Rolex Steve’a McQueena na sprzedaż – niesamowita historia gratis!

Steve McQueen to ikona lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Mimo, że zmarł 38 lat temu, jego twarz pozostaje rozpoznawalna wśród miłośników kina na całym świecie. Nie dziwi więc fakt, że pamiątki po nim są bardzo rozchwytywane. Tak, jak ten Rolex Submariner.

Przez 50 lat krótkiego, acz intensywnego życia, poprzez swój bezkompromisowy charakter Steve McQueen zdobył wielu przyjaciół, ale narobił sobie też i wrogów. Trudno się z nim współpracowało, często popadał w konflikty z reżyserami i producentami. Był jednak doskonałym aktorem, a jego nazwisko w czołówce filmu gwarantowało zazwyczaj astronomiczny zysk dla wytwórni. Ponadto aktor przez lata pozostał sobą – zawadiackim rozrabiaką, który wiedział, na co może sobie pozwolić, a przede wszystkim znał swoją wartość. Za to pokochały go miliony na całym świecie. Za swój oryginalny styl i sposób noszenia się został nawet okrzyknięty mianem „King of Cool”. Jak większość czołowych aktorów w tamtych latach, dużą wagę przykładał do eleganckich zegarków. Wśród holywoodzkich gwiazd popularne były wtedy czasomierze marki Rolex (o Rolexie Daytona Paula Newmana czytaj tutaj) i również McQueen miał ich kilka. W tym tego oto Submarinera.

Pamiątki po takich gwiazdach jak McQueen czy Newman zawsze są pożądane. Miłośnicy kina czy kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nie olbrzymie pieniądze. Dlatego też dość szybko się rozniosła się wieść, że dom aukcyjny Phillips na grudniowej aukcji w Nowym Jorku wystawi na sprzedaż Rolexa Submarinera, należącego niegdyś do słynnego aktora i playboya.

Co ciekawe, o zegarku tym nie słyszano nigdy wcześniej, a to przez jego niesłychanie ciekawą historię. Otóż McQueen podarował owego Rolexa kaskaderowi Lorenowi Jamesowi. James był przyjacielem i dublerem McQueena przez wiele lat. Razem pracowali przy takich hitach jak „Bullit”, „Wielka Ucieczka” i wielu, wielu innych. McQueen był znany robienia prezentów przyjaciołom i współpracownikom, również w postaci zegarków. Żaden z nich jednak nie był aż tak spersonalizowany. Aktor nakazał bowiem wygrawerować z tyłu koperty słowa:

Loren, The Best Damn Stuntman In The World, Steve.

Rolexa, kupionego w okolicach 1964 roku, James otrzymał dopiero w drugiej połowie lat 70., na krótko przed śmiercią McQueena. Po odejściu aktora dalej zajmował się kaskaderką. Był konsultantem w wielu produkcjach, kontynuował też pracę w założonej przez siebie Stuntmen’s Association of Motion Pictures, działającej na rzecz poprawy bezpieczeństwa na planach produkcji filmowych. Co ciekawe, przez całą swoją karierę kaskader ponoć ani razu nie odnotował nawet najmniejszego złamania. Loren James zmarł w 2017 roku, w wyniku powikłań związanych z chorobą Alzheimera.

Na krótko przed śmiercią, w 2016 roku, doświadczył jednak jeszcze jednej tragedii – olbrzymie pożary lasów w Kalifornii, znane jako „Sand Fire”, strawiły doszczętnie jego dom. Ostatecznie był on jednym z osiemnastu zniszczonych przez żywioł. Trwający dwa tygodnie kataklizm zniszczył 400 hektarów lądu i zabił dwie osoby. Pożar, wraz z domem Jamesów, pochłonął całą kolekcję pamiątek filmowych kaskadera – w tym cennego Rolexa. Gdy dowiedział się o tym doświadczony kolekcjoner tego typu przedmiotów, Michael Eisenberg, znając wytrzymałość zegarków marki namówił rodzinę, aby przetrząsnęła pogorzelisko raz jeszcze. Po kilku dniach poszukiwań, prezent od McQueena został odnaleziony. Jego renowacji podjęła centrala Rolexa w USA, zachowując bezcenną kopertę z grawerem.

Pamiątkowy zegarek trafi na aukcję w Nowym Jorku 5 grudnia tego roku. Część zysku ze sprzedaży zostanie przekazana na szkołę dla trudnych chłopców Boys Republic w Chino. Placówka ta pomogła w młodości wyjść na prostą samemu McQueennowi, który następnie wspierał ją już jako znany aktor. Resztę otrzymają członkowie rodziny Lorena Jamesa.

Przypuszczalna cena Rolexa wyniesie pomiędzy 300 a 660 tysięcy dolarów. Wraz z przedmiotem licytacji, kupujący otrzyma list Lorena Jamesa zaświadczający o jego pochodzeniu, pismo od Rolex USA wysłane do rodziny Jamesa po renowacji oraz książkę ze zdjęciami McQueena, na których widać zakupiony zegarek na ręku aktora.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Vixa: deskorolką niemal 70 na godzinę

Oto Vixa: elektryczny longboard, który może rozwinąć do 67 km/h. Czy jednak...
Czytaj wiecej