Rzeczy, które niebawem przejdą do lamusa [TOP10]

Rzeczy, które niebawem przejdą do lamusa [TOP10] - Developing cloud applications in the new IT era, fot. techtarget.com
Wszystko w otaczającym nas świecie, podlega tym samym prawom, co my: ewoluuje lub odchodzi w niepamięć. Oto lista dziesięciu rzeczy, które w przyszłości przejdą do lamusa!

Wszystko w otaczającym nas świecie, podlega tym samym prawom, co my: ewoluuje lub odchodzi w niepamięć. Zarówno rzeczy codziennego użytku, JAK I nowoczesne technologie, CZEKA więc ten sam los – po pewnym czasie przejdą one do lamusa.

Wiecie jak to jest – coś się kończy, coś zaczyna. Przemijanie jest czymś w gruncie rzeczy normalnym, także w sferze technologicznej, jednak nie każdy umie się z nim pogodzić. Oczywiście pomijam ludzi, którzy w szale hipsterskiej pogoni za wyróżnieniem się, niektóre rzeczy wręcz wskrzeszają. Czasem ich działania, mogą uratować “życie” przedmiotów, o czym świadczy choćby druga młodość płyt winylowych. Pomijając jednak całą tę egzystencjalną otoczkę, postaram się wybiec nieco w przyszłość i przywołać dziesięć rzeczy, które za jakiś czas wyjdą z użytku.

10. Ładowarki przewodowe

Nadanie mobilności telefonom czy komputerom, wiązało się z koniecznością ich ładowania, jednak plątanina kabli nigdy nie była rozwiązaniem ostatecznym. Na szczęście pojawiły się technologie, które dzięki indukcji, zupełnie wypierają tradycyjny sposób ładowania. Oczywiście przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać na popularyzację bezprzewodowych ładowarek, ale ich dominacja to tylko kwestia czasu.

9. Optyczne nośniki danych

Nośniki magnetyczne zostały wyparte już jakiś czas temu. Produkcja kaset VHS czy dyskietek po prostu nie ma sensu. Kasety magnetofonowe co prawda jeszcze żyją, choć i tak grono ich użytkowników jest dość małe. Jednak pogromcy tej technologii, nośniki optyczne, także niebawem przejdą do lamusa. Sami pomyślcie: kiedy ostatnio korzystaliście z napędu CD? Obecnie Swoje dane wolimy przechowywać na pendrive’ach czy w chmurach. To jest właśnie ewolucja.

8. Tradycyjny układ klawiatura + mysz

Spokojnie, to jedna z rzeczy, których wyjście z użytku zajmie najwięcej czasu. Układ sam w sobie nie jest zły – osobiście nie wyobrażam sobie pisania na klawiaturze wirtualnej. Jednak w tym przypadku mowa przede wszystkim o wprowadzeniu dotykowych interfejsów, rodem z filmów science-fiction. Potem już tylko trójwymiar i możemy bawić się jak Tony Stark w swojej piwnicy.

7. Przemysł drukarski

Trzy główne produkty tego przemysłu, to prasa, ulotki i książki. Jak wszyscy doskonale wiemy, papierowe wydania gazet są już bliżej niż dalej śmierci. Nieco lepiej trzymają się magazyny, choć one też zaczynają ograniczać się do funkcjonowania w świecie wirtualnym. Ulotek omawiać nie trzeba, bo generalnie nikt ich nie czyta. Zostają więc książki, które dzielnie bronią się przed ekspansją e-booków. Czas pokaże, jak długo uda im się przetrwać.

6. Wyświetlacze ciekłokrystaliczne

Tak, LCD też czeka rychły koniec. Pogromca telewizorów plazmowych, dość szybko doczekał się godnego przeciwnika – technologii OLED. Niektórzy producenci, jak choćby Samsung, już teraz porzucają wcale przecież nie najgorszych LCD. Sony i Sharp także ograniczają ich produkcję. Tak działa rynek, a plany producentów zweryfikują konsumenci.

5. Flash

Technologia, która towarzyszy nam od początku funkcjonowania internetu (nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie sprawę z jej istnienia), także wybiera się na emeryturę. O jej wadach mówiono od dawna, jednak nikt nie spodziewał się, że rzeczywiście najwięksi gracze na rynku, zaczną z niej rezygnować. Pierwszy był Steve Jobs – teraz, po kilku latach od jego decyzji, inni przyznają: bez Flasha można żyć!

4. Silniki Diesla

Oczywiście ten sam los czeka także silniki benzynowe – prędzej czy później przerzucimy się na auta elektryczne. Jednak Diesel jest nieco bliższy kresu swej drogi. Dlaczego? “Benzyniaki” po prostu podnoszą swą efektywność, a to obniża koszty. Szacuje się, że udział samochodów z silnikiem Diesla w rynku (obecnie niemal 50%), w ciągu najbliższych 15 lat spadnie poniżej dziesięciu procent.

3. Pieniądze

Jesteśmy na “podium”, więc pozwolę sobie nieco dalej wybiec w przyszłość. Pieniądze przestaną istnieć – w sumie ma to sens, tylko dlaczego nie wymieniłem ich w punkcie siódmym? Odpowiedź jest prosta: mowa nie tylko o tradycyjnych pieniądzach, z których niektóre kraje (np. Szwecja) planują zrezygnować. Także karty płatnicze mogą w przyszłości zostać wyparte przez aplikacje mobilne. Ale, ale! Ktoś tu chyba nieuważnie oglądał “Powrót do przyszłości”. Po co nam aplikacje mobilne, skoro mamy kciuki?

2. Prywatność

To akurat smutne, jednak sami jesteśmy sobie winni. Internetowy “ekshibicjonizm” – jakże popularny obecnie – jest dla branży informatycznej sygnałem, że można iść jeszcze dalej. To oczywiście łączy się z decyzjami na innych polach, jak choćby przenoszeniem swoich danych do “chmur”. A stąd już tylko krok do pełnej inwigilacji. Byle nie skończyło się jak w “Raporcie mniejszości”

1. Praca

To już zupełne science-fiction, jednak wychodzi na to, że nie ma innej opcji. Od dawna słychać głosy, że roboty zabiorą pracę ludziom. Pytanie tylko, czy należy się tego obawiać? Na myśl o tym, przychodzą nam do głowy raczej smutne scenariusze, jak choćby zwolnienia w fabrykach. A co jeśli za sto lat każdy człowiek będzie po prostu posiadać robota, który najmniej przyjemną część życia, wykona za niego? Co prawda “niewolnictwo” może w dalekiej przyszłości skutkować buntem maszyn, jednak chyba warto zaryzykować!

Autor artykułu
More from Damian Halik

Mangasia: w świecie azjatyckiej sztuki komiksowej

Można narzekać na komiksowe ekranizacje, które zawładnęły kinem i telewizją, ale warto...
Czytaj wiecej