Rozejrzyjmy się wokół koncepcyjnego Lexusa UX

Przeniesienie SUVa z segmentu C, do miejskiego środowiska - tak pokrótce projektanci UXa mówią o zadaniu, jakie dostali od Lexusa. Miało być solidnie, z miłą dla oka bryłą. Grupa ED2, centrum designu Toyoty, zadanie wykonała śpiewająco.

Stylistyka to zupełnie nowa wizja przyszłości Lexusa, odpowiedź na potrzeby młodszego konsumenta – wymagającego, zaawansowanego technologicznie, oczekującego po prostu więcej. Inny jest grill – mniejszy niż w pozostałych modelach, sprytnie i przyjemnie dla oka zintegrowany z systemem świateł, zwieńczony aluminiową ramą i ten również materiał wykorzystano do wykończeń siedzeń, aby połączyć wnętrze i zewnętrzne elementy samochodu.

Ponieważ główną inspiracją była przestrzeń i światło, z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa dla kierowcy i pasażerów, tak też konstruowano wnętrze modelu. W UX wszystkie urządzenia pokładowe podporządkowane zostały idei Human Interface Machine, czyli kompleksowej współpracy urządzeń i człowieka ze światem – tym online i offline. Nie jest to jednak prosta grafika 2D. Zaskakującym i wysoce funkcjonalnym elementem komunikacji auta z kierowcą jest hologramowy wyświetlacz, stylistyką przypominający globus. Prezentuje kombinację analogowych i cyfrowych informacji. Z kolei środkowa konsola wyróżnia się krystaliczną strukturą o wielokierunkowo szlifowanych powierzchniach, na tle której pojawiają się wyraźnie widoczne dla kierowcy i pasażera hologramowe wyświetlacze układu klimatyzacji i multimediów.

W UX znalazły się również najnowsze rozwiązania z dziedziny elektrotechniki i elektroniki pokładowej. Za przykład mogą posłużyć elektrochromatyczne szyby, a także elektroniczne zewnętrzne lusterka wsteczne. W miejsce tradycyjnych luster wstawiono kamery, dzięki czemu ich obudowy są znacznie mniejsze. Wszystkie przełączniki są elektrostatyczne i ukryte za przezroczystymi osłonami.

Wystarczy tych opisów, posłuchajmy wywiadu Form Trends z designerami crossovera przyszłości:

Źródło: https://lexusenthusiast.com/, Form Trends

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Elita wśród rzemieślników

Mistrz Takumi. Słowo strażnik nie jest tutaj nadużyciem. Jego rolą jest ostateczna...
Czytaj wiecej