leal-Olivas (Reuters)
Roger Federer triumfujący w finale Wimbledonu 2017 (jego 19. tytuł wielkoszlemowy), fot. Daniel Leal-Olivas (Reuters)
Niezależnie od uprawianego sportu wielcy mistrzowie miewają specyficzne upodobania, które towarzyszą im przez całą karierę. Roger Federer na przykład uwielbia "trawkę"! Czy i tym razem trawiaste korty okażą się jego sprzymierzeńcem? Zaczynamy Wimbledon 2018, będący dla Szwajcara szansą na dziewiąty triumf podczas najstarszego turnieju tenisowego świata oraz dwudziesty pierwszy tytuł wielkoszlemowy w karierze.

Niemal trzydzieści siedem lat na karku to nie tak dużo dla tenisisty… zwłaszcza dla pewnego Szwajcara, który właśnie przeżywa swoją drugą młodość! Choć lata świetności Roger Federer przeżywał jeszcze w ubiegłej dekadzie, serce mistrza nie potrafi się poddać. Po niemal pięciu latach od ostatniego triumfu (Wimbledon 2012), kultowy tenisista postanowił zaskoczyć wszystkich – w zeszłym roku wygrał Australian Open oraz swój ukochany Wimbledon. Rok 2018 także świetnie zaczął w Melbourne, a ponieważ właśnie rozpoczynamy turniej w Londynie, trudno nie ekscytować się myślą, że Szwajcar może zgarnąć wielkoszlemowe oczko! Zanim zawodnicy wyjdą na kort, warto wiedzieć o kilku ciekawostkach na temat najpoważniejszego kandydata do tytułu!

Wielki dominator

 

Roger Federer podczas Wimbledonu 2017
Roger Federer podczas Wimbledonu 2017

 

W trakcie dwudziestoletniej kariery triumfował łącznie w 98 turniejach (stan na 2.07.2018) – tylko jeden tenisista w historii wygrał więcej razy. Zauważmy jednak to, że Roger Federer przeżywa drugą młodość, a do pobicia Jimmy’ego Connorsa brakuje mu zaledwie 12 zwycięstw…

Nawet jeśli nie uda mu się doścignąć Amerykanina, Szwajcar pozostaje niedościgniony na innym polu – 310 tygodni na szczycie rankingu ATP to wynik, do którego nikt inny nawet się nie zbliżył. Aż 237 z nich Roger Federer spędził na tronie nieprzerwanie!

Szczęśliwa ósemka

Roger Federer za swoją szczęśliwą liczbę uważa 8. Dlaczego? Urodził się 8.08.1981 roku. Jako ośmioletni chłopiec tak bardzo zachwycił się transmisją z Wimbledonu, że postanowił uprawiać ten sport. Od tego momentu londyńskie zawody stały się jego ulubionymi. Osiem razy triumfował w tym turnieju (raczej nie będzie zawiedziony, jeśli za dwa tygodnie okaże się, że poprawił ten wynik).

Roger Federer kocha trawkę!

 

Novak Đoković i Roger Federer podczas Wimbledonu 2017
Novak Đoković i Roger Federer podczas Wimbledonu 2017

W spotkaniach na kortach trawiastych Roger Federer jest lepszy od pozostałych zawodników z TOP10 na tej nawierzchni. Razem wziętych! Tylko jednej osobie udało się wygrać z nim na trawie więcej niż raz. Jest nią Novak Đoković. Ogółem 1/5 (18 z 98) wygranych przez Szwajcara turniejów rozgrywana była na kortach trawiastych. Aż osiem z nich to najbardziej prestiżowe rozgrywki w tym sporcie.

Wimbledon to jego drugi dom

Roger Federer z wielką czułością wypowiada się o Wimbledonie:

Kiedy wchodzę na kort centralny, czuję się tak, jakbym wracał do domu.

Turniej rozgrywany w południowo-zachodnim Londynie od ponad 140 lat ma tylko dwóch królów. W odległych czasach na jego kortach rządził Lawrence Doherty (13 tytułów, z czego 5 w grze pojedynczej). Żaden mężczyzna nie może jednak równać się z Federerem, który wygrywał tu w latach 2003-2007, 2009, 2012 oraz 2017 roku. Nie tylko wygrane turnieje, ale i pojedynki są tu domeną Szwajcara. W ciągu dwudziestu lat startów Federer rozegrał w Wimbledonie 91 spotkań – tylko 11 z nich przegrał!

Jednym z nielicznych rekordzistów, którzy uchronili się przed pogonią pochodzącego z Bazylei tenisisty, jest Björn Borg. W latach 2003-2008 Roger Federer wygrał w Wimbledonie czterdzieści meczów z rzędu. Borg w latach 1976-1981 zwyciężył o jedno spotkanie więcej!

Jeśli 15 lipca 2018 roku Roger Federer zostanie zwycięzcą na kortach Wimbledonu, będzie to jego dwudziesty pierwszy wygrany turniej wielkoszlemowy. Kolejny na liście Rafael Nadal ma ich “tylko” siedemnaście.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Wygodny fotel to nie lada wyzwanie dla projektanta

Takeshi Kawano w trzech słowach potrafi wyrazić całą filozofię, jaka kryje się...
Czytaj wiecej