Romanée Conti 1945 ustanawia nowy rekord na aukcji wina…

wino Romanée Conti, zdj. www.decanter.com
wino Romanée Conti, zdj. www.decanter.com
Rekord świata za najdroższą butelkę wina sprzedawanego na aukcji został dwukrotnie pobity na słynnej aukcji Sotheby's w Nowym Jorku. W ostatnią sobotę zostały zlicytowane dwie butelki Romanée Conti 1945 za 558.000,00 dolarów oraz 496.000,00 dolarów.
wino Romanée Conti, zdj. www.decanter.com
wino Romanée Conti, zdj. www.decanter.com

 

Burgundzkie wino z posiadłości Romanée Conti, uznawane jest nie tylko za najlepsze wino burgundzkie, ale najlepsze wino na świecie. Położona w środkowo-wschodniej części Francji w Burgundii winnica odznacza się już na kartach historii w XIII wieku. Zważywszy na bardzo mały areał (1,63h), w winnicy powstaje rocznie około 6000 butelek, lecz zdarzają się lata jak np. 2008, gdzie produkcja sięgnęła ledwie 3500 butelek.

wino Romanée Conti, zdj. www.decanter.com
wino Romanée Conti, zdj. www.decanter.com

Na nowojorskiej aukcji zorganizowanej przez Sotheby’s w ostatnią sobotę, zostały wystawione na licytację dwie butelki Romanée Conti 1945, będące częścią prywatnej kolekcji Roberta Drouhina, potomka wybitnej rodziny, który bardzo cenił sobie te etykiety. Zanim Drouchin zdecydował się przeznaczyć wina na licytację wyjaśnił, że podczas niemieckiej inwazji na Francję w latach trzydziestych ubiegłego wieku, jego ojciec zbudował „fałszywą” ścianę, za którą kryły się nieodnalezione przez nazistów zbiory. Podczas przemówienia wyraził również mieszane uczucia w związku z wystawieniem na licytację win. Czuł zarówno żal, jak również przyjemność z dzielenia się kolekcją stwierdzając, że Ci, którzy nabędą te wina będą mogli cieszyć się i docenić jakość, które oferują te wina.

 

Obydwie licytowane etykiety Romanée Conti 1945, wyceniono wstępnie na 22.000-32.000 dolarów za butelkę. Wylicytowana kwota 558.000,00 dolarów, siedemnastokrotnie przewyższyła założoną wartość, pobijając tym samym ustanowiony w 2007 roku rekord sprzedaży 3 litrowego Château Mouton-Rothschild 1945, wylicytowanego również w Sotheby’s za 310.000,00 dolarów.

Przeznaczona na aukcję część kolekcji Roberta Drouhina, która pochodziła z roczników 1937-1964, została wylicytowana w ciągu dwóch godzin za łączną kwotę 7.300.000,00 dolarów, osiągając wartość pięciokrotnie wyższą niż szacowano. Jednakże, to etykiety z 1945 roku przykuły największą uwagę licytujących, a to za sprawą bardzo małej, liczącej zaledwie 600 butelek partii z tego rocznika.

Moje wspomnienie ostatniej i chyba jedynej butelki Romanée-Conti 1945, degustowanej 10 lat temu, to jedno z najwspanialszych win w historii, które doskonale obrazuje, że Romanée-Conti jest wyjątkowym pośród winnic „Domaine”: prezentuje siłę, ale także wdzięk i spokój, pewność siebie i tajemniczą harmonię, intrygując i inspirując marzenia… 

Aubert de Villaine (Domaine Romanée Conti)

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Fukier i wino – o tradycji, historii i kulturze wina w Polsce

Mimo dużego zainteresowania w ostatnich latach kuchnią i winem, jak również gwałtownego...
Czytaj wiecej