RokBlok, przenośny odtwarzacz płyt winylowych

RokBlok, fot. Pink Donut
RokBlok to mobilny odtwarzacz winyli. Dzięki temu niewielkiemu urządzeniu, płytę można odtworzyć gdziekolwiek – bez konieczności posiadania adaptera.

Płyty winylowe wróciły do łask. Niech świadczy o tym choćby fakt, że na rynku brytyjskim w tym roku sprzedawały się lepiej, niż utwory cyfrowe. To pierwsza taka sytuacja w historii! Nic więc dziwnego, że kolejni wynalazcy próbują zrobić na tym interes. Ostatnio Logan Riley zaprezentował światu RokBlok, czyli… gramofon mobilny.

Brak mobilności był jednym z powodów, dla których kasety magnetofonowe niemal wyparły winyle. Konieczność posiadania adaptera, mocno ograniczała możliwości tej technologii, a duże rozmiary uniemożliwiały “walkę” z Walkmanem. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej. O kasetach co prawda jeszcze się pamięta, jednak nikt już za nimi nie tęskni. Z kolei płyty winylowe w końcu doczekały się przenośnego odtwarzacza. To właśnie RokBlok.

RokBlok, fot. Pink Donut
RokBlok, fot. Pink Donut

Niedawno pisaliśmy o lewitującym gramofonie – dziś przerzucamy się na znacznie mniejszy kaliber (zarówno gabarytowo, jak i cenowo). RokBlok to prostopadłościan o wymiarach 11x5x5 centymetrów. Noszenie go w kieszeni raczej odpada, ale urządzenie ma w sobie wszystko, czego potrzeba do odtworzenia płyty. Na dodatek kosztuje 1/10 tego, co wspomniany Mag-Lev.

RokBlok ciężko uznać za bezpośredni odpowiednik Walkmana czy Discmana. Urządzenie jest mobilne, jednak nie da się z niego korzystać “w drodze”. By odtwarzać muzykę, musi ono bowiem “jeździć” po płycie. To z kolei wymaga sporo miejsca – w zależności od rozmiarów płyty, którą chcemy przesłuchać. Zawsze jednak łatwiej znaleźć kawałek płaskiej powierzchni o wymiarach 30×30 centymetrów i wykorzystać RokBlok, niż taszczyć ze sobą adapter, prawda?

RokBlok może poruszać się z prędkością 45 lub 33,3 obrotów na minutę. Ma wbudowany głośnik, jednak za sprawą połączenia Bluetooth można sparować go także z mocniejszym sprzętem. Urządzenie jest banalnie proste w obsłudze. Całe sterowanie (włączanie, wybór prędkości, połączenie bezprzewodowe, wyłączanie) odbywa się za pomocą jednej dźwigienki. W pełni naładowany akumulator wystarcza na cztery godziny nieprzerwanego odtwarzania muzyki.

Kampania crowdfundingowa na Kickstarterze potrwa do 24 stycznia, jednak RokBlok już osiągnął wymagany cel. Oznacza to, że pierwsze sztuki trafią do nabywców we wrześniu przyszłego roku. Cena ma wynosić 99 $, jednak wspierając kampanię Logana Rileya, można oszczędzić 20%. Ewentualnie można też skusić się na manualną, papierową wersję odtwarzacza, za jedyne 15 $.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Najwyższa pora, by zaprojektować minivan Lexusa?

Wspaniałe limuzyny, luksusowe SUV-y oraz auta o sportowej charakterystyce to dziś chleb...
Czytaj wiecej