ROUGE’7 – podkarpackie wino, sztuka, street art i włoska kuchnia

Jedna z tegorocznych premier, zachwyciła miłośników wina swoim Vert’8 oraz Blanc‘8. Podkarpacka winnica z Rymanowa dzięki jakości swoich win oraz konceptowi street art, szybko znalazła swoje miejsce w kartach kultowych winebarów w Polsce, a dziś dąży, by jej wina były dostępne w sprzedaży detalicznej, dla każdego klienta.

Winnice Rymanów

Mające premierę podczas Taste Masters 2019, wydarzenia organizowanego przez kulinarny przewodnik Gault&Millau, wraz z początkiem lata, od razu spotkały się z aprobatą miłośników win oraz rynku gastronomicznego. Jej wina Vert’8, Rouge’7 i Blanc’8 okazały się tak dobre, że doceniły je renomowane restauracje oraz popularne winebary.

Winnice Rymanów, to sześciohektarowa winnica położona w Przełęczy Dukielskiej. Jej trzy parcele rozciągają się na południowo-zachodnich, łagodnych stokach, spoglądając przez dolinę na malowniczo wkomponowane w zalesione wzgórza, miasteczko Rymanów. Tu uprawia się johannitera, seyvala, sauvenir gris, cabernet cortis, regenta, marechal focha oraz leon millot. Dodatkowo, w tym roku obsadzone zostały dwa hektary Rieslingiem, a kolejne półtora, przygotowywane są pod przyszłą uprawę.

Winnice Rymanów i street art

To połączenie jest nowatorskim konceptem łączącym polskie wino wraz z polskim street atr’em, tworząc formę wyrazu określoną jako – Art&Wine. Zamysłem właścicieli winnicy było nawiązanie współpracy z czołowymi artystami młodego pokolenia, którzy zgodzili się zaprezentować swoje prac na etykietach win. Na pierwszych trzech etykietach dostępnych na rynku win, ukazały się obrazy trzech młodych artystów.

Balnc’8 sygnowany jest etykietą przedstawiającą arlekina. To dzieło Michała Wręgi (Sepe), określającego świat swoim własnym językiem. Vert’8 (o którym miałem okazję pisać tu) jest przekazem Łukasza Habiera (Nawer), absolwenta Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej. Ostatnia etykieta, dostępna obecnie na rynku, przeznaczona jest dla wina czerwonego Rouge’7, a twórcą jej jest tworzący miksy geometrycznych kształtów, Bartosz Świątecki (Pener), wiodący przedstawiciel graffuturyzmu.

W najbliższym czasie winnica nosi się z zamiarem wypuszczenia na rynek nowych win, opatrzonych obrazami Daniela Kalińskiego (chazme 718), prezentującego fascynujący architektoniczny portret miast, oraz Roberta Procha i Wojciecha Kołacza (Otecki).

Winnice Rymanów Rouge’7
Winnice Rymanów Rouge’7

Winnice Rymanów Rouge’7

Jest czerwonym, wytrawnym winem, powstałym z kupażu cabernet cortis, regenta, marechal focha oraz leon millot. Wino macerowane było w trakcie fermentacji przez okres 14 dni w stalowych kadziach. Następnie, starzone przez cztery miesiące w beczkach z dębu amerykańskiego. Charakteryzuje się bogatym aromatem leśnych oraz ogrodowych owoców.

Na pierwszym planie wysuwają się mocne aromaty jagód, jeżyn przeplatające się z wiśnią. A to wszystko delikatnie „przyprawione” goździkiem oraz nutami korzennymi. W ustach pełne smaku z uwypuklonymi owocami czarnej porzeczki, wiśni i śliwki. Wino bardzo krągłe i czyste, z wyczuwalnymi taninami oraz długim, owocowo-pieprznym finiszem. Ta, bardzo gastronomiczna pozycja świetnie sprawdzi się zarówno z stekami, grillowanym mięsem, karkówką, kaczką… Jak również z włoską pizzą e prossciutto, dla której dedykowane byłoby np. piemonckie Langhe Nebbiolo lub też toskańskie Rosso di Montepulciano. W tym jednak przypadku warto jest podjąć ryzyko, poeksperymentować i otworzyć świeże i owocowe Rouge’7. Jest to wino które idealnie komponować się będzie z włoską wizytówką, jaką jest pizza, a w tym przypadku z dojrzewającą szynką prossciutto oraz aromatyczną bazylią.  

Na obecną chwilę, wina z Winnic Rymanów dostępne są tylko w sektorze hotelarskim oraz gastronomicznym (HoReCa). Miejmy nadzieję, iż niebawem zagoszczą na półkach specjalistycznych sklepów z winami i będą dostępne w całym kraju dla każdego miłośnika polskich win. Tymczasem pozostaje nam wizytowanie Podkarpacia i zagłębianie się w Przełęcz Dukielską, z nadzieją spotkania street art’owych etykiet z Rymanowa.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Sofitel Wine Days Sopot. Kulinarny luksus na każdą kieszeń

Można by rzec, iż każde miasto posiada swoją architektoniczną wizytówkę, dzięki której...
Czytaj wiecej