Ruszył nabór projektów do Lexus Design Award 2020

Logotyp Lexus Design Award 2020, fot. Lexus International
Logotyp Lexus Design Award 2020, fot. Lexus International
Mogłoby się wydawać, że dopiero co żyliśmy finałem Lexus Design Award 2019, tymczasem Japończycy już ogłosili nabór do kolejnej edycji. Czy i tym razem zainteresowanie konkursem pobije kolejny rekord? Wobec rosnącej popularności LDA zeszłoroczna liczba zgłoszeń nie wydaje się progiem nieosiągalnym.

Osobom, które miały okazję odwiedzić Salone Del Mobile 2019, z pewnością nie umknęła ani zjawiskowa instalacja Leading with Light, ani tym bardziej projekty sześciu tegorocznych finalistów. Warto zresztą zainteresować się pracami, które wyłoniono spośród 1548 zgłoszeń płynących z 65 krajów. Być może zainspirują one kolejnych młodych, żądnych sławy projektantów, którzy podejmą wyzwanie podczas Lexus Design Award 2020. Nabór do konkursu właśnie ruszył, ponownie wpisując się w ideę projektowania z myślą o lepszym jutrze i wspierania prawdziwych pasjonatów.

W nieustannym poszukiwaniu rozwiązań, które zmienią świat, Lexus nie jest oczywiście osamotniony. Cieszy zwłaszcza fakt, że zarówno ranga, jak i zasięg konkursu sukcesywnie rosną – organizatorzy ponownie spodziewają się rekordowej liczby zgłoszeń. Podobnie jak w zeszłym roku stawką jest grand prix i możliwość spotkania się z tuzami światowego designu oraz zaprezentowania własnych projektów podczas najważniejszego branżowego święta – Mediolańskiego Tygodnia Designu. O czym przede wszystkim powinny pamiętać osoby, które chcą wziąć udział w Lexus Design Award 2020?

Przewidywanie, nowatorskie rozwiązania i atrakcyjność

Otwarcie naboru do konkursu Lexus Design Award 2020, fot. Lexus International

Nie może dziwić, że organizatorzy Lexus Design Award 2020 nie zmieniają sprawdzonej formuły. Ósma edycja ponownie stawia na istotne z ich punktu widzenia kwestie, które są nieodzownym elementem konkursu. Mowa oczywiście o motcie “Anticipate. Innovate. Captivate”, po raz kolejny towarzyszącym designerskiej rywalizacji. To zresztą pierwszy moment dla potencjalnych uczestników, by zweryfikować swoje szanse. Każdy młody twórca najpierw powinien zastanowić się, czy jego koncepcja i design przewidują nie tylko potrzeby użytkownika, ale i społeczeństwa; czy odznaczają się one świeżością myślenia oraz oryginalnością pomysłu i wykonania; ale przede wszystkim – czy projekt jest intrygujący i atrakcyjny pod względem koncepcji i finalnego produktu.

Na razie nie ujawniono składu jury Lexus Design Award 2020 i listy mentorów, którzy wspomogą finalistów – ich nazwiska poznamy jesienią. Można się jednak spodziewać, że jak co roku będą to osobistości z branżowej elity. Schemat przebiegu konkursu także jest zainteresowanym bardzo dobrze znany. Nabór projektów potrwa do 14 października 2019. Następnie rozpoczną się obrady jury, które wyłonią szóstkę finalistów. Ci natomiast na początku przyszłego roku trafią pod skrzydła mentorów oraz otrzymają trzy miliony jenów (około 25 000$) na stworzenie prototypów.

Projekty wyróżnione w ramach Lexus Design Award 2020 zostaną zaprezentowane światowej społeczności miłośników i twórców designu podczas przyszłorocznego Salone Del Mobile (Milan Design Week 2020). Wtedy też dowiemy się, który z finalistów otrzyma konkursowe grand prix. Zainteresowani mogą zgłaszać swoje projekty za pośrednictwem strony LexusDesignAward.com – tam też znajdą regulamin i szczegółowe informacje na temat konkursu.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Mission Critical – nosidełko dla taty od zadań specjalnych

Dzień Ojca zbliża się wielkimi krokami, może więc pora zastanowić się nad...
Czytaj wiecej