Loopwheels – jazda rowerem nigdy nie była tak komfortowa

Wygląda na to, że wreszcie powstał skuteczny sposób na zwiększenie wygody jazdy rowerem: o to Loopwheels – amortyzowane koła.

Konstrukcja roweru ma to do siebie, że jest sztywna. W zwykłym jednośladzie jedynym amortyzującym elementem jest opona – im cieńsza tym mniej skuteczna. Przez lata próbowano sobie radzić z tym problemem montując siodła na sprężynach czy później widelce czy wsporniki podsiodłowe z amortyzatorami. Jakiś czas temu pojawiły się nawet rowery z tylnym kołem osadzonym na wahaczu i sprężynie śrubowej spiętej z ramą. Teraz do akcji wchodzą… amortyzowane koła.

Loopwheels to obręcze, które zamiast klasycznych szprych posiadają trzy okrągłe sprężyny wykonane z kompozytu węglowego. Są elastyczne i niesamowicie trwałe. To one odpowiadają za amortyzację nierówności. Ponadto, odpada problem z centrowaniem koła, a brak otworów na szprychy w obręczy zwiększa jej wytrzymałość. Nie wiadomo jednak jak takie koło zachowuje się w ostrych zakrętach. Naciągnięte szprychy utrzymują obręcz w jednej płaszczyźnie ze środkiem piasty, nie wiadomo jak zachowują się Loopwheels – czy przy gwałtownych manewrach koło nie „ucieka na bok”. Drugą wadą jest konieczność stosowanie hamulców tarczowych lub bębnowych – muszą być zabudowane w piaście. Nie ma możliwości używania z Loopwheels V-brake czy podobnych, bo klocki hamulcowej nie zawsze trafią na obręcz. Co ciekawe Loopwhels powstały głównie z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich – do takich pojazdów wydają się idealne – mają masę zalet, a nie Loopwheels do wózka inwalidzkiego kosztuje 750 funtów. Koszt kół do miejskiego składaka np. firmy Dahon do 833 funty, ale może zajść konieczność zakupu szerszego widelca (kolejne 60 funtów).
Więcej na: https://www.loopwheels.com

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Dakar 2019 – Przygoński tuż za podium

Polski kierowca ukończył słynny rajd na czwartym miejscu w generalce. Dakar 2019...
Czytaj wiecej